تبریزبیدار
یکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۹ ۰۸:۵۸:۵۳ شناسه خبر : ۱۰۸۰۸۰۶

تبریزبیدار بررسی می کند؛

جوی فاضلاب در گذرگاه شهروندان / اینجا کوچه ها در حسرت بهداشت است

اهالی و کسبه خیابان خرمشهر واقع در چهارراه نادر تبریز از وضعیت نامطبوع فاضلاب در گذرگاه شهروندان و تهدید سلامت آنها شکوه می کنند.

سرویس اجتماعی تبریز بیدار؛

موضوع بهداشت یکی از مهم ترین وجوه زندگی انسان است و در صورت اخلال، مشکلات زیادی به بار می آورد؛ یکی از موضوعاتی که با بهداشت انسانی مستقیم در ارتباط است، بحث فاضلاب شهری و تخلیه به موقع و صحیح آن می باشد.

مدتی است که اهالی و کسبه خیابان خرمشهر واقع در چهارراه نادر تبریز از بوی بد فاضلابی که به جوی آب ریخته می شود، شاکی هستند.

درخواست های مکرر کسبه محل به تحریریه تبریزبیدار برای پیگیری موضوع ما را بر آن داشت تا با حضور میدانی در این محله، جویای وضعیت باشیم.

در بدو ورود به منطقه، بوی نامطبوع فاضلاب و بافت کریه المنظر خبر از عمق فاجعه می دهد.

Image title

پیگیری از شهرداری، شکایت به مرکز بهداشت

رحمان نیکروزیکی از کسبه های چهارراه نادر به خبرنگار ما می گوید: روزانه نیم الی یک ساعت فاضلاب را از طریق پمپ به داخل جوی آب هدایت می شود و معذب می شویم.

او می افزاید: این کار از نظر اصول بهداشتی صحیح نیست، تقاضای ما اینست که مسئولین به این وضعیت رسیدگی کنند.

Image title

این شهروند در خصوص پیگیری این وضعیت از نهادهای مربوطه اظهار می دارد: سال های قبل از شهرداری پیگیر شدیم و قول مساعدت دادند ولی کاری انجام ندادند. همچنین به اداره بهداشت شکایت کردیم گفتند به ما ربطی ندارد و مشکل شهرداری است.

طرحی که به درازا کشید

این شهروند تشریح می کند: شهرداری می گوید طرحی برای حذف بافت فرسوده دارد و به دنبال آن این مشکل حل می شود اما خبری نشده است. شاید مدت زمان تخریب خانه ها زیاد طول کشید؛ بالاخره باید فکری به این فاضلاب بکنند.

Image title

وی اظهار می دارد: می توان از طریق تانکرهایی، فاضلاب را از این مکان خارج کنند و به جوی آب نریزند. با این وضعیت بیماری کرونا، زندگی کردن در شرایط کنونی سخت است.

آقای جمشیدی، کسبه دیگری است که با او همصحبت شدیم. او با اشاره به وضعیت نابسامان خانه های مردم این منطقه می گوید: این خانه ها را ویران گذاشته اند و مردم درمانده شده اند.

Image title

Image title

طبق اظهارات این شهروند، زمان خروج فاضلاب از چاه و روانه شدن آن به جوی آب، منجر به انباشت آنها در اطراف خروجی پمپ می باشد که بسیاری از شهروندان را از نظر بهداشتی آزار داده و سلامت آنها را تهدید می کند.

Image title

تبریزبیدار ابتدا سراغ اعضای شورای شهر رفته تا حرف دل مردم را به نمایندگان آنها در پارلمان محلی برساند.

محرم محمدزاده به محض شنیدن موضوع، بر حضور میدانی در محله تاکید کرده و وعده بررسی موضوع از نزدیک و گفتگو با اهالی را می دهد.

او همچنین می گوید: مسئولیت های مربوط به شهرداری را پیگیری خواهم کرد و البته برخی امورات مربوط به شرکت آب و فاضلاب می باشد.

با وجود پیگیری های بی نتیجه تبریزبیدار از شرکت آب و فاضلاب، به ناچار سراغ یک عضو دیگر شورای شهر تبریز رفتیم.

علی آجودان زاده یکی دیگر از اعضای شورای شهر در این خصوص به خبرنگار تبریزبیدار می گوید: طرح بازسازی بافت فرسوده در این منطقه مصوبه شورای شهر می باشد و طی بازدید رئیس سازمان شهرداری های کشور، بودجه ای برای تملک از سوی این سازمان به این طرح معرفی شده است.

Image titleآجودان زاده می افزاید: برای بهسازی آن منطقه کارهای اساسی صورت خواهد گرفت.

وی در خصوص مشکلات تخلیه فاضلاب منطقه نیز می گوید: با وجود همکاری شهرداری با شرکت آب و فاضلاب، اما از نظر قانونی  تخلیه فاضلاب آن منطقه برعهده شرکت آب و فاضلاب می باشد. شهرداری راهکار برای تخلیه فاضلاب آن منطقه ندارد.

وی با اشاره به بی اطلاعی معاون خدمات شهرداری منطقه 4 از این موضوع، می گوید: بر اساس ادعای این معاونت، باز آفرینی، توسط شرکت توسعه عمران صورت می گیرد و استعلام در این مورد انجام خواهم داد.

در ادامه طبق پیگیری ها از معاونت عمرانی شهرداری منطقه 4 مشخص شد که فاضلاب این منطقه به فاضلاب شهری متصل نیست.

در این منطقه از شهر در مجموع 150 خانه وجود دارد که بر اساس ادعای شهرداری منطقه 4 تبریز 80 خانه آن جهت طرح بازسازی بافت فرسوده، تملک شده که 70 خانه تخریب و آماده ساخت ایستگاه مترو می باشد و قسمت هایی نیز از طریق بهسازی و ساماندهی برای کاربری تجاری آماده می شود.

پیگیری های بعدی تبریزبیدار حکایت از آن داشت که فاضلاب خانه ها به دو چاه عمیق انتقال یافته و شهرداری به وسیله پمب فاضلاب آن چاه ها را به شبکه فاضلاب منجم انتقال می دهد و چند روزی بود که به دلیل مشکلات و نقص فنی، تخلیه چاه ها صورت نگرفته و نشتی پیدا کرده و محله را درگیر کرده بود.