تبریزبیدار
پنج شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۹ ۱۰:۴۲:۴۰ شناسه خبر : ۱۰۸۰۸۷۳

سکته مغزی در میان این زنان شایع‌تر است

محققان در تازه‌ترین بررسی دریافتند که مرده‌زایی و زایمان زودرس احتمال ابتلا به بیماری قلبی، سکته مغزی یا نارسایی قلبی مادران را دو برابر می‌کند.

به گزارش تبریز بیدار ،به نقل از دیلی‌میل، تحقیقات نشان می‌دهد مشکلات بارداری می‌تواند زنان را در معرض خطر بیماری قلبی یا سکته‌های بعدی قرار دهد.

پژوهشگران دریافتند که نارسایی و تولد نوزاد مرده احتمال بیماری قلبی مادران را دو برابر افزایش می‌دهد؛ پره اکلامپسی با افزایش چهار برابری خطر نارسایی قلبی همراه است.

پری-اکلامپسیا از عوارض دوران بارداری و یک اختلال چندارگانی است که در ۵ تا ۷ درصد از حاملگی‌ها در کشورهای غربی رخ می‌دهد.

تحقیقات دانشگاه بیرمنگام نتایج ۳۲ مطالعه قبلی را تحلیل کرده است؛ محققان می‌گویند زنانی که دچار عوارض بارداری یا سایر مشکلات تولید مثل هستند، در سنین بعدی بیشتر دچار بیماری قلبی یا سکته می‌شوند.

رنج ناشی از پره اکلامپسی در دوران بارداری، یک بیماری شایع است که منجر به فشار خون بالا به طور خطرناک می‌شود و با افزایش چهار برابری خطر نارسایی قلبی همراه است.

براساس داده‌های موجود، زنانی که در دوران بارداری دیابت یا فشار خون بالا داشتند، ۵۰ درصد بیشتر در معرض مشکلات قلبی بودند.

دانشمندان که مطالعه آنها روز گذشته در مجله پزشکی بریتانیا منتشر شد، گفتند تحقیقات بیشتری برای کشف علت وجود چنین رابطه قوی بین سلامت باروری و قلب لازم است، اما مشخص است که بارداری در سنین مناسب، دور ماندن از استرس و اضطراب و پیروی از رژیم غذایی سالم به حفظ سلامتی مادران و نوزادان کمک می‌کند.