تبریزبیدار
پنج شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۹ ۱۳:۲۲:۳۵ شناسه خبر : ۱۰۸۱۰۳۸

در نشست خبری مطرح شد؛

"نان حلال" روایت زندگی جوان ترین شهید مدافع حرم استان

نشست خبری مستند صوتی "نان حلال" در خصوص شهید مدافع حرم، محمدرضا فخیمی در محل فرهنگسرای ۲۹ بهمن تبریز برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، پدر شهید مدافع حرم محمدرضا فخیمی در جمع خبرنگاران گفت:ما نتوانسته‌ایم شهیدان را بشناسیم؛شهیدان را شهیدان می شناسند.

وی افزود:بعد از شهادت محمدرضا، کتابی از کمد او پیدا کردیم که عکس ۳۲ سردار جنگ دفاع مقدس لابلای آن بود.

Image title

وی ضمن تأکید بر اینکه آینده قضاوت خواهد کرد که این فرزندان چگونه غریبانه جان دادند،گفت:این فرزندان رفته اند که امنیت و عدالت در این جامعه برقرار شود ولی قسمت الهی اینست که الان وضعیت جامعه اینطور باشد ولی این وضعیت ادامه پیدا نخواهد یافت؛ چون هر کسی که با این خون ها دربیفتد، خودش نابود خواهد شد.البته ما هم فردای قیامت به آنها جواب گو خواهیم بود.

پدر شهید فخیمی در خصوص سبک زندگی فرزند شهیدش اظهار داشت:بعد از شهادت او متوجه شدیم که با آن حقوق کمش، ۳ یتیم کمیته امداد را سرپرستی می کرده است.این شهید ۴۰۰ هزار تومان از حقوق ۹۰۰ هزار تومانی خود را برای آن ایتام اختصاص می‌داد.

وی اظهار داشت:إن شاءالله به احترام شهدا و برکت این خون ها،صاحب این خون ها خواهد آمد و مسئولینی که خون آنها را پایمال می‌کنند را عوض می دهد.


مدیرکل صدا و سیمای استان در ادامه این نشست ضمن قدردانی از دست اندرکاران تولید این مستند،گفت:شهدا به تکلیف خودشان عمل کردند.

مرتضی صفری اظهار داشت:پدر و مادر شهید در ثواب شهید شریک هستند؛ نان حلال و تربیت اسلامی باعث شده تا شهادت تحقق یابد.

Image title


وی ادامه‌ داد:انسان حتما باید به درجه ای از رشد و کمال برسد تا به مقام شهادت نائل شود و یک انسان بعد از تحمل ۳۰ سال و دیگری در عرض ۳ سال زحمت به آن مقام می‌رسد و ره صد ساله را یک شبه می‌پیماید.

وی ضمن تاکید براینکه جنس صبر پدر و مادر شهید،از نوع صبر زینبی است، گفت:پدر و مادر شهدا باید در این راه صبر کنند؛ این صبر با معادلات مادی و دنیوی قابل حساب نیست و رمز و راز دارد.

مدیرکل صداوسیمای استان ضمن اشاره به ساخت مستند تصویری برای ۱۵ شهید مدافع حرم،اظهار داشت:ما رسانه ای ها و اصحاب فرهنگ و هنر باید متنوع تر و خلاقانه تر به این موضوع بپردازیم و ازجمله ی این کار‌ها، تولید کتاب مستند صوتی است که انسان می‌تواند در هر حال از شبانه روز و در هر جایی که هست و به هرکاری که مشغول است ، به آن گوش دهد.

در ادامه این نشست،مهدی لطفی آزاد، سازنده مستند صوتی شهید فخیمی با اشاره به الگو بودن شهدا،گفت:موقع ساخت مستند که به خانه آن شهید می‌رفتم، آرامش خاصی در خانه آنها وجود داشت و بوی نان حلال استشمام می‌شد و به معنای واقعی خانه آنها یک دانشگاه بود.

Image title


وی افزود:در طول این مدت خیلی چیزها از این شهید یادگرفته ام که به بیان آدمی نیامده و قابل بیان نیست.


لطفی آزاد ضمن اشاره به خصوصیات شهدانه ی این شهید، اظهار داشت:این شهید ۱۸ ، ۱۹ ساله از حقوق خود خمس می‌پرداخت؛ در کمک های مومنانه شرکت کرده و ازجیب خود، یادواره شهدا برگزار می کرد.

وی در خصوص علت مستند بودن این اثر گفت:ما این اثر را مستند کردیم تا ساخته و پرداخته ذهن نویسنده نباشد و خانواده او کاملا مستندانه زندگی او را شرح دهند.زمان این مستند ۹۰ دقیقه می‌باشد.

لطفی اظهار داشت:در این دوره و زمانه که بعضی جوان ها در فضای مجازی دنبال تفکرات دیگری هستند،این شهید دنبال دفاع از وطن خویش است.