تبریزبیدار
چهارشنبه ۷ مهر ۱۴۰۰ ۲۲:۱۶:۲۶ شناسه خبر : ۱۰۸۲۷۱۱

یادداشت تبریز بیدار؛

آموزش و پرورش اسیر طرح های یک شبه‌ی مجلس

اخیراً خبری از تهیه و تدوین طرحی با عنوان "تبدیل وضعیت استخدامی معلمان" در مجلس مطرح و از سوی هیئت رئیسه اعلام وصول گردید.

سرویس فرهنگی  تبریز بیدار ، علی محمد توکلی، به گفته نماینده محترم مهاباد در مجلس، این طرح در راستای تامین نیروی انسانی در وزارت آموزش و پرورش و به گفته عالیجنابان در راستای بسط عدالت!!! می باشد؛ اما منظورشان از عدالت!! چیست برای‌مان جای سوال است!؟


مشمولان این طرح معلمین حق التدریس، مربیان پیش دبستانی غیردولتی، نیروهای دوره دیده در دانشگاه فرهنگیان، معلمین مدارس زیر نرم، نیروهای خرید خدمات و آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی است که از اول مهر سال ۹۱ تا قبل از مهر ماه سال ۹۹ با دارا بودن مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر از آن، پس از گزینش از طریق موسس یا اداره کل آموزش و پرورش که قرارداد مستقیم داشته و حقوق خود را از اعتبارات دولتی یا غیردولتی دریافت کرده اند؛ با اولویت میزان سابقه همکاری، پس از طی دوره آموزشی در دانشگاه فرهنگیان و قبولی در آزمون پایان دوره حداکثر تا پایان سال ۱۴۰۴ استخدام رسمی می شوند.
دوره آموزشی که چه عرض کنم!! کلاس هایی که اساتید را مجاب به دادن نمره به مهارت آموزها می‌کنند نمیدانم اسمش را چه میتوان گذاشت!؟ فرقی نمی‌کند که طرف از نظر سواد علمی، محتوایی و دانشی در چه سطحی است و می‌تواند واقعا معلمی کند؟ معلمی به کنار میتواند تدریس کند؟ فقط نمره را بدهید تا معلم شود!! حدنصاب امتیازش را بدهید تا استخدام شود!!
همین و بس...

اما سوال اصلی و اساسی در خصوص طرح؛ آیا ورود فله‌ای چنین نیروهایی به بدنه نظام تعلیم و تربیت و وزارت آموزش و پرورش به بهانه کمبود نیرو آن‌هم با یک آزمون بی در و پیکر و گزینشی غیرقابل قبول صحیح است؟؟

مقام معظم رهبری در اجلاس سالیانه روسا و مدیران آموزش و پرورش جان کلام و معضلات و مشکلات مربوط به آموزش و پرورش را فرمودند.
ایشان موضوع جذب و تربیت معلم را بسیار مهم برشمرده و فرمودند: باید به گونه ای برنامه ریزی و ظرفیت سازی شود که معلمان سراسر کشور فقط از مسیر دو دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی وارد آموزش و پرورش شوند و مجلس شورای اسلامی نیز باید در تصویب طرح ها به گونه‌ای عمل کند که خارج از این دو دانشگاه ورودی به آموزش و پرورش وجود نداشته باشد.

با وجود اظهار نظر صریح مقام معظم رهبری درخصوص جذب و مسیر جذب باز هم شاهد بی توجهی به اوامر رهبری از سوی مجلس انقلابی هستیم.
مجلس در واقع با اجرا و تصویب چنین طرح هایی کالبد نیمه جان آموزش و پرورش را کمر می شکند...

آقایانی که این طرح را در راستای عدالت می دانند باید عرض کنم که یا معنای عدالت را به نفع خود تعریف می کنند و یا به سخنان رهبری گوش نداده اند؛ چرا که رهبری مصداق های عدالت و عدالت آموزشی را صراحتاً بیان کرده‌اند.
تصویب و اجرای چنین طرحی از سوی مجلس ابعاد منفی مختلفی را در پی خواهد داشت؛
اول
تدوین یا تصویب چنین طرح هایی دقیقاً در راستای تضعیف و برون سپاری دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی و برخلاف نظر رهبری است.
دوم
نبود فیلترهای مشخص، منطقی و قابل سنجش از صلاحیت های معلمین مطرح شده در طرح که آسیبی است جدی برای نظام تعلیم وتربیت.
سوم
نگاه سطحی و گذرا به مشکل کمبود معلم و عدم توجه به آسیب های ناشی از جذب نیرو از این طریق
چهارم
عدم توجه به بار محتوایی و شئونات حرفه معلمی
پنجم
سوری بودن آزمون های جذب و غیر قابل اعتنا بودن آن
و قص علی هذا

در مقابل برای کمبود فعلی معلم در مدارس راهکارهایی از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان مطرح و قابل اجرایی سازی است.
یکی از راهکار ها استفاده از ظرفیت و پتانسیل دانشجومعلمان دانشگاه فرهنگیان است.
با توجه به تجربه موفقی که دانشجومعلمان جهادی در دوران کرونایی در قالب طرح های جهاد تربیتی کسب کردند یکی از راهکارهای قابل اجرا برای رفع کمبود معلم به کار گیری دانشجومعلمان در امر آموزش است‌.

راهکار دیگر استفاده از ظرفیت معلمان بازنشسته با امتیازات ویژه می باشد که بسیاری از آنها رغبت و علاقه برای حضور در مدارس دارند.

و راهکار هایی دیگر که به صورت مشروح ارائه خواهد شد...

باعنایت به اهمیت کادرسازی و تربیت نیروی تراز انقلاب در گام دوم و نقش کلیدی و اساسی معلم، جایگاه و شان و منزلت ایشان در این امر؛ انتظار از مجلس انقلابی عمل و سیاست گذاری در راستای منویات مقام معظم رهبری نسبت به مسائل آموزش و پرورش و تقویت کمی و کیفی دانشگاه فرهنگیان است.

امیدواریم مجلس با هوشیاری و منطق انقلابی نسبت به مسائل آموزش و پرورش اقدام و ریل گذاری ها بر اساس سند تحول بنیادین نظام تعلیم و تربیت باشد.


انتهای پیام/