تبریزبیدار
دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ ۰۸:۳۲:۵۶ شناسه خبر : ۱۰۸۱۳۸۸

در گفتگو با تبریزبیدار تشریح شد؛

اهل بیت بیلسینه صاحاب دوردولار

بعد از گذشت چند ماه از ارتحال این شخصیت کم نظیر، بر آن شدیم تا طی گفتگو با حسین، فرزند او به زوایای ناگفته ای از زندگی فخرالذاکرین بپردازیم.

سرویس فرهنگی تبریز بیدار / حاج فیروز زیرک کار مشهور به فخر الذاکرین از پیرغلامان دلسوخته اباعبدالله الحسین(ع) است که سالیان سال نوای سوزناک او بر دلها جلا می داد.

این مادح تبریزی اهل بیت(ع) سال های پایانی عمر خود را با سکوت معنی دار و ظاهری به سر کرد اما حضور او همواره در مجالس عزاداری، زینت محفل می شد.

بعد از گذشت چند ماه از ارتحال این شخصیت کم نظیر، بر آن شدیم تا طی گفتگو با حسین، فرزند او به زوایای ناگفته ای از زندگی فخرالذاکرین بپردازیم.

مصلحت های سکوت 8 ساله

حسین زیرک کار رمز و راز عدم مدحی پدر در سال های آخر عمر را چنین بیان می کند: حکمت و مصلحت خداوند بر سکوت در عرصه مداحی و خلوت فخرالذاکرین استاد حاج فیروز زیرک کار از سال 91 تا زمان رحلت آن بزرگمرد رقم خورد اما در همین مدت حضور او در هر هیاتی، خیل کثیری از عاشقان اهل بیت(ع) را از شهرستان ها و استان های همجوار به محفل با شور و شعور او می کشاند.

Image title

وی از عشق و ارادت فخر الذاکرین به سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی سخن به میان آورده و می گوید: این ارادت باعث شد تا در اولین هفته شهادت جان گداز سردار دل ها با در خواست موکد فخرالذاکرین از سردار خرّم فرمانده سر افراز سپاه عاشورا دعوت به عمل آمد و آن بزرگوار با یک سخنرانی حماسی و روشنگرانه، مجلس را به وجد آورد. در همان مجلس به یاد ماندنی، این مداح مخلص امام حسین(ع) شال سیاه خود را به سردار عزیز هدیه دادند.

Image title

فرزند فخرالذاکرین به پیشقدم شدن پدر برای برپایی مراسم چهلم شهید سلیمانی اشاره کرده و می گوید: در این مراسم از برادر عزیز غلامرضا باغبان، همرزم آن سردار عزیز در جبهه مقاومت  دعوت شد که با سخنرانی تحلیلی ایشان از اوضاع سوریه و وضعیت داعش بهره ها برده شد که بانی آن حاج فیروز بود.

زیرک کار ادامه می دهد: این اقدامات سودمند با اراده خدای منان و الطاف و کرامات اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و با حمایت های فخرالذاکرین به وقوع پیوست. باید سعی شود در هر شرایطی هیئت «قرآنی -ولایی» داشته باشیم؛ تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

اهل بیت بیلسینه صاحاب دوردولار

زیرک کار می افزاید: یکی از علما می‌گفت «از این گوهرها در هر قرن فقط یک بار می آید.» بیشتر افراد از مداحی حاج فیروز می‌گوید اما زندگی شخصی ایشان از نکات بسیار مهمی حائز توجه است؛ تقوای ایشان و دوری از انواع صفات رذیله مثال زدنی است. شناخت ایشان از خداوند نیز از طریق اهل بیت(ع) و عنایات آن ها و تقوایشان بود. مطلب دیگر اینکه ما تبریزی ها می‌گوییم «اهل بیت بیلسینه صاحاب دوردولار» 


گفتگو از امیررضا فرامرز

نظرات

FR

«حقیقتا اگر حاج فیروزها مداحی نمی کردند و علم اسلام را برافراشته نگه نداشته و اسلام را به جوانان معرفی نمی کردند، شهدا هم تربیت نمی شدند. نفس های پاک حاج فیروز و تاثیرگذاری ایشان بر جوانان، بسیار شنیدنی است؛ تعداد قابل توجهی از شهدای تبریز در وصیت خود نوشته بود که حاج فیروز در مجلس او نوحه سرایی کند. این نشان از این است که افرادی مثل حاج فیروز باعث تربیت چنین جوانانی شده اند و تا قیام قیامت هم خواهند بود.» کمی آرام‌تر برادر از مداحی و سینه سپر کردن حاج فیروز در دو دوره انقلاب و جنگ اگر مصداق و مثالی دارید بفرمایید. اینطور بدون حساب و کتاب ردیف کردن القاب و نسبت دادن موارد خلاف به شهدا، تاریخ را عوض نمی‌کند.