تبریزبیدار
جمعه ۵ آذر ۱۴۰۰ ۱۳:۳۴:۰۷ شناسه خبر : ۱۰۸۳۱۳۱

امام جمعه تبریز مطرح کرد؛

پنج سال انتظار برای مجازات مسببان حادثه قطار تبریز مشهد

نماز عبادی سیاسی جمعه تبریز به در محل مصلی اعظم امام(ره) این شهر اقامه شد.

به گزارش تبریز بیدار ، حجت الاسلام و المسلمین سید محمدعلی آل هاشم در خطبه های نماز جمعه تبریز با تاکید بر لزوم رعایت تقوا اظهار داشت: تقوا انسان را در برابر تهاجمات نفس اماره صیانت و محافظت می کند.

وی افزود: هیچ انسانی نمی تواند بدون تقوا مسیر سعادت را به پایان برساند. دشمن قسم خورده انسان شیطان است که همیشه در کمین انسان است.

خطیب جمعه تبریز اظهار داشت: مشکل از جایی شروع می شود که شیطان با وعده های خود انسان را به کام گناه می کشاند و فردای قیامت انسان را به خاطر قبول وعده هایش تحقیر خواهد کرد.

وی با بیان اینکه اولین گام تربیت فرزند صالح انتخاب همسر صالح است اظهار داشت: یکی از پایه های اصلی تربیت فرزند انتخاب همسری با ایمان و با اخلاق است. صفات اخلاقی مادر به فرزندان منتقل می شود. ما مقابل فرزندان خود در انتخاب مسیری که صفات شایسته‌ای نداشته باشد مسئول هستیم.

نماینده ولی فقیه در استان تاکید کرد: تمام مسئولین باید برای حل مشکلات اقتصادی چاره‌ای بیندیشند؛ این مساله عامل مشکلات فرهنگی و مشکلات جوانان در بحث ازدواج است.

وی به تلاش های فداکارانه شهدای هسته ای اشاره کرده و گفت: در آستانه سالگرد شهید دکتر مجید شهریاری و محسن فخری زاده هستیم که جانشان را فدای انقلاب اسلامی کردند و در راستای علم تلاش مجاهدانه کردند

حجت الاسلام آل هاشم بیان کرد: سالگرد شهادت زائران آسمانی قطار تبریز مشهد در سال ۹۵ است. متاسفانه بعد از ۵ سال مسئولین و مسببان آن حادثه مشخص و مجازات نشده اند. از دستگاه قضایی خواستار شناسایی و مجازات مسببان آن ماجرا هستیم.

امام جمعه تبریز در خطبه دوم نماز جمعه این هفته بر لزوم تحقق عدالت تاکید کرده و گفت: همه ما باید برای اجرای عدالت تلاش کنیم. برای تحقق عدالت، مبارزه با فقر لازم است.

وی افزود: هر اقدامی در کشور باید در راستای فقر زدایی از عموم مردم نه قشر خاصی از مردم باشد. در چنین شرایطی مردم می توانند در راستای افزایش روحیه دینی و فرهنگی جامعه رشد پیدا کنند.

وی به سالروز تشکیل بسیج اشاره کرده و بیان کرد: امروز در مصلی شاهد صحنه هایی بودم که احساس غرور کردم؛ وجب به وجب مصلی پر از بسیجیان بود و حلقه های صالحین را تشکیل داده بودند. امیدواریم برنامه ریزی شود تا همیشه این حلقه های صالحین در مصلا قبل از نماز جمعه تشکیل شود.
نماینده ولی فقیه با برشمردن شاخصه های بسیجی گفت: بسیجی باید پرهیزکار باشد، باید اهل از خود گذشتگی، با محبت، اعتقاد راسخ به نظام اسلامی، شهامت، مردمی، علم و آگاهی، نظم و آمادگی برای رزم و هویت ملی داشته باشد.
وی ادامه داد: بسیج متعلق به مردم است همانگونه که امام خمینی (ره) تشخیص داده بودند. بسیج همچنان با استقامت و استوار در مقابل دشمنان نظام ایستاده است.

حجت الاسلام آل هاشم با بیان اینکه بسیج یک فرهنگ و تفکر است گفت: بسیج پاره تن ملت است. بسیج از مردم و برای مردم است و یکی از بی نظیر ترین نمونه های تشکل های مردمی در جهان است. بسیج خادم مردم است.

وی بیان کرد: از مردم حزب الله بابت حضور در مجلس ختم آیت الله شبستری تشکر می کنم که خدمات ۲۰ ساله ایشان در تبریز را ارج نهادند.

نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه نیروی دریایی ارتش یک نیروی بین المللی و یک نیروی اقتصادی است گفت: اسکورت کشتی های کشور در مقابل دزدان دریایی و حفاظت از آنها وظیفه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است و این شاخصه ها آن را به نیروی راهبری تبدیل کرده است.

وی به سالروز شهادت آیت الله مدرس به دست رضاخان و روز مجلس اشاره کرده و اظهار داشت: وظیفه اصلی مجلس قانون گذاری است. امیدواریم تمام نمایندگان مثل شهید مدرس باشند و مصالح کشور را در رأی های خود در نظر بگیرند.

امام جمعه تبریز تصریح کرد: امام خمینی(ره) فرمودند مجلس در راس امور است چون کار ریل گذاری کشور را برعهده دارد. دستگاه های اجرایی باید بر اساس قانون های مجلس انجام وظیفه کنند. اقتدار مجلس باید به دست خود مجلسی ها باشد و خود آنها این اقتدار را حفظ و بیشتر کنند.

وی با با تاکید بر اینکه نمایندگان باید در طراز انقلاب اسلامی بوده و با مردم همراه باشند گفت: یکی از اصلی ترین شاخص های شهید مدرس اهمیت به جایگاه مردم بود و می گفت ما وکیل هستیم و باید نظر موکل خود را بدانیم چنان که به گونه ای با مردم کوچه و خیابان به گرمی صحبت می کرد که از طرف دیگران مورد مذمت قرار می گرفت.

حجت الاسلام آل هاشم با طرح موضوع تنش آبی گفت: تنش آبی یک ابر چالش است که به نگاه و تحلیل چند وجهی نیاز دارد. یک وجه تغییرات اقلیمی جهانی و گرم شدن کره زمین است و وجه دیگر شرایط اقلیمی در ایران است؛ که بدلیل دوری از دریاهای بزرگ مشکل کم آبی داریم و البته کاهش نزولات آسمانی را نیز نباید فراموش کنیم.

وی افزود: مشکل کنونی فقط کمبود آبی نیست بلکه مشکل از مدیریت مصرف آن است. باید از فناوری های نوین استفاده کرد. این مشکل یک موضوع ملّی است و نگاه استانی به آن اشتباه است.

نماینده ولی فقیه در استان تاکید کرد: همه باید بدانیم که راه حل اصلی مشکل پیچیده است و نباید از دولت انتظار حل آن را در یکی و دو روز داشت. از تمامی مسئولین کشوری و استانی می خواهیم به موضوع کم آبی در استان ما و خشکی دریاچه ارومیه توجه ویژه داشته باشند.

انتهای پیام/