تبریزبیدار
یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ ۱۸:۰۸:۵۳ شناسه خبر : ۱۰۸۱۳۸۶

واکاوی اظهارات نائب رئیس شورای شهر تبریز در واکنش به دستگیری ها اخیر؛

شهرداری نهاد عمومی رها از نظارت موثر/ حامیان پنهانی چه کسانی هستند؟!

دستگیری های سابق باید درس عبرت می شد که نشده، این نشان از این دارد گویا هزینه برخورد آنقدر پایین است که آورده تخلف به آن می چربد.

به گزارش تبریز بیدار ، بازهم دستگیری متخلفین شهرداری تبریز خبرساز شد و اذهان عمومی را به سمت سیستم فسادزای شهرداری کشاند، البته این مخصوص شهرداری وشورای شهر تبریز نیست و اخیرا در خبرها آمد که شورای شهر ساری منحل شد و تمامی اعضای شورا به دلیل تخلفات مالی بازداشت شده اند البته نام تبریز از زمان شورای شهر چهارم و شهرداری نجفی از بابت فساد روی زبانها افتاد اما گویا فساد مخصوص آن دوره نبوده و این مساله ادامه داشته و خواهد داشت.

علی آجودان زاده نائب رییس شورای شهر تبریز در واکنش به خبر دستگیری متخلفین که ابتدا توسط تبریزبیدار منتشر شده بود گفته است: در پیگیری‌هایی که از افراد مطلع داشتم بازداشت‌ها تایید شد و امیدوارم برخورد قاطعی با افراد خاطی صورت گیرد. شورا به عنوان ناظر بر شهرداری تبریز این نهاد را رصد می‌کند و بارها تاکید و تذکر داده‌ایم هرگونه فساد را در صورت مشاهده افشاگری و به مراجع ذی‌صلاح گزارش می‌کنیم.دستگیری سریالی تعدادی از مدیران شهرداری بایستی برای سایرین درس عبرت می‌شد، این افراد حقوق و مزایای خوبی می‌گیرند اما متاسفانه طمع و هوس آن‌ها را به بیراهه می‌کشد‌. برخی از دستگیرشدگان از حمایت‌های پیدا و پنهان کسانی برخوردار بوده‌اند که به آنان اطمینان می‌دادند هیچ اتفاقی نخواهد افتاد اما دستگاه‌های نظارتی و قضایی با احدی تعارف ندارند‌.


تقدم مچ گیری بر پیشگیری

در واکاوی اظهارات نائب رئیس شورای پنجم تبریز چند نکته قابل تامل است، او شورای شهر را نهاد ناظر بر شهرداری می داند اما شورای شهر تاکنون هیچ طراحی و مصوبه خاصی برای پیشگیری از تخلفات و اثرگذار بودن نظارت نکرده است، اینکه همگان منتظر باشند که تخلفی رخ بدهد بعد تصمیم به گزارش یا افشاگری گرفته شود.

چربش آورده تخلف بر عبرت از دستگیری های سابق

نکته بعدی که آجودان زاده اظهار می کند این است که دستگیری های سابق باید درس عبرت می شد که نشده، این نشان از این دارد گویا هزینه برخورد آنقدر پایین است که آورده تخلف به آن می چربد و فرد ترجیح می دهد تخلف کند تا عبرت بگیرد پس می توان نتیجه گرفت در صورت عدم وجود نظارت تاثیرگذار و پیشگیری از جرم نمی توان به عبرت افراد بسنده کرد.

حامیان پنهانی چه کسانی هستند؟!

حمایت های پنهانی برخی افراد نکته دیگری است که نائب رئیس شورای شهر تبریز به آن تاکید کرده است، همیشه افکار عمومی درگیر این حمایت های پنهانی است، این حامیان پنهان چه کسانی هستند؟ آیا با این حامیان نیز برخورد می شود؟ زمانی که پرونده فسادی رو می شود تقریبا غیرممکن است که صرفا چند کارمند جز و مدیر میانی عامل و آمر باشند و حتما مدیر بالادستی یا درگیر فساد بوده یا با سهل انگاری فضا را فراهم کرده تا فساد حادث شود و در نهایت خود را به کنار می کشد و به قول افکار عمومی چند نفری قربانی می شوند و مدیران بالادستی و همان حامیان پنهان مد نظر پاک و پاکیزه ادامه حیات مدیریتی می دهند!


نهاد عمومی به نام شهرداری رها از نظارت است و نظارتهای فعلی تعریف شده حتی در صورت اجرای صددرصدی هم پاسخگوی رفع فساد نیستند و از آنجایی که زمینه فساد فراهم است همیشه باید با چنین مسائلی برخورد داشت و آنچه به حراج گذاشته شده اعتماد عمومی مردم است که حتی با برخوردهای قضایی نیز بازنمی گردد.