تبریزبیدار
دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ ۱۴:۰۶:۱۵ شناسه خبر : ۱۰۸۰۳۳۹

در گفتگوی تبریزبیدار با آفاق آذر تشریح شد؛

شیعیان ترکیه بیانات رهبر انقلاب در مورد عزداری محرم را فصل الخطاب می دانند

مداح اهل بیت(ع) در گفتگو با تبریزبیدار از تغییر برنامه های عزاداری حرم در ترکیه پیرو بیانات رهبر انقلاب خبر داد.

هابیل آفاق آذر در گفتگو با تبریز بیدار ، بیانات معظم انقلاب در خصوص عزاداری محرم را فصل الخطاب تمامی خوانده و افزود: با عنایت به منویات حضرت آقا تصمیم بر آن گرفتیم با شیعیان مخلص و ولایت مدار ترکیه صحبت کنیم و در مورد مراسمات ماه محرم تصمیماتی را اتخاذ نماییم.

مراسمات مجازی جایگزین عزاداری تجمعی / پرچم بارگاه حضرت معصومه(س) میهمان منازل حسینیون ترک

وی افزود: با توجه به محدودیت های لازم در مورد اجرای پروتکل های بهداشتی کشور ترکیه و لزوم اجرای دقیق آن تصمیم بر آن شد کلیه مراسم ها به صورت مجازی با حضور عاشقان اهل بیت(ع) انجام یابد.

وی افزود: شایان ذکر است بنده ۱۴ سال است خادم حرم حضرت معصومه(س) هستم و امسال مقرر کردیم پرچم حرم ایشان را به شهرهای ترکیه ارسال نماییم.

این مداح اهل بیت(ع) خاطر نشان کرد:  در کشور ترکیه شیعیان در اقلیت هستند و لزوم آن دارد در باب شیعه شناسی و آشنایی اهل بیت(ع) خیلی با احتیاط عمل نماییم و چندین سال است بنده در این شهرها رسالت خود را به عنوان مداح و قاری قرآن انجام می دهم.

وی ضمن تاکید بر لبیک گویی شیعیان ترکیه به فرمان آیت الله خامنه ای گفت: در ایام حرم هر روز مراسم عزاداری به صورت مجازی از اینستاگرام و یوتیوب و فیس بوک اجرا خواهد شد و به جای اجرای مراسم در حسینیه ها، پرچم حرم حضرت معصومه(س) به خانه های شیعیان تحت تدابیر بهداشتی ارسال گردد.

Image title

آفاق آذر گفت: روزانه برنامه مناسبتی روضه در محیطی ضبط و شب از تلویزیون بین المللی ترکیه (on4) بصورت 24 ساعته پخش خواهد شد.

وی اظهار داشت: محرم سال قبل با رایزنی های بسیار توانستیم به احترام به فرمایش رهبر معظم انقلاب سنت غلط قمه زنی در بین برخی عزاداران حسینی را به فرهنگ اهدای خون مبدل کردیم و  امسال این فرهنگ خیلی پربارتر از سال قبل جاری خواهد شد.

آفاق آذر در خصوص سایر برنامه های جایگزین برای عزاداری خیابانی یا مسجدی در ترکیه برای مقابله با کرونا گفت: با اخذ مجوز  در راستای ترویج اهداف اهل بیت(ع) کتاب های پرمحتوا از جمله  MUHARRM MATEM va MUSIBET AYIDER در شهرهای استانبول، ازمیر، مانیسا، ایغدیر و... توزیع می شود.

وی به ارادت شیعیان ترکیه به رهبر معظم انقلاب اشاره کرده و گفت:  واقعا در این سال ها از این صحنه مبهوت ماندم که جوانان ترکیه ای در مجالس روضه امام حسین(ع) تمثال رهبر معظم انقلاب را در تصویر زمینه موبایل خود داشتند و  بود و به آن افتخار می کردند.