تبریزبیدار
جمعه ۱ اسفند ۱۳۹۹ ۱۶:۳۵:۱۵ شناسه خبر : ۱۰۸۱۵۹۴

در گفتگوی تبریزبیدار با همرزم فرمانده شهید تفحص مطرح شد؛

از سربازی تا سرداری در جستجوی نور / علمداری تفحص در دشت و صحرا

ظهر روز گذشته همزمان با شب لیله الرغائب فرزند آذربایجان، فرمانده قرارگاه عملیاتی کمیته جستجوی مفقودین در محور غرب کشور، سردار علیرضا گلمحمدی به‌همراه همرزمش محمود حاجی قاسمی به درجه رفیع شهادت نائل شدند.

سرویس فرهنگی تبریز بیدار کار تفحص پیکر مطهر شهدا سال‌هاست که در مناطق عملیاتی مختلف جنوب و غرب کشور و مناطق برون مرزی در کشور عراق انجام شده و تاکنون تداوم یافته است، پیکر مطهر 45 هزار شهید دوران دفاع مقدس طی این جستجوها کشف شده و در این راه تاکنون ده ها تن از اعضای تیم تفحص(جستجوگران نور)، شهید و جانباز شده‌اند.

ظهر روز گذشته همزمان با شب لیله الرغائب فرزند آذربایجان، فرمانده قرارگاه عملیاتی کمیته جستجوی مفقودین در محور غرب کشور، سردار علیرضا گلمحمدی به‌همراه همرزمش محمود حاجی قاسمی به درجه رفیع شهادت نائل شدند.

Image title


حاج بهزاد پروین قدس یادگار دفاع مقدس و همرزم شهید گلمحمدی است که ناگفتنی های زیادی در مورد این جستجوگر نور دارد اما بدلیل تالمات روحی ناشی از فقدان همرزم قدیمی خود، به جملاتی بسنده می کند.

Image title


پروین قدس که خود نیز مدتی با شهید گلمحمدی در تفحص پیکرهای شهدا همراه بوده، به خبرنگار ما می گوید: آشنایی من با این بزرگوار از دوران دفاع مقدس بود. برادرش در عملیات کربلای ۵ عضو غواصان دریا دل بود، بعد از شهادت برادرش، تصاویر او را به خانواده شهید رساندم و این فتح باب دوستی ما شد.  جنگ تمام شد و دوران خدمت سربازی علیرضا فرا رسید و جذب لشکر ۳۱ عاشورا شد و در مقطعی در تبریز خدمت می کرد.

Image title


وی به نحوه حضور شهید در گروه تفحص اشاره ای کرده و می گوید: در دوره سربازی به اصرار و علاقه خود در گروه تفحص حضور پیدا کرد، در دوران خدمت سربازی او در تفحص، بنده هم در گروه تفحص بودم و این ارتباط برقرار بود و باعث تداوم دوستی ما شد. در گپ و گفتگوهایی که با هم داشتیم می گفت من عاشق و دلبسته و وابسته شهدا شدم و نمی توانم منطقه را ترک کنم و از من خواست تا کار او را حل کنم تا در این منطقه بماند. بنده یادداشتی به سردار باقرزاده فرمانده کمیته تفحص ستاد کل نیروهای مسلح نوشتم و بر توانمندی و پای کار بودن او تاکید کردم و سردار هم با تداوم حضور او موافقت کرد.

Image title


پروین قدس ضمن تاکید بر خیرات و برکات حضور شهید گلمحمدی در کمیته تفحص می گوید: از سال ۷۶ تاکنون عَلَم تفحص را در دست گرفت و این اواخر فرمانده محور شده بود. او کارشناسی سخت کوش بوده که در گرما و سرما و در دشت و میادین مین ها حضور پیدا می کرد.

وی ضمن تاکید بر گمنام بودن این جستجوگر نور می گوید: شاید همشهری های او در میانه هم از شخصیت این شهید غافل باشند چون با وجود جدیت در کار، فردی گمنام بود و تنها هدف و دغدغه او این بود که مادران شهدا را از چشم انتظاری در بیاورد.

همرزم شهید گلمحمدی می افزاید: از بدو ازدواج تاکنون از این شهر به آن شهر درکانکس ها و چادرها بود و حتی حین تفحص در مناطق جنگی آلوده به مواد شیمیایی شد و باعث بروز مشکل تنفسی در فرزند خردسال وی گردید اما او و همسرش در این راه استقامت ورزیده و کم نیاوردند.

Image title


وی ادامه می دهد: این شهید چندین سال پیش هم حین تفحص به درجه جانبازی نائل شده بود که در ارتفاع سخت بر اثر واژگونی بیل مکانیکی اتفاق افتاده و دست چپ او قطع شده بود که با تلاش متخصصان، دست او پیوند زده شد، او در تمام این مدت با اراده پولادین و صبوری کار را رها نکرد.

پروین قدس در پایان می گوید: او همیشه از شهدا می‌گفت و آرزوهایش دنیوی نبود، آسمانی بود و از فرمانده خطاب شدن فرار می کرد. و ان شاءالله با برادر شهیدش همنشین شود و در مقابل او شرمنده هستیم.

انتهای پیام/


گفتگو از صابر عیسی پور

تنظیم: الهه مهدوی


نظرات

خطیبی
CA

این انسانهای زمینی نیستند و غبطه میخوریم به اینها.روحش شاد و یادش گرامی