تبریزبیدار
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ ۱۱:۱۴:۴۰ شناسه خبر : ۱۰۸۰۸۹۱

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در گفتگو با تبریزبیدار؛

گرانی مرغ ناشی از نهاده های دامی / بازار طیور تحت کنترل است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی علت گرانی بی رویه قیمت مرغ را ناشی از مشکلات در تامین نهادهای دامی عنوان کرده و گفت: مرغ به اندازه نیاز مردم در بازار وجود دارد.

اکبر فتحی در گفتگو با تبریز بیدار  در رابطه با علت گرانی بی رویه مرغ در بازار اظهار داشت: افزایش قیمت مرغ از نوسانات قیمت مواد غذایی و اجناس دیگر تاثیر می پذیرد؛ بالاخره مرغدار هم در این کشور زندگی می کند؛ ولی علت عمده این گرانی به وضعیت نهاده های دامی بر می گردد.

وی افزود: قبلا صد در صد نیاز این نهاده ها با ارز دولتی تامین می شد ولی اکنون  حدودا 50 درصد از نهاده های مورد نیاز مرغداران گوشتی در قالب ارز دولتی تامین می شود و مابقی به صورت آزاد تهیه می شود یا از سایر نهاده های جایگزین استفاده می کنند که این نهاده های جایگزین هم به نوعی بر لاشه مرغ و کاهش وزن آنها تاثیر می گذارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی تاکید کرد: این عوامل تاثیر مستقیمی بر افزایش قیمت دارد و الان قیمت تمام شده برای خود مرغداران حدود 16000 تومان و بیشتر است که در بازار هم به قیمت 17500 تومان عرضه می شود.

فتحی در خصوص شایعات مربوط به کمبود مرغ در بازار نیز بیان کرد: برخلاف شایعات موجود، میزان کشتار روزانه مرغ ها در سال قبل حدود 200 تن بود و امسال به 240 تن رسیده و حتی میزان جوجه ریزی شهریورماه در استان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته حدودا 35 درصد افزایش داشته است؛ یعنی حدود 3.700.000 قطعه جوجه ریزی مرغ و گوشتی در استان داشته ایم.

وی ادامه داد: این درصد افزایش در کشور هم تقریبا همینطور بوده و مرغی که به بازار عرضه می شود حاصل جوجه ریزی های ماه های قبل بوده و الان نیز کاهش جوجه ریزی نداریم ولی در کل، من می توانم تضمین کنم که تا یک ماه آینده کمبود مرغ در بازار نخواهیم داشت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی خاطر نشان کرد: مرغ به اندازه نیاز مردم در بازار وجود دارد و در مرغداری ها هم مرغ گرم به اندازه کافی موجود است. افزایش قیمت مرغ عمدتا به علت این است که قیمت تمام شده برای مرغداران به طبع از نهاده های مصرفی، افزایش پیدا کرده است.

وی در پایان در رابطه با وضعیت نهاده های مرغ در استان نیز گفت: از ابتدای سال جاری 50 درصد نهاده های ذرت و سویای مورد نیاز استان تامین و بین مرغداری ها توزیع شده است ولی در مورد واحدهای تولیدی که نهاده ها را به صورت آزاد خریداری کرده اند، نمی توان آماری ارائه داد.