تبریزبیدار
دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰ ۱۵:۱۳:۱۸ شناسه خبر : ۱۰۸۲۳۹۵

در نشست خبری با مدیرعامل سیمان صوفیان مطرح شد؛

واکاوی آشفتگی های بازار سیمان / از بورس و نقش دلالان تا قطعی های برق

مدیرعامل شرکت سیمان صوفیان، در رابطه با شروع رکود سیمان گفت: از سال 93 تا 98، صنایع سیمان به شدت درگیر رکود و ارزان فروشی بود و رقبا خودزنی می کردند و شرایط صنایع سیمان به شدت خراب شده بود.

به گزارش تبریز بیدار ، ولی الله اخلاقی فرد، ظهر در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: در راستای توزیع عادلانه سیمان، نرم افزاری به نام سیمان یاب طراحی شد که خریداران می توانستند با نرخ مصوب سیمان تهیه کنند.

وی با اشاره به وضعیت نامطلوب بازار بورس گفت: بدنبال این موضوع سرمایه از بازار خارج شد و به سمت مسکن رفت. در سال 99، در  تبریز، ساخت و سازها بیش از سال های گذشته بود به همین دلیل تقاضا برای سیمان هم افزایش یافت.

مدیر عامل سیمان صوفیان خاطرنشان کرد: به علت افزایش تقاضا در سال 99 و اوایل سال 1400، شرایط طوری شد که عاملین فروش های بزرگ، تعیین کننده برای کارخانه ها بود. بعدا در همه کارخانه ها، عاملین فروش به تدریج در چارچوب قوانین قرار گرفته و سپس به سمت بورس هدایت شدند.

اخلاقی فرد با بیان اینکه شرایط تامین قطعات در کارخانه سیمان صوفیا ناجور بود، افزود: در سال 95 و 96 کارخانه های سیمان به زیان دهی رسیدند. از آن موقع تا به حال 265 درصد کارخانه را به سوددهی رسانده ایم.

وی ادامه داد: مسئولین اغلب به دلیل عدم آگاهی و عدم شناخت از این صنعت، می گویند وقتی سیمان به بورس وارد شد، کمبود سیمان افزایش یافت! درحالی که عرضه کالا در بورس، به کاهش آن ربطی ندارد. علت ورود سیمان به بورس هم اینست که قیمتی که دولت برای این صنعت مصوب کرده، کفاف دخل و خرج شرکت ها را نمی داد.

وی در رابطه با شفاف سازی افزایش قیمت ها  اعلام کرد: ما از سال 1399 تا 1400، به طور متوسط 45 درصد در دستمزد کارگران افزایش داشته ایم، مواد اولیه هم 105 درصد، گاز مصرفی 128 درصد، لوازم یدکی 102 درصد، مواد نسوز 68 درصد و سایر هزینه ها هم 51 درصد افزایش داشته است. عمده این افزایش قیمت ها برای مواد اولیه و گاز مصرفی و لوازم یدکی است و بودجه دولت کفاف دخل و خرج شرکت را نمی دهد اگر هم می خواستیم به مردم سوبسید دهیم، از جیب خود شرکت باید می دادیم.

مدیر عامل شرکت سیمان صوفیان اظهار کرد: با رکود بورس، مردم کم کم سرمایه خود را از سیمان برداشتند و در مسکن و ... سرمایه گذاری کردند، با این کار، کشور هم از نظر اشتغال زایی  دچار آفت می شود، هم صنایع موجود از بین می روند.

وی در رابطه با علت دیگر ورود این محصول به بازار بورس گفت: مصرف کننده تا به حال نتوانسته سیمان مصوب درب کارخانه خریداری کند برای اینکه دلال ها حذف شوند، این کالا وارد بورس می شود. چون بورس دولتی است و شخصی نیست. 

مدیر عامل سیمان صوفیان در مورد نرخ سیمان افزود: قبل از نهم خرداد ماه، سیمان در تبریز پاکتی 50 تا 60 هزار تومان بود و بعد از اینکه در بیستم خرداد وارد بورس شد، قیمت سیمان صوفیان 38، 39 و 42 هزار تومان شده است.

وی در ادامه گفت: بازار بورس باعث کاهش قیمت سیمان شده است ولی متاسفانه ما نمی توانیم دلالان را حذف کنیم در حالی که شرکت سیمان صوفیان وابسته به شستا و بازنشستگان تامین اجتماعی است و رشد خوبی خواهد داشت. بهتر است که قیمت سیمان واقعی باشد و با حذف دلال ها، مصرف کننده بتواند سیمان را با قیمت واقعی خریداری کند.

اخلاقی فرد در مورد تاثیرات قطعی برق بر تولید سیمان نیز گفت: متاسفانه بعضی ها درک درستی از کارایی این صعنت ندارند و به ما می گفتند که شما شب ها کارهایتان را با برق انجام دهید و دستگاه هایتان را روشن کنید و روزها آن را خاموش کنید! در حالی که پروسه تولید سیمان 24 ساعت فقط برای مرحله اول آن زمان می برد.

مدیر عامل سیمان صوفیان افزود: یک هفته بعد از پیگیری ها از شرکت توزیع برق، به ما 12 مگاوات برق داده اند در حالی که ما 4000 مگاوات برق لازم داریم.

وی در پایان گفت: تنها دستگاهی که ما می توانیم آن را شب ها روشن کنیم و ظهر ها خاموش، فقط دستگاه آسیاب سیمان است و بقیه دستگاه ها را نمی شود خاموش کرد دولت باید به فکر راهکار دیگری باشد.

انتهای پیام/