تبریزبیدار
سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ ۱۲:۰۹:۴۵ شناسه خبر : ۱۰۸۱۰۳۱

تبریزبیدار گزارش می دهد:

برگ‌ریزان کرونایی پاییز در تبریز / جولان ویروس چموش در دورهمی ها

در این کارزار کرونایی هر که هشدارها را جدی تر بگیرد و در دام این‌ویروس گرفتار نشود، برگ برنده در دستانش خواهد بود.

به گزارش تبریز بیدار ، همه ساله پاییز با حس خش‌خش برگ‌های رنگارنگ برای عابران و رهگذران خوشایند است اما پاییز امسال متفاوت از هر سال دیگر است. این روزها با آمدن مهمان ناخوانده هزار رنگ، پاییز طلایی برای برخی سیاه شده و برای برخی قرمز و اینها رنگ های مرگ و هشدار و خطرند.

کرونای هزار چهره؛ ويروسی چموش و منحوس که با سرک کشیدن در هر جایی جولان می دهد و تعداد زیادی از انسان ها را به کام مرگ می کشد. هر روز چهره‌اش را به شکل و رنگی دگر بزک می ‌كند و قربانی تازه می گيرد.

فوت روزانه 25 نفر در استان

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز می گوید: تعداد فوتی های روزانه ناشی از ویروس کرونا در آذربایجان شرقی بیش از ۲۵ نفر است. مراکز درمانی و بیمارستانی استان نیز روزانه به طور متوسط ۵۰۰ نفر را با علایم مثبت کرونا شناسایی می کنند.

محمد حسین صومی علت ۴۰ درصد ابتلا به بیماری کرونایی در این استان را دورهمی‌های خانوادگی عنوان می کند.

او می گوید: میزان رعایت فاصله گذاری اجتماعی در آذربایجان شرقی ۷۵ درصد است و رتبه استان در شاخص های ویروس کرونا در سطح کشور ۱۳ است.

صومی خاطر نشان می کند: آذربایجان شرقی به لحاظ تعداد بیماران کرونایی بستری شده دارای علایم مثبت در رده ۱۵ کشوری قرار دارد.

رکوردهای کرونایی ادامه دارد

سخنگوی وزارت بهداشت هر روز آمار جدیدی از مبتلایان و فوتی ها ارائه می دهد که رکوردهای جدید از میزان فوتی را حکایت می کند.

بر اساس گزارشات روزانه دکتر لاری، آذربایجان شرقی همچنین در وضعیت قرمز قرار دارد.

اجرای طرح جامع محدودیت‌های کرونایی از اول آذر

با تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا، محدودیت‌های جدیدی ازشنبه هفته آینده یعنی اول آذر در سراسر کشور اجرایی می شود.

Image title


به گفته متخصصان، با جهشی که ویروس کرونا کرده سرعت انتقال آن ۳ تا ۹ برابر افزایش یافته است و علایم مختلفی را تاکنون از خود نشان داده است. به طوری که در اوایل شیوع این بیماری مبتلایان دچار سردرد و مشکلات ریوی می شدند، اما به مرور، دردهای عضلانی، علایم گوارشی، سکته های مغزی و قلبی نیز اضافه شد.

این بیماری هنوز خاموش نشده است و هیچ تغییری در راه های انتقال بیماری به وجود نیامده است و همچنان مخاط بینی، دهان و چشم از مهم ترین راه های انتقال هستند.

سفید پوشانی از جنس مدافعان سلامت

مدافعان سلامت، سفیدپوشانی که این روزها در راه حفظ سلامت مردم با از خودگذشتگی و ایثار در خط مقدم مقابله با کرونا قرار دارند و ایثارگرانه در این صحنه پرخطر حضور دارند.

اکنون که برگه نجات و رهیدن همه ما از چنگال کووید ۱۹ در دوری از تجمعات و اجتناب از ارتباط با افراد بیمار و ناقل ویروس است و مدافعان سلامت خط اول پذیرش و درمان مبتلایان با جانفشانی در پی نجات جان افراد بیمار کرونایی قرار دارند، بیاییم همه با هم برای حال خوب فردایمان دست بکار شویم.

برگ برنده هر کسی در دست خود است

سایه ویروس کرونا بر همه بخش‌ها سنگینی می‌کند؛ میهمانی ناخوانده‌ که با یک بی احتیاطی در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، میزبانان آن را افزایش می دهد و همچنان می‌تازد و نفس می گیرد.

همه ما اگر سه اصل پیشگیری از کرونا، یعنی استفاده از ماسک، شست‌وشوی مکرر دست‌ها و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی را جدی بگیریم، می‌توانیم ویروس چموش و موذی کرونا را از خود و خانواده‌هایمان دور نگه داریم.

در این کارزار کرونایی هر که هشدارها را جدی تر بگیرد و در دام این‌ویروس گرفتار نشود، برگ برنده در دستانش خواهد بود.