تبریزبیدار
یکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۹ ۰۰:۰۰:۳۷ شناسه خبر : ۱۰۸۱۶۰۳

معرفی کتاب هفته؛

«ساحل آرامش» / باید قایقی ساخت از جنس مهربانی

باید قایقی ساخت از جنس مهربانی؛ قایقی که موج ها توان شکستنش را نداشته باشند و طوفان ها هوس وارونه کردنش را در سر نپرورانند.

سرویس فرهنگی تبریز بیدار ازدواج یکی از مراحل زندگی  است که به وسیله آن، انسان به آرامش رسیده و دین خود را کامل می کند. اما در این میان یکی از آن چیزهایی که مهم است، شناخت بایدها و نبایدهای یک زندگی مشترک و عمل به بایدها و دوری از نباید ها است. اگر ملزومات زندگی مشترک رعایت نشود، موجب به هم خوردن آرامش این رابطه شده و حتی ممکن است به قطع رابطه و جدایی بینجامد.

«ساحل آرامش» عنوان مجموعه کتابی است به قلم حجت‌الاسلام محسن عباسی ولدی که گام های موفقیت در زندگی مشترک را به مخاطبان خودش معرفی می کند. نویسنده در این اثر چهارجلدی، سعی کرده تا به طور مفصل، مواردی را که در پرسمان تربیتی رادیو معارف مطرح شده را به خوانندگان کتاب توضیح داده و آن چیزهایی که باعث ایجاد آرامش در زندگی زناشویی می شود را معرفی نماید.

هر کدام از جلدهای تا ساحل آرامش، عنوان ویژه ای دارد که استعاره ی ادبی بر محتوای آن جلد می باشد.

جلد اول این مجموعه «فانوس دانایی» نام دارد که همراه با بررسی لازمه های یک زندگی مشترک و شناخت های لازم در آن، زمینه شکل گیری یک رابطه سالم و شاد را به مخاطبانش می آموزد.

جلد دوم «قایق مهربانی» و جلد سوم «بادبان مدارا» این مجموعه به یکدیگر پیوستگی دارند؛ در این دو جلد بایدها و لازمه هایی که زوج در زندگی مشترک با آن مواجه هستند، پرداخته شده است. همچنین در جلد چهارم این مجموعه که «گرداب دروغ» نام گرفته، نبایدهای زندگی مشترک مورد بررسی قرار گرفته است.

الکلام نویسنده در این مجموعه سعی کرده تمام مسائلی که در زندگی زناشویی ایجاد آرامش می کند را مورد بررسی قرار دهد.

Image title


در بخش هایی از این اثر می خوانیم:

«دریا آرام باشد، ولی فانوس دریایی روشن نباشد، در صفحه تاریک شب معلوم نیست، ساحل را پیدا کنی. در میان تلاطم موج ها، وقتی نگاهت به فانوس دریایی گره می خورد، امید در چشمانت برق می زند. از تلاطم نترس، این تاریکی است که وحشتناک است.

باید قایقی ساخت از جنس مهربانی؛ قایقی که موج ها توان شکستنش را نداشته باشند و طوفان ها هوس وارونه کردنش را در سر نپرورانند. با قایق مهرانی می شود در میان موج های متلاطم، آرام به سوی ساحل رفت. اصلا با این قایق می شود روی این موج ها سوار شد و به پیش رفت.

بادهایی که می وزد در دریا که می شود از آنها ترسید، می شود در قایق نشست و بی خیال، احساسشان کرد؛ اما می شود بادبان قایق را بالا کشید تا زودتر به ساحل رسید. بادها وقتی که سرگردانند، اهل آشوب اند. بادبان مدارا را بالا بکش، تا بادها گرفتار تو بشوند، نه تو گرفتار بادها.

گرداب است کارش بلعیدن است. گویی که دریا را هم می خواهد ببلعد برای خودش. سیر نمی شود این گرداب. قایق تو هر اندازه بزرگ، برای این گرداب یک لقمه است. نزدیک شدن به این گرداب، نشان شجاعت نیست، نشانه حماقت است.»


این اثر با استقبال قابل توجه مخاطبان روبرو شده و تا به امروز حدود ۵۰ بار به چاپ رسیده است. همچنین سبک قلم این کتاب به شکل امروزی و روان و همه فهم نوشته شده و میتوان به راحتی با آن انس گرفت.

طاهره بیگم سیدی، فعال فرهنگی در خصوص این مجموعه کتاب می گوید: «این کتاب را به تمام همسران، به‌خصوص آن‌ها که می‌دانند خدا و ائمه اطهار (ع) راه خوشبختی را به انسان نشان داده‌اند، توصیه می کنم؛ چه آن‌ها که هنوز زیر یک سقف نرفته‌اند و چه آن‌ها که سال‌هاست همسفر زندگی هستند. حتی جوانان مجرد.»

وی می افزاید: این پاراگراف از کتاب را خیلی پسندیدم:

«اگر کسی به آنچه در دین آمده عمل کند، در زندگی خود به بن بست نخواهد رسید؛ اما متأسفانه به جهت غفلت ما مسلمانان، گرد غربت بر روی معارف دینی نشسته و این وظیفه ما است که با یاد گرفتن و عمل به این معارف ناب، گرد غربت از چهره آن برگیریم.»


انتهای پیام/