تبریزبیدار
سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ ۲۰:۳۲:۵۴ شناسه خبر : ۱۰۸۰۸۶۰

معرفی کتاب هفته؛

ورزش و سلامت در فرهنگ ایرانی / تقویت قوای روحی و جسمی در زندگی ماشینی

در کتاب «ورزش و سلامت در فرهنگ ایرانی» از اهمیت و تاثیر بسزای ورزش بر سلامت جسم و جان و تقویت قوای روحی و معنوی پرده برداشته شده است.

سرویس فرهنگی تبریز بیدار؛

امروزه کارشناسان علوم ورزشی بر این عقیده‌اند که آن‌چه باعث از بین بردن تنبلی و بی‌تحرکی است، ورزش می باشد. ورزش با ایجاد شادی و نشاط، نهال طروات و سرزندگی را در روح و جسم فرو می‌نشاند و تا حد زیادی قادر است که عوارض منفی ناشی از زندگی ماشینی را کاهش دهد.

در صورتی که ورزش، بر اساس معیارهای علمی، اصولی و اسلامی برنامه‌‌ریزی گردد باعث ارتقای ارزش‌های انسانی خواهد بود. از سوی دیگر ورزش در جهت تقویت اخلاق انسانی در اسلام از ارزش و اهمیت خاصی برخوردار است که فرد با تسلط بر نفس خود می‌تواند روحیات و معنویات را در کنار آیین پهلوانی به کار گیرد. 

کتاب حاضر، نوشته دکتر محمد دریایی، متخصص علوم زیستی و گیاهان دارویی، به چاپ انتشارات آرمان رشد می باشد که در آن از اهمیت و تاثیر به سزای ورزش بر سلامت جسم و جان و تقویت قوای روحی و معنوی پرده برداشته شده است؛ نویسنده این کتاب جایگاه ورزش را در دنیای ماشینی امروز تبیین می کند؛ و در بردارنده مطالبی پیرامون ورزش و سلامت در فرهنگ ایرانی است.

نویسنده همچنین این مقوله را از دید اسلامی مورد بحث قرار داده و اصول مهمی را که ورزشکار باید در تغذیه خود، میزان و کیفیت خواب و… را رعایت کند،در اختیار خواننده می گذارد.

Image title

در بخشی از این کتاب می خوانیم:

«پیامبر خدا(ص) از روی محبت و دلجویی سراغ مردی را گرفت و فرمود: فلانی کجاست؟ شخص عرض کرد: به دنبال بازی رفته است. پیامبر (ص) فرمود: ما را با بازی چه کار؟ مرد گفت: ای رسول خدا به تیراندازی رفته است، پیامبر اکرم(ص) فرمود: تیراندازی بازی پوچ و بی محتوا نیست، بهترین چیزی که شما را سرگرم می کند تیراندازی است.»


فهرست این کتاب عبارتند از:

مقدمه
فصل اول: ورزش
فصل دوم: ورزش در اسلام
فصل سوم: ورزشکار و اجتماع
فصل چهارم: اخلاق ورزشی
فصل پنجم: زن و ورزش
فصل ششم: ورزش کودکان
فصل هفتم: تغذیه در ورزش
فصل هشتم: اهمیت آب در ورزش
فصل نهم: آهن
فصل دهم: ویتامین ها و مواد معدنی
فصل یازدهم: پروتئین
فصل دوازدهم: تأثیر کربوهیدرات قبل از فعالیت های استقامتی طولانی
فصل سیزدهم: داروها و مواد محرک
فصل چهاردهم: داروها و گیاهان دارویی
فصل پانزدهم: خواب و اهمیت آن در ورزش
فصل شانزدهم: تأثیر تغذیه و ورزش در بلند شدن قد کودکان و نوجوانان
آیات و روایات در خصوص مسایل ورزش
منابع