تبریزبیدار
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ ۱۱:۰۳:۳۸ شناسه خبر : ۱۰۸۱۴۴۲

آنچه در جلسه امروز شورای شهر گذشت؛

چشم انداز بودجه 5772 میلیاردی تبریز برای 1400 / غفلت از اتوبوسرانی؛ دهن کجی به مردم

جلسه امروز شورای شهر تبریز به ریاست شهرام دبیری به صورت علنی در محل عمارت قدیمی شهرداری تبریز برگزار شد که لایحه بودجه 1400 شهرداری تقدیم این شورا شد.

به گزارش تبریز بیدار ، شهرام دبیری در سخنان پیش از دستور جلسه در رابطه با روندی که در کمیسیون خدمات شورای شهر برای برف روبی تعریف شده است، گفت: امیدواریم تا آخر بتوانیم این روند را ادامه بدهیم تا فضای سبز و آسفالت و .... آسیب نبینند.  

تکلیف بازنشستگان ایثارگر باید مشخص شود

دبیری خطاب به شهردار تبریز گفت: تکلیف بازنشستگان ایثارگر را مشخص کنید و در این مورد شفاف سازی شود.


دستور جلسه اول

دستور اول جلسه امروز شورا در خصوص تقدیم بودجه سال 1400 توسط شهردار تبریز به شورای اسلامی شهر و ارائه توضیحات درخصوص کلیات آن توسط شهردار بود.


نام گذاری سال 1400 بعنوان حفظ و احیای هویت تاریخی فرهنگی تبریز 

در این دستورجلسه، نام سال ۱۴۰۰ با رای اکثریت اعضای شورا، سال حفظ و احیای هویت تاریخی فرهنگی تبریز انتخاب شد.

ایرج شهین باهر، شهردار تبریز تصریح کرد: در حوزه های مختلف از نظرات شهروندان برای بودجه سال بعد استفاده شده است. احیا و بازآفرینی محلات سنتی تبریز، تملک خانه های قدیمی، بازپیرایی و ساماندهی جداره های شهری و.... جزو اهداف سال ۱۴۰۰ است.

وی افزود: امیدواریم بتوانیم ظرفیت های بالقوه شهری را فعال کنیم و سعی می کنیم عملیاتی شود. احداث پارک های محله ای، توسعه فضاهای سبز و گذران اوقات فراغت، تملک و مسیر گشایی و افزایش نفوذ پذیری شریان پذیری جزو اهداف سال ۱۴۰۰ است.

شهین باهر ضمن اعلام پیش بینی ردیف اعتباری برای کاهش کرونا گفت: بودجه هر ساله شهرداری، یک رقم واقعی است و این نشان می دهد این بودجه واقعی بسته شده است. بیش از ٦٠ درصد بودجه را به بحث حمل و نقل اختصاص داده ایم و توسعه ناوگان حمل و نقل، پیاده‌راه سازی، مسیرهای دوچرخه‌سواری و... جزو اولویت‌های ما در بودجه است.

شهر اولین ها، در جایگاه چهارم بودجه کشور

وی ادامه داد: طی سه سال گذشته ٤٠ پارک در تبریز احداث شده است و ما در تلاش هستیم که تا پایان شورای پنجم تعداد پارک ها را به ٦٠ عدد برسانیم. با توجه به تحقق بودجه و پیش بینی ما برای ١٠٠ درصدی بودن آن،  ما افزایش ٦٠ درصدی را در نظر گرفته‌ایم که بین تمامی کلانشهرها بیشترین افزایش است.

شهردار تبریز همچنین تاکید کرد: تبریز در جایگاه چهارم شهرهای کشور از نظر بودجه قرار گرفته است.

لازم به ذکر است که بر اساس لایحه‌ای که در برنامه بودجه سال 1400 آمده، این بودجه بدون احتساب ارقام تکراری 5772 میلیارد تومان است که بیشترین سهم متعلق به شهرداری های مناطق 10 گانه خواهد بود.

دبیری در ادامه گفت: امیدواریم این بودجه کاملا واقع گرایانه باشد. بودجه را فعلا بررسی نمی کنیم و در جلسه بعدی نحوه بررسی بودجه را به اعضا ارائه می دهیم.

محمدباقر بهشتی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا در این خصوص بیان کرد: بهتر است برای کمیسیون ها وقت تعیین شود تا نظرات خود را در این رابطه بگویند.

 مدیران پادگانی تبریز!

غلامحسن مسعودی ریحان، عضو دیگر شورا ادامه داد: ۶۰ درصد افزایش بودجه برای سال ۱۴۰۰ خوب است ولی اگر دوباره از اتوبوس ها غافل شویم و تمامی هزینه ها را صرف مترو کنیم،  ضرر می کنیم و این به معنی دهن کجی به شورا و مردم است.

وی همچنین تصریح کرد: اگر در شهر اتفاقاتی رخ بدهد و مدیرانی که سازمان های خود را مانند پادگان کرده اند بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند، نشان دهنده این است که ما وظیفه خود را به خوبی انجام نداده ایم.