تبریزبیدار
سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۱۷:۵۷ شناسه خبر : ۱۰۸۰۷۶۱

مهاجرت و کار در فرانسه

کشور فرانسه به عنوان دارای بودن جاذبه های قوی توریستی در بین افراد خارجی بسیار محبوب می باشد.

به گزارش تبریز بیدار ، این کشور دارای سه شهر بزرگ پاریس، لیون و مارسی می باشد که دارای بیشتری سهم مهاجر در بین دیگر شهرهای این کشور است و طبق آمارINSEE مهاجرات به دلیل هزینه های بالای زندگی در شهرهای مرکزی بیشتر در مناطق بومی متمرکز هستند.

طبق پرسش و پاسخ هایی که از مهاجرین در این کشور شده است دلایل مهاجرت به فرانسه به شرح زیر می باشد:

 • جاذبه های گردشگری بسیار بالا مانند تاکستان ها و قلعه های زیبا و همچنین پیاده روی یا اسکی در رشته های کوه های آلپ
 • دارا بودن سطح بالای کیفیت جهانی در غذا و نوشیدنی
 • خدمات بهداشت جهانی
 • زندگی متعادل
 • دارای آب و هوای فوق العاده
 • مکانی مناسب برای گذراندن تعطیلات مانند دوچرخه سواری، کیکاکی، قایقرانی و ...
 • تعداد تعطیلات زیاد به همراه ساعت کاری کم
 • هزینه زندگی پایین شهر پاریس نسبت به لندن


کشور فرانسه همچنین حمایت از حقوق بشر را در راس قوانین خود نیز قرار داده است و یکی از دلایل اصلی انتخاب کشور فرانسه از سوی دانشجویان تحصیل رایگان این کشور و همچنین شرکت در کالج های زبان فرانسه بدون نیاز به مدرک زبان می باشد.

از معروف ترین راه های مهاجرت به فرانسه عبارت اند از:

 • مهاجرت به فرانسه از طریق کار( با دردست داشتن قرارداد کاری از سوی کارفرمای فرانسوی)
 • مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل( کالج زبان و یا مقاطع دانشگاهی)
 • مهاجرت به فرانسه از طریق ازدواج با یک فرد فرانسوی
 • مهاجرت به فرانسه از طریق متولد شدن از پدر و یا مادر فرانسوی

در مورد هزینه های زندگی باید بگوییم که اما این هزینه زندگی شهر به شهر فرق دارد به عنوان مثال شهری مانند پاریس از بالاترین میزان هزینه زندگی یعنی 2000 هزار € به بالا میباشد اما هزینه زندگی در شهرهای دیگر مانند شهر معروف استراسبورگ هزینه زندگی ماهیانه بین 800 تا 1000 میباشد.

Image title


اگر بخواهیم در مورد کار در فرانسه صحبت کنیم باید از اطلاعاتی مانند بازار کار، نرخ بیکاری و شرایط اقتصادی، لیست مشاغل مورد نیاز و نحوه اخد ویزای کار فرانسه مطلع شویم و از همه مهم تر آیا اخذ ویزای کار فرانسه بدون یشنهاد شغلی امکان پذیر است یا خیر؟ متقاضیانی که خارج از اتحادیه اروپا، ایالات متحده و سوئیس می باشند که قصد کار در کشور فرانسه را دارند، می بایست از مجوز ورود در ابتدای امر بهره مند شوند که در واقع مهاجرت به فرانسه از طریق کار و مجوز ورود توسط یک کارفرما صادر می گردد. به مجوزی که توسط کارفرما صادر می گردد پیشنهاد کاری یا دعوت نامه کاری (Job offer) گفته می شود. ارائه دعوت نامه کاری از قوانین خاصی برخوردار می باشد که شهروندان خارج از اتحادیه اروپا از این قانون مستثنی نمی باشند.


قوانین کاری در اتحادیه اروپا به این ترتیب است که مانند دیگر کشورها قانون حمایت ازنیروی کار داخلی وجرد دارد و در ابتدا برای کار در فرانسه شهروندان کشور فرانسه سپس شهروندان اتحادیه اروپا در اولویت نسبت به متقاضیان خارجی هستند که در این صورت اگر کارفرمایی از فرانسه بخواهد یک فردی خارجی مانند یک ایرانی را استخدام نماید در ابندا باید عنوان شغلی را 3ماه آگهی کند داخل فرانسه سپس 3 ماه دیگر در دیگر کشورهای اتحادیه اروپا اگر فردی یافت نشد سپس آن کارفرما با رعایت موازین اولیه حقوق کار کشور فرانسه آن دعوت نامه را برای یک فرد ایرانی ارسال نماید و فرد ایرانی نیز با مراجعه به سفارت برای اخذ ویزای کاری فرانسه اقدام کند.

اقتصاد کشور فرانسه مانند آلمان بسیار قوی نیست اما به نوبه خود به عنوان پنجمین اقتصاد بزرگ جهان را نیز در بر دارد و همچنین هر سال قصد دارد با جذب سرمایه گذاران و رود نیروهای متخصص مهاجر اقتصاد خود را قوی و قوی تر کند به عنوان مثال در پایتخت این کشور، پاریس می توان وضعیت بهتری برای کار داشت. متوسط حقوق در شهر پاریس در سال 2019 حدود 2.169 € در ماه می باشد و در شهرهای دیگر نیز حداقل حقوق 1.500 € در ماه است.

از رشته هایی که دارای بازار کار خوبی در این کشور هستند می توان به مماری، برق، الکترونیک، کامپیوتر، مدیر اجرایی،سرآشپز، مهندسی عمران، برنامه نویس، مدیر هتل، داروساز،عکاس، خلبان و ...

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار فرانسه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

فرم تکمیل و امضا شده درخواست بلند مدت ویزای به همراه عکس

فرم OFII امضا

کپی از قرارداد کار امضا شده از سوی کارفرمای فرانسوی و وزارت کار فرانسه DIRECCTE

پاسپورت و کپی از صفحات آن ها

هزینه های ویزای اقامت بلند مدت که توسط ETPOS


با در دست داشتن مدارک بالا و اطلاعات کافی و ورود به کشور فرانسه افراد می توانند به راحتی ویزای کار فرانسه را اخذ نمایند برای اطلاعات بیشتر و راهنمایی در این جهت می توانید با کارشناسان ارشد موسسه حقوق سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.