تبریزبیدار
سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ ۱۲:۰۰:۳۳ شناسه خبر : ۱۰۸۳۱۶۸

تبریزبیدار گزارش می دهد؛

تجاوز مدیریت شهری به حریم مقبره الشعرا / مجوز برای فرهنگ خراش ها

ساخت و سازهای که در طول سالیان گذشته در اطراف مقبره الشعرا انجام گرفته، مغایر با حریم بافت تاریخی و فرهنگی است و می توان آن را تجاوز مدیریت شهری به ضوابط میراث فرهنگی نامید.

سرویس اجتماعی تبریز بیدار /  مقبره الشعرای تبریز به عنوان یکی از نمادهای فرهنگی و تاریخی تبریز و مدفن استاد شهریار و خِیل بسیاری از نامداران شعر و ادب و شخصیت های فرهنگی است که این روزها در حضار دیوارهای فلزی برای مرمت، به تنگ آمده است.


Image title


اما این همه داستان نیست، منظره غم انگیز این مجموعه، محاصره آن در میان برج های بلند مرتبه ای است که حریم آن را از دیدگان کور کرده است.

برخی ساخت و سازهای که در طول سالیان گذشته در اطراف مقبره الشعرا انجام گرفته، مغایر با حریم بافت تاریخی و فرهنگی است و می توان آن را تجاوز مدیریت شهری به ضوابط میراث فرهنگی نامید.


Image title


Image title


جواد رحمتی معاون عمرانی استانداری آذربایجان شرقی پیرامون این موضوع به تبریزبیدار می گوید: این ساخت و سازها، کاری بسیار ناپخته و ظلم به آثار تاریخی تبریز است. این موارد قبل از دوران مسئولیت بنده در کمیسیون ماده ۵ بوده و اگر آن موقع حضور داشتم قطعا اجازه صدور چنین مجوزهایی را نمی دادم.

وی ادامه می دهد: متاسفانه در گذشته با اینکه مدیرکل میراث فرهنگی استان عضو کمیسیون ماده ۵ بوده اما مجوز به این نوع ساخت و سازها صادر شده و بر اساس همان مصوبه از شهرداری پروانه اخذ شده است.


Image title


رحمتی می افزاید: زمان مسئولیت آقای شهین باهر در شهرداری تبریز، پیشنهاد تملک برج واقع در ضلع شرقی مقبره الشعرا و کاهش چند طبقه ای ارتفاع آن در ازای دادن ملک دیگر به صاحب آن را دادیم، البته او موافق این کار بود اما نمی‌دانم چرا اجرایی نشد!

وی خاطر نشان می کند: همچنین پیشنهاد دادیم خیابان منتهی به ضلع شرقی این ساختمان به پیاده راه تبدیل شود و موزه قاجار به نوعی به این محوطه وصل شود تا محوطه ای مشترک بین مقبره الشعرا و موزه به وجود آید و مسائل گردشگردی در این محدوده دنبال شود.

معاون عمرانی استانداری آذربایجان شرقی با دردآور خواندن وجود ساختمان بلند اطراف مقبره الشعرا می گوید: علی رغم اینکه این بنا جزو آثار سمبلیک و مونومانتال برای شهر تبریز است اما به آن ظلم شد.


Image title


وی ضمن اشاره به فرهنگ خراشی در اطراف مقبره الشعرا، تاکید می کند: این نوع ساخت و سازها به آثار تاریخی و فرهنگی منطقه صدمه زده و آنجا را در معرض خطر قرار داده است.


فریدون بابایی اقدم عضو فعلی شورای شهر تبریز که در چهارمین و پنجمین دوره این شورا نیز حضور داشت، در این باره به تبریزبیدار می گوید: در سال ۱۳۹۵ که طرح جامع شهری تصویب می شد، برای اماکن تاریخی برخی محدودیت ها اعمال شد، به ویژه اینکه قرار شد برای حیطه های فرهنگی طرح ویژه ای با همکاری حوزه بازآفرینی شهری وزارت مسکن و شهرسازی و میراث فرهنگی و شهرداری طرح ریزی شود اما تا به امروز تصویب نشده است.


Image title


رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تبریز با بیان اینکه هر سازه ای که اطراف بناهای تاریخی ساخته می‌شود باید از اداره کل میراث فرهنگی مجوز داشته باشد، می گوید: ساختمان های بلندمرتبه اطراف مقبره الشعرا مربوط به اواخر شورای سوم است و به تازگی مجوزی صادر نشده است.

وی می افزاید: اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان به شدت این حریم را در کنترل دارد. در وضعیت فعلی چنین مجوز هایی صادر نشده و اگر پرونده خاصی وجود دارد باید از میراث فرهنگی و شهرداری منطقه ۱۰ پیگیر شد.

بابایی اقدم هر گونه شائبه صدور مجوز رانتی برای ساخت و ساز اطراف مقبره الشعرا را نفی و تکذیب می کند.


Image title


مخلص کلام اینکه مقبره الشعرای تبریز که تا حدود یک دهه قبل هر روز میزبان فرهنگ دوستان بود، اکنون در میان تلی از ورق های فلزی و در حصار برج های بلند مرتبه گرفتار شده است.


گزارش از صابر عیسی پور


انتهای پیام/