تبریزبیدار
دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ۲۰:۰۱:۴۵ شناسه خبر : ۱۰۸۳۱۶۰

رشیدی مطرح کرد؛

با نگاه سیاسی، کسی در شهرداری آدم خوبی نیست

نشست خبری عضو شورای شهر تبریز با موضوع گزارش عملکرد فعالیت 4 ماهه خود و هم اندیشی برای مدیریت شهری در محل عمارت قدیمی شهرداری برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، روح الله رشیدی عصر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به نواقصات پروژه های شهری اظهار داشت: دغدمه ما در شورای ششم پروژه های ناقص بود. پروژه هایی که در شهر به عنوان پروژه های نیمه تمام در جریان هستند و بودجه آنها در دوره قبل اختصاص داده شده ولی شهر الان با آن درگیر است.

حاشیه نشینی

وی با تاکید بر اینکه چرخش بودجه به مناطق حاشیه نشین لازم است، گفت: قرار است با چند عضو شورا به تهران برویم و از وزارت مسکن در قالب طرح جهش مسکن اعتباری برای بافت های فرسوده بودجه بگیریم.

متروی تبریز

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تبریز به مشکلات مترو اشاره کرده و گفت: در تعطیلی مترو بحث بیمه نبود بلکه فقط قسط بیمه بود. در زیر زمین میلیارد ها تومان هزینه شده ولی به اندازه لازم سرمایه گذاری نشده است.

وی ادامه داد: پرداخت قسط بیمه در توان شرکت بهره برداری خارج بود و شهردار دستور داده بود تعطیل شود تا در صورت بروز حادثه شهرداری دچار خسارت نشود.

رشیدی تصریح کرد: شرایط شغلی کارکنان مترو و تکنسین ها مساعد نیست و زمان برده است تا آموزش ببینند و ما در تلاشیم شرایط استخدام و حقوق آنها را بهبود دهیم.

محکومیت یکی از مدیران شهردای

وی در خصوص پرونده حقوقی یکی از معاونان شهرداری نیز اظهار داشت: وی قبل از انتصاب اخیر، مدیرعامل در یک مجموعه شهرداری بود. نکته این است که بعد از انتخاب شهردار، پرونده قضایی رو می شود در حالی که که اگر او پرونده قضایی داشته است نباید در مسئولیت باقی می ماند.

نگاه سیاسی در شهرداری

عضو شورای شهر تبریز تاکید کرد: با نگاه سیاسی که در شهرداری حاکم است کمتر مسئولی در شهرداری پیدا می شود که از نظر دیگران فرد خوبی باشد؛ چون جریانات مخالف یکدیگر را متهم می کنند.

وی گفت: دور باطلی در شهرداری ایجاد شده بود که اعضای شورا نمی توانستند از عملکرد مسئولین شهرداری انتقاد کنند چون در انتصابات دخیل بودند اما در شورای فعلی اینگونه نیست و می بینید اعضا به راحتی انتقاد می کنند.

رئیس کمیسیون عمران شوای شهر تبریز به آخرین وضعیت طرح تعارض منافع اشاره کرده و اظهار داشت: در طرح تعارض منافع از تجربه شهر تهران و آستان قدس و دیگر شهر ها استفاده کرده‌ایم و با برگزاری جلسات مشورتی این طرح آماده شده است.

وی افزود: اگر حتی ۳۰ درصد این طرح اجرایی شود کار بزرگی اتفاق خواهد افتاد.

مواضع رشیدی

وی در مورد تغییر مواضع خود قبل و بعد از عضویت در شورای شهر گفت: در مورد موضع گیری های من در این ۴ ماه باید بگویم که مردم به من مسئولیت جدیدی داده‌اند و ابزار من در مورد انتقاد از شهرداری عوض شده است.

رشیدی ادامه داد: قبل از انتخاب به عنوان عضو شورا شهر چاره‌ای جز نوشتن یادداشت و مصاحبه و کار رسانه‌ای نداشتم اما اکنون من یکی از تصمیم گیران و رای دهندگان به موضوعات گوناگون شهری هستم و ابزار های دیگری از جمله نامه نگاری با مسئولین شهرداری دارم. همچنین علت دیگر اینکه بدلیل مشغله کاری فرصت برای یادداشت نویسی ندارم.

نیروی انسانی در شهرداری

وی با بیان اینکه توزیع نیرو در شهرداری عادلانه نیست گفت: الان در منطقه‌ ۱۰ نیرو برای کار در پارک ستارخان نیست. زمانی می توانیم بگوییم که در شهرداری کدام نیروها اضافه هستند که این توزیع عادلانه انجام بگیرد.

این عضو شورای شهر تبریز اضافه کرد: ما نمی توانیم نیرو را به خاطر اضافه بودن اخراج کنیم ولو اینکه با توصیه نامه استخدام شده باشد.

وی افزود: عدالت باید در حوزه حقوق هم باشد؛ در یک اتاق چند کارمند حقوق های متفاوتی دریافت می کنند. شرکت های واسط تامین نیرو مثل بختک به جان شهرداری افتاده اند و کسی درباره عملکرد آنها پاسخگو نیست.

رشیدی تصریح کرد: سوال من این است که آیا واقعا شرکت های واسط تامین نیرو هزینه را کاهش داده‌اند یا کارایی را بالابرده‌اند؟ باید برونسپاری را از بین برد و نیروها مستقیما با شهرداری قرارداد داشته باشند.

خزانه متمرکز

وی با اشاره به ایجاد خانه متمرکز گفت: خزانه متمرکز را زیاد شنیده بودیم ولی عملا این اتفاق نیفتاده بود اما در ۷ آبان امسال این اتفاق افتاد.

رشیدی اظهار داشت: هنوز زود است در طول یک ماه در باره آن قضاوت کنیم. خزانه متمرکز تجمع درآمدها است ولی مشکل ما در پرداخت این پول هاست.

این عضو شورای شهر تاکید کرد: باید احکام و فیش های حقوقی مدیران شهرداری منتشر شود و هیچ مانعی ندارد.

مصرف آب

رشیدی با بررسی مصرف آب در حوزه شهرداری اظهار داشت: مصرف سالانه آب شهرداری در حوزه فضای سبز ۱۰ میلیون متر مکعب است که از آب های زیر سطحی تامین می شود و نشست زمین هم در غرب تبریز به خاطر این موضوع است.

وی خاظر نشان کرد: می‌توان تا ۳۰ درصد مصرف آب را کاهش داد و شهرداری باید در این مورد برنامه‌ریزی کند.

ساماندهی وانت بارها

عضو شورای شهر تبریز با بیان دغدغه خود در مورد وانت بارها اظهار داشت: ساماندهی وانت بارها دغدغه من است و در کمیسیون خدمات شهری بررسی شده است.

وی گفت: در جمع آوری آنها فقط شهرداری دخیل نبود و همکاری پلیس راهور و حضور مدعی العموم هم بود.

نامگذاری ترکی معابر

وی در مورد نامگذاری معابر به زبان ترکی نیز گفت: در شورای قبلی کمیته نامگذاری ایجاد شده بود و بندی تجویز شده بود که این کمیته از اسامی خاص ترکی استفاده کند. در تبصره از تولید جدید اصطلاحات و اسامی ترکی منع کرده که تا ترجمه تحت اللفظی و من درآوردی استفاده نشود.

رشیدی در پایان به مقوله ورزش در شهرداری اشاره کرده و تاکید کرد: سهم محرومین تبریز از تیمداری شهرداری تبریز را مورد سوال می‌دانم.

عضو شورای شهر تبریز تاکید کرد: من نه با ورزش مشکل دارم نه با تیم داری؛ بلکه مسئله من این است که طبق قانون، شهرداری و شورا نمی تواند تیم‌داری کند.

انتهای پیام/