صفحه اصلی یادداشت

 • در حواشی وزن کشی گروهی و امکان بروز شورای سیاسی کار؛

  شورای سیاسی و انسداد امر شورایی!

  شوراهای شهر به دلیل ماهیت محلی، خدمت رسانی و عملیاتی فارغ از گرایشات سیاسی و تصمیمات پشت درهای بسته سیاستمداران، محلی است که نباید آغشته به اعمال قدرت سیاسی برای تامین امیال جناحی گردد.

 • قیام ذوالفقار شروع شده است؛

  نقطه ای بنام زالوصفتان حرام خور وطنی!

  درد دیگر زجر کشیدگان از ظلم روزگار نه فقط داعش و اسرائیل و سعودی ، بلکه این چند دانه درشت ایرانی وطن خور هم در صف آنها قرار دارند. مگر نه اینکه برای ذوالفقار فرقی ندارد برادرش باشی یا هموطنش و یا قوم و خویشش؟!

 • در حاشیه اقدام موشکی سپاه

  منطق سازش یا چالش...

  نمایش اقتدار دیشب ایران در عرصه­ ی موشکی برخواسته از منطق چالش ­انگیزی است که خود را ارباب خود دانسته و خارچشم بیگانگان است. این منطق در برهه­ های حساس کشور در طول سال­ها نه تنها هیچ هزینه ه­ای برای نظام محسوب نگردیده بلکه هرچه بیشتر در صدد کم کردن هزینه­ های کشور بوده است.

 • در حاشیه یک هشدار اجتماعی؛

  رمضان، روحانیت و اخلاق عمومى

  حداقل انتظار از این جامعه این است که احکام و گزاره هاى اخلاقى را رعایت و عمل نماید. بى شک این احکام صادر نشده اند تا از آنها براى تفاخر و پز دادن در مقابل اقوام دیگر بهره ببریم و چون به خلوت مى رویم آن کار دیگر کنیم!

 • دو گانه تروریست و سازش؛

  نفاق تروریستی و داعشی مولود اسلام سازش کارانه!

  اینکه مجاهدین خلق چگونه از اسلام سازشکارانه بازرگان می تواند به مشی مبارزه مسلحانه و مارکسیست برسد خود سوالی بزرگ است.

 • نکته ای باریک تر از مو؟!

  توپی که فرماندار آذرشهر به زمین دولت انداخت!

  جناب اللهیاری ادعا می کند هنوز ریالی بابت حادثه ی قطار به حادثه دیدگان پرداخت نشده است. او برای دفاع از عملکرد خود در حادثه سیل ، خطاب به حضّار می گوید؛ "هنوز ریالی از مبلغ حادثه قطار به [حادثه دیدگان] پرداخت نشده است اما ما نزدیک به 6 میلیارد از [طریق] بیمه ها به حادثه دیدگان سیل پرداخت کردیم!"

 • در راستای اجرای برنامه های فرهنگی؛

  الزامات حضور زنان در فضاهای عمومی شهری

  فضا های عمومی به طور اعم و فضاهای خصوصی به طور اخص بدلیل ساختار کالبدی و کارکرد اجتماعی شان مهمترین وسیله در جهت تقویت اساس مشارکت و حضور زنان در مشارکت های اجتماعی است .

 • پای درس تاریخ...

  جای جلاد و شهید عوض شود علی (ع) را به قربانگاه می برند

  تاریخ را خواندیم که در آن نوشته علی (ع) را در شبی همچون دیشب در محراب مسجد کوفه به ضرب شمشیر فرق مبارکش را شکافتند. اگر بخوانیم و کمی تفکر کنیم علی (ع) را همان روز شهید کردند که جلادان بدر و احد می گفتند علی رحم ندارد! ای کاش از تاریخ که برای ما معلمی دلسوز است درس بگیریم تا جای شهید و جلاد دگر بار عوض نشود.

 • جستارهایی نوستالژیک یک تبریزی از رمضان؛

  چند روایت نامعتبر از خاطرات میهمانی خدا

  گیر داده بودم به فهمیدن راز شبهای قدر! دنبال «ملائکه و روح» بودم که در شب قدر بر زمین و زمینیان نازل می شدند. دنبال آنهایی که صدای پای ملائکه را می شنوند یا می بینند!

 • در حاشیه تقابل نخجوانی ها و پاشایف ها؛

  جنگ قدرت در داخل حاکمیت جمهوری آذربایجان

  هیچ شکی در این که جناح های نخجوانی ها و پاشایف ها به دنبال ادامه قدرت در خاندان علی یف ها هستند، وجود ندارد ولی این دو جناح تلاش دارند با افزایش نفوذ خویش در داخل حاکمیت آذربایجان منافع خویش را تامین کنند.

 • در حاشیه نگرانی از تکرار تجربه شورای دوم تبریز در شورای پنجم؛

  وقتی به نام سیاسی‌کاری، خدمت‌رسانی به محاق می‌رود!

  شورای پنجم استعداد تبدیل‌شدن به شورای دوم را داد؛ صد البته که این یک آرزو نیست و تحلیلی است که می‌خواهد جلوی وقوع این اتفاق را بگیرد. برخی اعضای منتخب، پیش از آغاز کار، در اظهارنظرهایی به بهانه حضور برخی اعضا در لیستی معرفی شده توسط سیاسیون به مردم، وارد بازی‌های جناحی می‌کنند.

 • وحدت برای امنیت یا سیاست؟

  همه با همیم اما مصادره نمی شویم!

  بالواقع امروز فضای کشور امن است اما امنیتی نیست. داستان افتراق از جایی شروع می شود که سیاسیون با فراموش کردن بسیاری مسائل با برجسته سازی گفتمان های انتخاباتی خود به جای گفتمان مردم و انقلاب امنیت حاصل را به کام خود مصادره می کنند.

 • وقتی تاریخ قاضی بی غرض می شود؛

  آتش به اختیار...

  مفهوم این تفاوت پوشش در این است که فرماندهان به ما می‌گویند ما سپر بلای ملتیم. آنجا که می‌جنگیم آسوده‌ایم که در خاک وطنمان مردم در حال زندگی عادی خودند اما اگر احساس نمودیم گلوله‌ای به سمت یک بی‌گناه در خاک کشور شلیک شد این سینه سپر بلای شماست! حتی اگر بر ما تهمت ببندید...

 • نگاهی به انتخابات پنجمین دوره شورای شهر تبریز؛

  بررسی علل کامیابی وناکامی نامزدها در انتخابات شورای شهر

  با توجه به پیشینه تاریخی شهروندان آن با تغییر در مزاج اجتماعی و سیاسی خود، در انتخابات دوره پنجم، تا حدودی توانسته‌اند با لحاظ عملکرد و سوابق کاندیداها، کرسی شورا را فارغ از وابستگی‌های قومی و صنفی انتخاب کرده‌اند.

 • زنگ خطر بی ثباتی در شورای پنجم با طعم سیاسی کاری؛

  اعتماد مردم لایق چه کسانی می شود

  اگر در صحبتهای اشخاص بدون ارایه برنامه مدون و مشخص در زمینه های مختلف شهری از اقتصاد شهر و سرمایه گذاری گرفته تا فرهنگ چیری عیان نباشد و تنها با تفکر حزبی و سیاسی یا علایق خاص موضوعاتی پراکنده مطرح شود می توان از هم اکنون خطر جدی تکرار دوران های گذشته و بی ثباتی شهر تبریز را پیش بینی کرد.

 • بروز جنگ میان قطر و عربستان احتمالی بعید؛

  چرا اتفاقی نخواهد افتاد؟

  عربستان سعودی به لحاظ اقتصادی توان شروع جنگ مجدد را نخواهد داشت، کسری عظیم بودجه عربستان توانی برای اقتصادملی این کشور باقی نگذاشته است

 • ضرورت شناخت امام(ره)؛

  بجاى رجوع به «ياران» امام (ره) به «ياوران» امام (ره) رجوع كنيم

  چگونه است كه قاطبه ياران امام (ره) در زمانيكه وظيفه و بلكه رسالت دارند ما را نسبت به او عارف كنند، در عبوديت، اخلاص، جهانبينى، عدالتخواهى، سياست ورزى، اخلاق، زهد، مبارزه، مظلوم دوستى، ظالم ستيزى، سازش ناپذيرى و هزار خصوصيت ديگر، يا به او بى شباهتند يا از اينكه به او شبيه باشند بخاطر مصلحت هاى روز مى گريزند؟

 • کاوشی بر سفر رئیس جمهور آمریکا به عربستان؛

  یک تیر و چند نشان ترامپ

  دونالد ترامپ اولین رییس جمهور آمریکا، کشور عربستان سعودی را به­عنوان اولین سفر خارجی خود انتخاب نمود و به نظر می­رسد که این سفر توانسته است تا حدودی انگیزه­های دولت ترامپ را برآورد نماید.

 • دفن تخلف های نجومی به مدد هیاهو برای هیچ!؟

  قانون طلایی آروغ زدن ممنوع!

  قانون آروغ زدن ممنوع باعث شده تا کسی پیگیری شعارهای تبلیغاتی، تخلفات انتخاباتی، پیگیری قضایی مفسدین اقتصادی و صادرات مجانی گاز به ترکیه نشوند.

 • دگرگونی جهان ما؛

  10 نکته در خصوص دستور کار سند 2030

  با توجه به شعار سازمان ملل متحد، دستور کار 2030 برای توسعه پایدار، به دنبال "دگرگون ساختن جهان ما" تدوین شده است. اهمیت این سند در حدی است که در روزهای اخیر، بحثهای گسترده ای در خصوص این سند در سطوح عالی نظام، کارشناسان و رسانه ها مطرح گردیده است.

 • بازاری شدن مدارس؛

  خطری بالاتر از 2030!

  روندِ کالایی شدن تعلیم و تربیت به سرعت در حال نهادینه شدن است. وارد شدن مولفه‌ای به نام پول به نظام آموزشی کشور، بسیار پیش‌تر از ۲۰۳۰ آغاز شده. گسترش تعداد مدارس پولی ذیل خصوصی‌سازی آموزش‌وپرورش، سالهاست دنبال می‌شود.

 • فصل « یارب، یارب»؛

  دوباره آمده ام تا خودم را ورق زنم

  فرصتی دوباره برای زمزمه «یا مفزعی عند کربَتی و یا غَوثی عند شدتی الیک فزِعتُ و بک استَغَثتُ و...» دوباره آمده ام تا گشایش درهای رحمتت را شاهد باشم. خودم را ورق می زنم.

 • درسی که علی(ع) به کمیل داد؛

  رمضان و ربنای شجریان!

  اظهارات آقای شجریان را دوباره در خاطر میگذرانیم که میگفت این مذهب و دین است که مانع پیشرفت شده! و به یاد بیاریم تصاویرش را با نسوان و بهاییان تا قیاس کنیم سخنان رییس جمهور را با کلام مولای بی همتای عالم امیرالمومنین.

 • رمضان؛ فرصتی برای بازگشت به خویشتن

  ماه کمال

  در ماه مبارک رمضان باید تمام اعضا و جوارح را از حرام دور نگه داشت و با اخلاص، توکل و توسل از اهل ‏بیت(ع) و عمل به دستورات و احکام قرآن کریم و دوری از گناهان، انجام توبه نصوح و واقعی، عبادت، شب ‏زنده ‏داری، درک فضیلت شب قدر و... فضیلت ماه مبارک رمضان را درک کرد و از آن در راستای رسیدن به کمال حرکت کرد.

 • در حاشیه اتحاد شیاطین علیه ایران؛

  لبخند هایی که سایه جنگ را نزدیک کرد!

  بیانیه‌های متعددی در سال‌های اخیر بر ضد ایران صادرشده است که در آخرین بیانیه این دو کشور ایران به تداخل در نظام سایر کشورها نیز متهم گشته است گویا خوش‌اخلاقی با طرف‌ حسابهای برجام، به آنها اجازه می‌دهند تا سر شتر را به هر طرفی بچرخانند.

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

آخرین اخبار