تبریزبیدار
چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ ۱۳:۲۳:۳۷ شناسه خبر : ۱۰۸۰۷۶۵

رئیس دانشگاه تبریز در پاسخ به تبریزبیدار؛

وضعیت تحصیل دانشجویان، بومی، غیربومی و خارجی در روزهای کرونایی

رئیس دانشگاه تبریز در نشست خبری پاسخگوی سوالات خبرنگاران در خصوص وضعیت تحصیلی دانشجویان در روزهای کرونایی شد.

به گزارش تبریز بیدار ،میر رضا مجیدی، رئیس دانشگاه تبریز ظهر امروز در نشست خبری بمناسبت آغاز سال تحصیلی ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: اگر ما امروز افتخار می کنیم که در هشت سال دفاع مقدس یک وجب از خاک خود را به دشمن ندادیم، در سایه حضور اقشار مختلف مردم بود و ما جنگ را به مردم وصل کردیم.

وی ادامه داد: افرادی که در آن زمان در جبهه ها حاضر می شدند فکر های مختلف داشتند ولی بالاخره یک هدف واحد آن ها را کنار هم جمع کرده بود. چطور شده که ما آن موقع می توانستیم این فکر های مختلف را کنار هم جمع کنیم ولی الان نمیتوانیم؟!

وی همچنین گفت: وقتی به امکانات و‌ تجهیزات کم نگاه میکنیم، واقعا باید افتخار کرد که این هشت سال دفاع مقدس مانند ستاره ای در بین همه جوامع می درخشد. در این جنگ، ارتش، نیروی هوایی و‌ زمینی و دریایی و‌ مردم نیز که از طریق بسیج و جهاد وارد این جنگ شدند، کمک بزرگی کردند.

کرونا مخرب آموزش

رئیس دانشگاه تبریز در رابطه با بحث تعطیلی مدارس به خاطر کرونا گفت: در تمام دنیا آموزش نقش اساسی دارد ولی به خاطر وجود ویروس کرونا، حضور افراد در مدارس با این ویروس امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد: کرونا نه تنها تاثیر مخرب خود را در زمینه آموزشی گذاشته، بلکه تاثیرات پژوهشی، منابع درآمدی و اجتماعی هم داشته است و اثرش در آموزش عالی هم بیشتر است.
مجیدی اظهار داشت: این ویروس آمده تا نظم جهانی را بر هم بزند. حال چه طبیعت باعث این ویروس شده باشد چه انسان! کرونا حتی ارتباطات خانوادگی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را برهم زده است.

وی تصریح کرد: ما اولین کمیته کرونا را در دانشگاه تشکیل دادیم. چندی پیش هم شورای روسای دانشگاه های استان را تشکیل دادیم و از روسای دانشگاه های مختلف استان دعوت به تصمیم گیری کردیم. با تصمیم تعطیلی دانشگاه های استان، کمترین آسیب را دیدیم.

تامین اقلام بهداشتی 

رئیس دانشگاه تبریز همچنین بیان کرد: تقریبا چند ماه پیش، در یکی از جلسات ستاد کرونا، اعلام کردند که الان مواد ضدعفونی کننده و دستکش و‌ ماسک در بازار کمیاب شده است. من این مسئله را به همکاران شیمی در دانشگاه تبریز رساندم. دو روز بعد اعلام آمادگی کردند و من هم ب ستاد کرونا اعلام کردم که هرچقدر ضدعفونی لازم است ما می توانیم تامین کنیم.

استقبال عراقی ها از تحصیل در دانشگاه تبریز

مجیدی در پاسخ به سوال خبرنگار تبریزبیدار در خصوص رویکرد دانشگاه تبریز در مورد جذب دانشحویان خارجی در شرایط کرونایی گفت: اول باید عرض کنم که ما خوشحالیم که دانشگاه تبریز توانسته با جذب دانشجویان خارجی اعتبار بیشتری کسب کند. حدود دو هفته، پیش نماینده کشور عراق اینجا بود و گلایه می کرد که دانشگاه ها دانشجوهای ما را دست استادان نامناسب و با عملکرد ضعیف می سپارند ولی وقتی از پردیس و دانشگاه تبریز دیدن کرد، گفت که ما حاضریم اصلا همه دانشجوهایمان را به اینجا بفرستیم!

وضعیت تحصیل خارجی ها در روزهای کرونایی

وی ادامه داد: ما قرار است این ترم هم مثل سال های قبل دانشجویان خارجی را جذب کنیم و حتی آموزش زبان فارسی هم در تابستان برای این دانشجویان برقرار بود.

مجیدی گفت: دانشجویان علوم‌ انسانی که به راحتی می توانند تمام دروس خود را به صورت مجازی بگذرانند و تجربی ها هم مثل سایر دانشجویان ایرانی، می توانند به صورت نوبتی از خوابگاه ها استفاده کنند.

رئیس دانشگاه تبریز افزود: لازم‌ به ذکر است که نزدیک ۲۰ نفر از دانشحویان خارجی در ایام کرونا در تبریز مانده بودند و ما به آنها امکانات ارائه می دادیم. الان دانشگاه های خارجی تحصیل دانشجویان در خارج از کشور خودشان‌ را محدود کرده اند؛ مثلا کشور عراق گفته بود که دانشجویان حق ندارند به جز دانشگاه های عراق در دانشگاه دیگری تحصیل کنند ولی وقتی از دانشگاه و‌ پردیس بازدید کردند و اسامی اساتید را دیدند، حاضر شدند که به پردیس ما دانشجو بفرستند.

وی گفت: تصمیم داریم دروس مشترک بگیریم به این منظور که خارجی ها قسمتی از دروس که اکثرا هم دروس عملی هستند را در کشور خودشان بخوانند که دیگر رفت و آمد به اینجا کمتر شود و دروس تئوری را به صورت مجازی با دانشجویان دانشگاه تبریز بخوانند.

وی در ادامه گفت: در سال قبل دروس تئوری به خوبی در سایت ها و سامانه ها بارگذاری شدند و آزمون هم مجازی بود و مشکل فقط در دروس عملی بود. بعدا هم برنامه ریزی شد و ۹۹ درصد دروس عملی و همچنین دروس تئوری تا آخر مرداد ماه بارگذاری شد و آزمون ها گرفته شد.

وی همچنین اظهار داشت: اگرچه که این کار برای ما رضایت بخش نبود چون ما به صورت حضوری در خدمت دانشجوها نبودیم ولی بالاخره همین که دانشجویان عقب نیفتادند، خوب بود.

مجیدی در مورد مشکل اسکان غیر بومی ها گفت: ما از اواخر مردادماه به غیر بومی ها اتاق دادیم. الان به تعداد افرادی که می آیند اتاق داریم. تحصیلات تکمیلی برای کسانی که در مزرعه و آزمایشگاه و ... کار دارند، باید به صورت حضوری باشد. الان نزدیک ۶۵۰ نفر برای حضور در خوابگاه ها ثبت نام کرده اند. تقریبا از این تعداد ۱۵۰ نفر آنده و مستقر شده اند. ما هم سعی ما بر این بوده که در هر اتاق فقط یک‌ نفر مستقر کنیم.

وی در رابطه با دانشجویان جدید الورود گفت: برای این دانشجویان، دروس تئوری به صورت مجازی هستند ولی دروس عملی دو‌ راه دارد. یکی اینکه دانشجویان مهمان باشند؛ یعنی دانشجویانی که تبریزی هستند ولی در اصفهان و تهران و ... درس میخوانند را در این دانشگاه پذیرش کنیم که دیگر به شهر های دیگر نروند. راه دوم‌ هم این است که خوابگاه ها را به صورت هتلی کنیم. دو هفته ای که دروس دانشحویان به صورت عملی بود، دانشجوها تشریف بیاورند و‌ از خوابگاه استفاده کنند که می توانیم در طول ترم تمام دروس عملی دانشجویان را برای دانشجو ها برگزار کنیم.

رئیس دانشگاه تبریز افزود: وزیر علوم مطرح کردند که دانشجویان جدید الورود سعی کنند از دانشگاه های بومی استفاده کنند. ما در کل ۱۳ دانشگاه بزرگ داریم و ۵ دانشگاه بزرگ برتر داریم. هرکس بخواهد رشته خوب از دانشگاه خوب برگزیند، امکانش هست. پس خواهشا در انتخاب رشته سعی کنند بومی بودن را لحاظ کنند چون مشخص نیست که این ویروس چه بلایی قرار است بر سر ما بیاورد و ما باید آینده نگر باشیم‌.

منتفی شدن کلاس حضوری در وضعیت قرمز

مجیدی تصریح کرد: در مورد دانشجویان جدید گفته شده بود که چند هفته اول به صورت حضوری بیایند ولی چون الان وضعیت قرمز است نمی شود‌. ولی ما سعی خواهیم کرد گروه بندی کنیم و دانشجویان را گروه گروه به دانشگاه بفرستیم.

وی راجع به برگزاری کلاس ها در ترم پیش رو گفت: امسال از ۲۲ شهریورماه کلاس ها به صورت مجازی شروع شده و نسبت به سال قبل با توجه به اینکه

زیرساخت ها کامل شده، بهتر شده و به صورت آنلاین است و مثل کلاس های حضوری حضور و غیاب کامل انجام‌ می شود.

رئیس دانشگاه تبریز افزود: در راستای سند راهبردی دانشگاه، سعی بر این داریم که دانشگاه تبریز به سمت دانشگاه های نسل سوم، کارآفرین، جامعه محور و بین المللی قدم بردارد. ما در سال قبل در رتبه بندی دانشگاه های دنیا، در رتبه بندی شانگهای در سطح مملکت بین دانشگاه های کشور رتبه ۱۱ تا ۱۳ و در سطح جهان یین رتبه ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ دانشگاه بودیم و امسال هم در سطح مملکت به رتبه ۸ تا ۹ و در جهان ۸۰۰ تا ۹۰۰ رسیده ایم و برای اولین بار در طرح های تحقیقاتی حدود ۱۶۰ طرح مشترک با ترکیه قرارداد بسته ایم.

تاسیس دانشکده ای برای برآوردن اهداف کارخانجات تبریز

وی اظهار داشت: در آینده دانشکده جدیدی به همت خیرین تاسیس می شود که در راه برآوردن اهداف کارخانجات تبریز و اطراف آن است.