تبریزبیدار
سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۰۰:۰۱ شناسه خبر : ۱۰۸۰۸۴۶

تبریزبیدار گزارش می دهد؛

سرگردنه در یک بیمارستان خصوصی تبریز / مبارزه همزمان با فقر و کرونا

فقط هزینه استفاده از اتاق در بخش ویژه شبی 6 میلیون تومان بوده و تامین دکتر، دارو و کپسول اکسیژن بر عهده خود بیمار است!

به گزارش تبریز بیدار ، با اوج گیری شیوع ویروس کرونا نگرانی‌ها نسبت به افزایش قیمت روند درمانی این بیماری افزایش یافته، موضوعی که این‌ روزها تبدیل به یک دغدغه بزرگ شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که هزینه درمان کرونا همیشه رایگان نیست، هزینه بستری و درمان در بیمارستان، چه دولتی و چه خصوصی، بر اساس شدت بیماری، مدت زمان بستری بیمار، نوع داروی مصرف شده و تعداد روزهای بستری در بخش مراقبت‌های ویژه متفاوت گزارش می شود.

هزینه درمان کرونا در بیمارستان دولتی قطعاً از بیمارستان خصوصی کمتر است. بنا بر اظهارات پرسنل یکی از بیمارستان های دولتی تبریز، هزینه درمان این بیمارستان‌ برای دارندگان بیمه پایه کاملاً رایگان است اما این مساله در بیمارستان های خصوصی به شکل دیگری است.

یکی از مبتلایان به ویروس کووید19 در گفتگو با خبرنگار تبریزبیدار از هزینه های گزاف در یک بیمارستان خصوصی تبریز گلایه کرده و می گوید: «هفته گذشته بدنبال بروز علایم بیماری کرونا و وخامت نسبی وضعیت، در صدد بستری در بیمارستان های دولتی تبریز بودم که بعد از مراجعه به چند بیمارستان، متاسفانه تخت خالی برای پذیرش وجود نداشت، به ناچار به یکی از بیمارستان های خصوصی تبریز که متعلق به یکی از مسئولین بوده و آوازه آن گوش فلک را کر کرده؛ رفتم. در کمال تعجب به من گفتند فقط هزینه استفاده از اتاق در بخش ویژه شبی 6 میلیون تومان بوده و تامین دکتر، دارو و کپسول اکسیژن بر عهده خود بیمار است!»

بدنبال این ادعا، موضوع را از مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز مطرح و پاسخ وی را دریافت کردیم.

دکتر سید جمال حسینی در واکنش به این موضوع می گوید: ۲۰ درصد ظرفیت بیمارستان ها اعم از خصوصی و دولتی برای پذیرش بیماران کرونایی اختصاص یافته است. به کلیه خدمات ارائه شده به بیماران در سیستم دولتی و بخش خصوصی نظارت صورت می گیرد.

وی ادامه می دهد: اگر در بیمارستان های خصوصی مبلغ هنگفتی به صندوق واریز شود و سندی برای آن ارائه شود، قابل پیگیری است. همه هزینه ها تعرفه دارد و هیچ بیمارستانی نمی تواند هزینه دلخواهی را اخذ کند.

مسئله زمانی نگران‌کننده می‌شود که بدانیم بخشی از طبقات کم‌درآمد جامعه نه شغل ثابت دارند و نه دفترچه بیمه درمان و نه بیمه تکمیلی.

حال باید پرسید با شیوع گسترده ویروس کرونا، بیکاری شاغلان پاره‌وقت و کاهش درآمد خانوارهای کم درآمد، در آینده نزدیک باید شاهد چه چیزی باشیم؟ بیمارانی که توان درمان ندارند و یا خانوارهای فقیری که هزینه درمان کمر آنها را خم کرده و فقیرتر شده‌اند تکلیف شان چیست؟


توضیح: تصویر شاخص در این گزارش آرشیوی بوده و متعلق به بیمارستان مذکور نیست.