آب و هوای آنلاین

تبریز بیدار - آب و هوای آنلاین شهرهای ایران

نظرخواهی

اصلی ترین مطالبه هواداران تراکتور سازی چیست؟

كد لوگوي تبریز بیدار

تازه های سایت

کد خبر: 32996
تاریخ انتشار : 04:51:50 // 12-03-1394
سرهنگ اسماعیل اسماعیل زاده در 28 مرداد امسال با بیان اینکه جرایم خشن در استان به مرز صفر رسیده است گفت: آذربایجان شرقی جزو استان های برتر از نظر امنیتی است.

به گزارش تبریز بیدار ، این گفته تا چه حد قابل استناد است. مردم تبریز در گوشه کنار شهر همواره شاهد نزاع های خیابانی، خانوادگی و جر و بحث های تند و خشن در معابر هستند. بسیاری از ما شنیده و یا دیده ایم که بر سر یک مسأله ناموسی و یا یک تصادف ساده در خیابان های شهر و بر اثر عدم کنترل شرایط و عصبانیت های شدید و البته نگه داری سلاح سرد در ماشین و یا همراه فرد اتفاقات غیر قابل جبرانی رخ می دهد.

 

دیگر موردی که باعث این چنین نزاع های خشن که منجر به جرایم خشن و در نهایت به کشته یا زخمی شدن طرفین و یا یکی از طرفین نزاع منجر میشود، می توان به مسائل مربوط به خانواده اشاره کرد. دعواهای خانوادگی در استان ما می تواند یکی از دلایل جرایم قتل آفرین باشد. نزاع های زن و شوهری، نزاع های محله ای، نزاع های ناموسی و ... از جمله مواردی است که به چشم میبینیم و یا می شنویم. حال تعدادی از این نزاع ها به بدترین شکل خود یعنی قتل و خون ریزی خاتمه می یابد و بسیاری نیز به قتل های روحی و عاطفی ختم میشود.

 

ما برای شما صفحه حوادث ماه های اخیر استان را، ورق میزنیم و چندی از این قتل ها را در شهر بدون جرایم خشن بر می شماریم.

 

خانمی که به دست برادر زاده خود به قتل رسید!!

تازه ترین خبری بود که توسط کلانتری 18 منتشر شد و طی آن به قتل عمد در محله قره آغاج تبریز اشاره شد که طی آن فردی به نام «م –ع» توسط پسر برادرش به نام «م- ع» با ضربات چاقو از ناحیه کمر به بالا مجروح و در دم فوت کرده است. و متهم نیز صراحتا به قتل عمه خود اقرار می کند!!! و انگیزه خود را ترس از کشته شدن توسط مقتول بیان می کند!!! این خبر خود شدت نزاع خانوادگی را به صراحت نشان می دهد. در حالی که در گوشه کنار شهر به راحتی سلاح سرد فروخته میشود!! این چنین استفاده هایی از سلاح سرد دور از ذهن نیست.

 

خواستگاری که گوش تازه داماد را در مقابل چشم همگان برید!!

چند روز پیش، در اتفاقی عجیب، جوان تبریزی که از ازدواج دختر مورد علاقه خود آگاه شده بود، با حمله ور شدن به تازه داماد، وی را مضروب کرد و گوش وی را بیخ تا بیخ برید!این اتفاق در میدان سجادیه تبریز رخ داده و نکته قابل تأمل حضور دو جوان و سلاح سرد در بطن این نزاع خونین می باشد.از قرار معلوم ضارب بعد از اینکه متوجه ازدواج دختر مورد علاقه اش با فرد دیگری شد.با فحاشی به سمت این زوج جوان حمله ور شده و در نهایت این حادثه تلخ رخ داد. بسیاری از شما بارها این چنین حوادث را در محافل مختلف شنیده و دیده اید.این دست از اتفاقات شوم در سطح شهر های ایران ریشه در اجتماع، فرهنگ، روان شناختی و .. دارند و نیاز مبرم به یک آسیب شناسی علمی و دقیق در این زمینه را به وضوح نمایان می سازد.

 

پسری که پدر خود را به خاطر طلاق مادر کشت!!

هفته ها پیش نیز  در شهرستان عجب شیر طی یک حادثه تلخ، پدر توسط فرزند خود به قتل می رسد که پس از کشف جسد و تحقیقات پلیس آگاهی شهرستان عجب شیر نشان میدهد که بارها از حساب مقتول وجه نقد برداشت شده و پس از تکمیل تحقیقات به پسر بزرگ مقتول مظنون و وی را به آگاهی احظار می کنند. وبا توجه به مدارک و مستندات پرونده به جرم خود اعتراف میکند. این بار هم یک معضل اجتماعی انگیزه قتل معرفی می شود و آن هم « طلاق » است، به شکلی که همچنان جایگاه سلاح سرد محفوظ و برجسته می باشد.یکی از معضلات اجتماعی که در حال حاظر در شهر تبریز و در کل کشور عزیزمان ایران با سیر صعودی در حال رشد می باشد، طلاق است، قصد آسیب شناسی طلاق را نداریم و به همین یک نکته بسنده می کنیم که طلاق به خودی خود تنها فسخ یک تعهد و یک رابطه زناشویی نیست بلکه عواقب سنگینی را به جامعه تحمیل می کند از جمله فرزندان طلاق!! که با هزاران مشکل عاطفی و روانی به جامعه هدیه می دهیم.

 

جوانی در درگیری خیابانی توسط چاقو به قتل رسید!!

هفته ها پیش در شهر تبریز اینبار یک نزاع و درگیری در یکی از محله های این شهر منجر به قتل شد. شدت جراحت آن چنان زیاد بود که مقتول در بیمارستان جان خود را از دست میدهد.این بار هم سلاح سرد عامل قتاله بوده است.به گزارش پلیس انگیزه قاتل از این قرار بوده است: « من به اتفاق برادرم با متوفی و مصدوم درگیر شدیم و ابتدا آنها آغاز به نزاع کردند و در دست مقتول یک قبضه چاقو بود و من نیز چاقو داشتم چون آنها ما را به بهانه اینکه ما مزاحم نوامیس مردم می‌شویم زدند، ما نیز آنها را زده و من دو ضربه و برادرم نیز چند ضربه وارد کرد و پس از حادثه برادرم موفق به فرار شده و من دستگیر شدم.»

 

انگیزه های قتل به خوبی عُقده ها، بد رفتاری ها، مشکلات خانوادگی، مشکلات روحی وروانی و مشکلات فرهنگی را نمایش میدهند. کلماتی مانند نوامیس، طلاق، ترس، مزاحمت، نزاع، چاقو و ... این ها تنها نشانگر معضلات اجتماعی نیستند بلکه عامل تأسفی عمیق در حوزه سلامت جامعه می باشند. نهادهای مسئول کجای این مسائل قرار دارند؟ چرا باید هر هفته چندین خبر این چنینی در صفحات حوادث دیده شود؟ آیا به راستی جرایم خشن در استان به صفر رسیده؟ آیا این ها به دنبال پاک کردن صورت مسأله که همان فقر اجتماعی و معضلات اجتماعی خانوادگی می باشد، نیست؟ آیا این نمونه های ذکر شده برای انجام اقدامات اساسی کافی نیست؟ چه نهاد هایی باید مسئولیت این گونه بدرفتاری های اجتماعی را بر عهده بگیرند؟ آیا کارگروه خاصی که متشکل از ارگانهای مختلف استانی باشد، برای حل این مشکلات تشکیل شده است؟ آیا به طور کلی مسئولین استانی به عنوان هدایت کنندگان برنامه های این چنینی، از وضع جامعه و خبرهای منتشر شده آگاهی دارند؟

به امید راه اندازی یک سیستم تحقیقاتی-عملیاتی به شکل وسیع برای حل بحران های اجتماعی، تا زمانی که مسأله اصلی حل نشده باقی بماند، اقدامات سطحی پلیس و سایر نهاد های اجتماعی بی اثر خواهد بود.

 

علی اصغر نوروززاده/ سرویس جامعه تبریز بیدار

افزودن دیدگاه