تبریزبیدار
دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ۱۰:۲۱:۴۸ شناسه خبر : ۱۰۸۰۴۰۲

یادداشت تبریزبیدار؛

اهداف اقتصادی بنیاد مستضعفان در نگاه فتاح

مصاحبه تلویزیونی فتاح به عنوان رئیس یکی از بزرگترین بنگاه های اقتصادی کشور جنبه هایی داشت که از نگاه نگارنده به عنوان یک دانش آموخته اقتصاد جلب توجه می کند.

سرویس اقتصادی تبریز بیدار / محمد کلامی

مصاحبه سید پرویز فتاح با برنامه تلویزیونی «نگاه یک» مورد توجه جریان ها و شخصیت های سیاسی و بسیاری از افراد جامعه قرار گرفته است. آنچه در رسانه ها بیان شد نگاه عدالت طلبانه و دفاع صریح فتاح از حقوق مستضعفان و اعاده اموال بنیاد به نفع مستضعفان بود اما مصاحبه وی به عنوان رئیس یکی از بزرگترین بنگاه های اقتصادی کشور جنبه های دیگری هم داشت که از نگاه نگارنده به عنوان یک دانش آموخته اقتصاد جلب توجه می کند.

یکی از نکات اصلی مطروحه در مصاحبه تاکید او بر عدم رقابت با بخش خصوصی و واگذاری فعالیت های اقتصادی به مردم است این یک نگاه استراتژیک به تولید و نظام اقتصادی است در کشور ما یکی از اصلی ترین مشکلات اقتصادی که باعث ناکارآمدی بخش تولید شده است. حضور دولت و بخش های دولتی در اقتصاد و محدود شدن عرصه فعالیت برای بخش خصوصی است شرکت هایی که ماحصل حضور آنها در اقتصاد صرفا تحمیل هزینه های بالا به کشور و کاهش رفاه عمومی است.

از سوی دیگر ورود بنیاد تحت مدیریت فتاح به بخش نفت و پتروشیمی و صنایع پایین دست آن را می تواند نکته مهم مصاحبه فتاح دانست. صنایع مرتبط با نفت با ارزش افزوده بالا نیازمند سرمایه اولیه و تجهیزات سرمایه بری است که شاید تامین آن از توان بخش خصوصی خارج باشد بنابراین حضور بنیاد می تواند از خام فروشی و اتلاف منابع طبیعی و ثروتهای خدادادی جلوگیری کند.

از طرف دیگر فتاح به تلاش بنیاد برای حضور در بازار بورس و ارایه سهام شرکت های تحت نظر جهت مردمی شدن این شرکتها اشاره کرد که حضور در بورس به شفافیت بیشتر این شرکتها و کارآمدی آنها کمک شایانی می کند.

می توان عنوان کرد اقتصادی که فتاح در گفتگوی تلویزیونی خود مطرح نمود اقتصاد مردم مدار و شفاف است که در آن تولیدات بخش استراتژیک مانند صنایع نفت و بخش کشاورزی جایگاه ویژه‌ای را دارد.

نظرات

حامدی
IR

اقدامات این نهاد باید مطابق اساسنامه آن باشد همه اموال وداراییهای آن باید در خدمت محرومین وپابرهنگان جامعه بود که متاسفانه چنین نشده وعواید آن صرف گسترش سازمانی واداری این نهاد شده وکمکی به رفع محرومیت کشور نکرده است وآقای فتاح درمسیر این بسط سازمانی قرار گرفته ونهایت آن خالیماندن دست مستضعفان است.

علی
IR

فتاح به کاهدان زد و هیچ دستاوردی جز اتهام به نهادهای نظام نداشت. هیچ برنامه اقتصادی هم ندارد. فروش ساختمان که مشکل نیست. بیخود بزک نکنید . درضمن ازقدیم گفته اند: زهد بیش از اندازه ریا است.

راز
IR

*تفکر اموال ما و اموال شما در داخل یک حاکمیت واحد بنام جمهوری اسلامی که راس آن ولی فقیه و بر اساس اصل57 قانون اساسی زعامت برهمه ارکان نظام دارد، نشان از التقاط است.

آذربایجان‌وپیرامون‌‌_درانتظاربهار
IR

حاکمیت‌میبایست‌‌‌بیت‌المال‌را‌اعم‌ازدولتی‌و بنیادی‌وخصولتی‌وپنهانی‌و‌ویژه‌و.. را.برمبنای‌جمعیت‌هراستان.تقسیم‌واشتغال‌زایی‌میکرد‌.ولی‌درابن.چهل‌سال‌نکرد‌شکمهای‌.. بسیاری‌از‌حرام‌پر.شده‌‌