تبریزبیدار
پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ ۱۲:۴۱:۱۳ شناسه خبر : ۱۰۸۰۳۷۶

چگونه بخوابیم تا کمترین آسیب به بدن و کمر وارد شود؟

رئیس هیئت پزشکی ورزشی استان اصفهان درباره نحوه استراحت ورزشکاران توضیحاتی را بیان کرد.

به گزارش تبریز بیدار ، احمد باقری مقدم رئیس هیئت پزشکی ورزشی استان اصفهان، درباره بهترین حالت برای خوابیدن گفت: بهترین حالت خوابیدن به گونه‌ای است که ستون فقرات حالت طبیعی خودش را حفظ کند. به شکلی که نه خیلی خمیده و نه خیلی صاف باشد.

عضو هیئت رئیسه انجمن پزشکی ورزشی کشور ادامه داد: شکل درست خوابیدن باعث می‌شود کمترین فشار به ستون فقرات وارد شود.

باقری مقدم افزود: هنگامی که به پهلو می‌خوابید، یک بالش بین زانوهای خود و یک حوله تا شده زیر کمر قرار دهید. در زمان خوابیدن به پشت هم بهتر است یک بالش کوچک زیر زانوها و یک حوله تا شده و کم ارتفاع زیر کمر بگذارید. این اقدامات باعث می‌شود ستون فقرات حالت طبیعی خود را حفظ کند.

این متخصص پزشکی ورزشی تصریح کرد: باید هنگام بلند شدن از تخت خواب نکاتی را مورد توجه قرار داد. یکی از کم خطرترین روش‌ها برای برخاستن از تخت به این شکل است که به یک سمت و روی پهلو بچرخید، سپس پاها را از زانو خم کرده و آن‌ها را از تخت آویزان کنید. در این حالت به کمک دست، بالاتنه را بلند کرده و بنشینید.

رئیس آکادمی علوم ورزشی لوافان اصفهان افزود: به خاطر داشته باشید که باید برای برخاستن، پاها را تا حد امکان به تخت نزدیک کنید، به گونه‌ای که پاها زیر باسن قرار بگیرند و سپس با اندکی خم شدن به جلو و حفظ حالت صاف کمر، بلند شوید.

باقری مقدم در پایان تاکید کرد: با این روش، کمر در معرض کمترین آسیب قرار می‌گیرد.