تبریزبیدار
یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ ۱۲:۲۱:۱۲ شناسه خبر : ۱۰۸۰۳۳۵

آنچه در جلسه امروز شورای شهر تبریز گذشت؛

شورا در سراشیبی حاشیه نشینی / هیات مدیره برای سازمانی که وجود خارجی ندارد!

جلسه امروز شورای شهر تبریز به ریاست شهرام دبیری در محل عمارت قدیمی شهرداری تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، جلسه امروز شورای شهر تبریز بر خلاف برخی هفته های قبل با حضور منظم اعضا و با تاخیر ۱۵ دقیقه ای محرم محمدزاده و‌ تحت الشعاع اعتراض بنری محمدحسن اسوتچی به پاسخگو‌ نبودن شورا و‌ شهرداری به سوالات مردم برگزار شد.

Image title

دستور جلسه اول

دستور اول جلسه امروز شورا با گزارش حجت الاسلام رسول برگی رئیس شورای همـاهنگی تبلیغات اسلامی استان در خصوص عملکرد این شورا آغاز شد.

هیچ درخواست شخصی از شورا و شهرداری نداشتم

حجت الاسلام برگی با اشاره به اینکه امروز چهلمین سالگرد شورای تبلیغات اسلامی به فرمایش امام (ره) می باشد، گفت: شورا به هیچ عنوان حزبی و جناحی نیست. ما به فرمان حضرت امام(ره) لبیک گفتیم و در کمک های مومنانه در میدان حاضر شدیم.

وی همچنین خاطر نشان کرد: تا بحال از شورا و شهرداری درخواست شخصی نکرده ام و هرچه که بوده برای مردم بود.

حجت الاسلام برگی عملکرد شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی را چنین بیان کرد: ما به مناسبت ۱۲ فروردین کارگاه تولید ماسک را راه اندازی کردیم و ۱۳۰۰ دست لباس گان پزشکی تحویل کادر پزشکی دادیم.

وی افزود: در این مدت به خانواده های بی بضاعت بسته های معیشتی تحویل دادیم و هیات های اندیشه ورز را نیز در شورای تبلیغات راه اندازی کردیم و به مناسبت عید قریان نیز تا بحال ۴۰ راس گوسفند و ۲ راس گاو قربانی کردیم.

حجت الاسلام برگی در پایان سخنانش از سایر سازمان ها اعلام رضایت کرد و گفت: تمام سازمان ها و ادارات با ما برادرانه همکاری می کنند.

دستور جلسه دوم

دستور دوم جلسه امروز شورا مانند هفته های قبل گزارش حسابرسی شهرداری و سازمان های وابسته بود که حسابرس سازمان فناوری اطلاعات و عمران شهرداری تبریز، به گزارش عملکرد این سازمان در سال ۹۶ و ۹۷ پرداخت.

فرج محمد قلی زاده، یکی از اعضای شورا در پاسخ به این گزارش گفت: ۳۲ میلیارد تومان اصل بدهی سازمان عمران است اما سود آن ۳۴ میلیارد تومان شده که باید به پرداخت معوقات به تامین اجتماعی و مالیات اقدام کرد.

وی خواستار تعیین تکلیف سیستم مناسب برای حسابرسی خرید کالا و خدمات شد و افزود: باید بهای تمام شده خدمات در چنین سازمان هایی تهیه شود. تا زمانی که بهای خدمات در سازمان‌ های خدمات دهنده محاسبه نشود نمی‌ توانیم هزینه و عملکرد را به درستی محاسبه کنیم و نمی‌ توان فهمید اقدامات مقرون به صرفه است یا نه.

قلی زاده تصریح کرد: حسابرس سازمان باید علاوه بر استانداردها، مصوبات شورا جزو مقوله های آن باشد. سازمان نیز ملزم شود بندهایی که آمده است رعایت کند و مغایرت های بانکی را نیز حل کنند. اگر مدیران بحث بیمه و مالیات را به موقع حل نکنند با مشکل مواجه می شوند.

حسابرسی سازمان فناوری و اطلاعات شهرداری با رای اکثریت شورا به تصویب رسید.

شهرام دبیری، رئیس شورا در ادامه گفت: موارد مطرح شده برای سال های بعدی تصحیح شود.

دستور جلسه سوم

دستور سوم جلسه امروز شورا به بررسی نامه شماره 98008 مورخ 1399/5/1 فرماندار تبریز در خصوص معرفی رئیس و اعضاء هیأت مدیره سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مصوبه جلسه شماره 192 شورای اسلامی کلانشهر تبریز پرداخت.

هیات مدیره برای سازمانی که وجود خارجی ندارد!

دبیری، رئیس شورا در این رابطه گفت: سازمان سیما منظر فعلا اساسنامه ندارد و منظور ما هیات رئیسه سازمان پارک‌ها می باشد و فرمانداری گمان کرده که منظور سازمان سیما منظر می باشد.

فریدون بابایی اقدم، عضو‌ شورا در ادامه گفت: اصلا چیزی به اسم سازمان پارک‌ها وجود ندارد. شما هیات مدیره را برای سازمانی منصوب می‌کنید که وجود خارجی ندارد!

وی افزود: آقای برزگر جلالی مدیر عامل سازمان سیما منظر می باشد. ایراد فرمانداری کاملا بجا و قانونی می باشد.

قلی زاده عضو دیگر این جلسه، ادامه داد: باید مذاکره کنیم تا این مساله به هیئت حل اختلاف نرود و اگر این مسئله رد شود هیچ مدیری حق هزینه کرد نخواهد داشت.

وی با ناراحتی در مورد عدم توجه سایرین به این مسئله گفت: چرا این مسائل را رعایت نمی کنند؟ نمی دانم علت آن چیست ولی بعدا گریبان گیر خودشان خواهد شد و به دردسر خواهند افتاد.

دبیری نیز گفت: اگر فرمانداری اعتراض نکند و مصوبه ما را رد نکند مصوبه ما به مرور قانونی می شود!

وی برگزاری جلسه ای در این خصوص را لازم دانست و گفت: باید یک جلسه برای این مورد گذاشته شود تا این مسئله حل شود.

لازم به ذکر است مصوبه قبلی با اصلاح ادامه کار با هیئت مدیره قبلی تصویب شد.


دستور جلسه چهارم

دستور چهارم جلسه امروز شورا گزارش محمد عزتی، معاون معماری و شهرداری تبریز، در خصوص کمیسیون ماده 100 بود.

عزتی در این خصوص گفت: آرشیو الکترونیکی را ایجاد کردیم و بالای ۱۳ میلیون صفحه را آرشیو الکترونیکی کرده‌ایم که مجوزها و اقداماتی که انجام شده است را همکاران می بینند.

وی اظهار داشت: ما استعلام حقوقی از قوه قضاییه کردیم که ببینیم آیا ما هم می توانیم از سامانه ثنا ارسال کنیم یا نه؟

سعید نیکو خصلت، عضو‌ هیات رئیسه شورا، در ادامه گفت: شفاف سازی اداره باعث رضایت مندی شهروندان و نیز سرعت عمل در کار می شود.

وی افزود: مدتی است که گم شدن پرونده ها به صفر رسیده است و این روندها برای شورای شهر افتخار می باشد.

قلی زاده، عضو‌ دیگر شورا، ادامه داد: در این اداره کارشناسان سالم کنار هم جمع شده اند و در سازمان اتفاقات بزرگی در مورد شفاف سازی افتاده است.

وی در خصوص تغییرات جدید سازمان گفت: الان پرونده ها از حالت سنتی به روش الکترونیکی تبدیل شده است. در تهیه چک لیست نیز از تجربیات شهر مشهد استفاده شده است. اجرای احکام متمرکز می تواند نظارت درستی بر احکام داشته باشد.

شکور اکبر نژاد، عضو شورا، در ادامه گفت: شما کوله باری از تجربیات هستید و می توانید نیروهای زیادی برای این کار تربیت دهید.

محمد حسن اسوتچی، دیگر عضو‌ شورا نیز در ادامه گفت: نتیجه کار کارشناسی شده در این کار، باعث مثبت شدن این کار شده است.


دستور جلسه پنجم

دستور پنجم جلسه امروز شورا در ادامه هفته های قبل، همچنان به بررسی مشکلات طرح امتداد خیابان 42 متری (مصوبه کمیسیون معماری و شهرسازی) پرداخت‌!

بابایی عضو شورا، در این خصوص گفت: این دستور جلسه ۶_۵ جلسه است که وقت به بررسی آن نمی رسد و هر بار هم در بند ۵ و ۶ قرار گرفته است.

شورا در سراشیبی حاشیه نشینی

وی تصریح کرد: از دوره چهارم شورا همچنان بین حوزه شهرسازی و عمرانی اختلافاتی به وجود آمده است و در طول ۳ سال گذشته، شهرداری در این طرح کاری انجام نداده است.

بابایی در ادامه گفت: در شورای چهارم ۳۰۰ خانه تملک شده بود و به دلیل شیب زیاد درخواست کردیم این طرح تا ملازینال ادامه پیدا کند. طرح مصوب از آخر ۴۲ متری، ایده‌لو، ملازینال، سیلاب، قوشخانه و توانیر رد می‌شود.

اندیش، عضو دیگر شورا، با اعتراض گفت: زمانی که این طرح برای راه نجات پیشنهاد داده شده بود تپه ها و شیب ها را ندیده بودند؟ برای من سوال است که این طرح کی مصوب شده است و آیا قرار بود این طرح تبریز را نجات بدهد؟ آیا در این طرح سرسره یا هواپیما گذاشته می شود برای عبور شهروندان؟

وی در پایان سخنانش افزود: پروژه میدان بزرگ آذربایجان را از بین بردیم. با این پروژه های ابتر شهر تبریز را خراب نکنیم!

مسعودی ریحان در پاسخ به اعتراض اندیش گفت: از سوال خانم اندیش تعجب می کنم! یعنی وقتی در منطقه ای شیب زیاد است نباید اقداماتی انجام شود و یا به دلیل ارتفاعات باید تعطیل شود؟!

وی اظهار داشت: وقتی همه از توزیع عادلانه و مناطق حاشیه نشینی حرف می زنیم، باید باهم دست به دست هم بدهیم تا این مشکل را حل کنیم.

سونیا اندیش، در دفاع از سخن خود گفت: آقای مسعودی ریحان نقشه نشان می دهد در آنجا گذر اصلی وجود ندارد!

عبدالله تقی پور دیگر عضو شورا ادامه داد: به نظر من یکی از راهکار های مناطق کم برخوردار، ایجاد شریان می باشد. اگر در بحث بدنه سازی مناطق کم برخوردار شهرداری ورود پیدا کند، بخش عمده ای از مشکلات حل می شود.

بابایی در این خصوص گفت: مردم آن مناطق شرایط غیر قابل قبولی دارند. ما باید از شهرداری این مورد را مطالبه کنیم.

مسعودی ریحان با ناراحتی اظهار داشت: می خواستم حرفی بگویم ولی دیگر نمی گویم بماند ولی اگر می خواهید چیزی اتفاق بیفتد لطفا شورا پیگیر نشود چون وقتی پیگیر می شود کار به سر انجام نمی رسد!

محرم محرم زاده دیگر عضو‌ دیگر شورا تصریح کرد: در آن قسمت شهر اکثر مردم در خانه های ۴۰_۳۰ متری زندگی می کنند. نباید این کار را منسوخ کنیم. باید برای آن راهکار پیدا کنیم.

فریدون بابایی خاطرنشان کرد: در دستور جلسه بعدی برای این مورد باید یک ساعت فرصت بگذاریم.

نیکوخصلت عضو‌ شورا تاکید کرد: باید با مدیران اجرایی دست به دست بدهیم تا کارها را پیش ببریم.

محمدباقر بهشتی دیگر عضو شورا در این باره گفت: دلیلی ندارد جلسه تصویب شود.

آیا هیات رئیسه قصد قتل اعضا را دارد؟ / ترک جلسه های تکراری بعد از تمدید 

تقی پور با اعتراض به تمدید جلسه گفت: نمی دانم قصد هیات رئیسه چیست. چرا می خواهید ما را بکشید؟ یک روز جلسه را بخاطر کرونا مجازی برگزار می کنید، امروز هم بیشتر از ۳ ساعت است که جلسه را تمدید می کنید و در این فضای بسته ادامه می دهید!

بهشتی، عضو‌ شورا نیز بخاطر تمدید وقت جلسه با اعتراض جلسه را ترک کرد و با طعنه گفت: تذکر دهید که وقت جلسه تمام شده است!

مسعودی ریحان در ادامه گفت: معنا و مفهوم مدیریت جهادی و انقلابی چیست؟ تا بحال این مفهوم را درک نکرده ام.

وی تذکر داد: ۶۵۰ میلیارد تومان پول مترو در بانک مانده است و هر روز اثر این پول از دست می رود. در بحث مترو ۱۰۰۰ میلیارد تومان پول واریز کردیم و بنا بود سال ۹۸ خط اول تمام شود الان در اواسط سال ۹۹ هستیم و نه تنها این پروژه تمام نشده است بازهم ۱۴۰۰ میلیارد بودجه می‌خواهند.

در حاشیه جلسه امروز، اندیش در پایان جلسه به اعتراض گفت: لطفاً درهای شورا را باز کنید امروز تجمع در شورا زیاد است!