صفحه اصلی یادداشت

 • جنگ سوریه و سینمای ایران و ترکیه؛

  از حاتمی کیای ما تا حاتمی کیای اونا!

  باید یقه برخی ها در جبهه انقلاب را گرفت که چرا همتایان آنها در ترکیه دهها ساعات فیلم و سریال در موضوع حضور نیروهای ارتش ترکیه در سوریه و عراق و جنوب ترکیه در برابر پ.ک.ک ساخته اند، و فضا را برای حضور شرکت های بزرگ سریال سازی جهان مانند Netflix در این کشور برای ساخت اثر در موضوع داعش مهیا کرده اند.

 • حوادث تلخ و واکنش های متفاوت؛

  آیینه های نابرابر!

  تا یکی از حوادثی مثل سقوط هواپیما یا آتش گرفتن قطار اتفاق می افتد کل کشور نسبت به آن اتفاق واکنش نشان می دهد و هر کسی به نوعی ابراز همدردی می کند درحالیکه تنها واکنش ما نسبت به وقایعی از جنس حوادث جاده ای صرفا ساخت جوک و بعضا انتشار تلخ نوشته هایی که بوی سیاسی کاریش بیشتر به مشام می رسد.

 • در حاشیه اوضاعِ روزگارِ تلخِ مردم؛

  لوح های تقدیر؛ اسباب بازی بزرگان!

  گرسنگی مردم، گرانی، بیکاری، رانت، هوای آلوده و بیماری های مربوطه، فساد و ... را چه کسی حل خواهد کرد؟ آخر همه اینها حل شده است که به همدیگر جایزه می دهید؟! آخر در این اوضاعِ وحشتناکِ روزگارِ تلخِ مردم، لوح های تقدیرتان را کجای دلمان بگذاریم؟!

 • نکاتی در باب بیانات روز گذشته رهبر معظم انقلاب ؛

  از عدالت‌خواهی اصلاح‌گرایانه تا عدالت‌خواهی معترضانه

  امید در دهه پنجم حیات انقلاب اسلامی باید عدالت اجتماعی، محرومیت‌زدایی، اشتغال و در یک کلام کارآمدی نظام اسلامی را به رخ همگان بکشد و لازمه این مسئله نیز رویکرد انقلابی همراه با عدالت اصلاح‌گرایانه(نه اصلاح طلبانه مفسدانه) و نه عدالت‌خواهی معترضانه صرف است.

 • یادداشت میهمان تبریزبیدار؛

  ریش، چادر، جای مُهر یا انسانیت؟!

  چرا اخلاق در جامعه اسلامی اینقدر کنار رفته و فقط چند نماد ظاهری، شده ارزش؟! چرا شیوه گزینش سازمانها و تایید آدمها به دنبال شرف و انسانیت و اخلاق خوبی که مورد تأکید پیامبر اسلام (ص) بوده، نیست؟

 • جشنواره فیلم فجر، محدوده منافع چه کسانی است؟

  جشنواره فیلم فجر، محدوده منافع چه کسانی است؟

  در روزهایی که سعودی ها انیمیشن فتح تهران را منتشر می‌کنند، همکاران ابوطلحه بلژیکی منافع ملی را آنقدر تنگ می کنند که انتقام از یک شیخ عرب روی پرده سینما شبه‌روشنفکر توییتری را اذیت می‌کنند.واقعا جشنواره فیلم فجر، محدوده منافع چه کسانی است، انقلاب اسلامی ایران یا خلافت اسلامی داعش و حامیان؟

 • پیرامون فیلم اتاق تاریک؛

  جزیزه‌ی سرگردانی

  اتاق تاریک پیش از آن که قومیتی مورد استهزاء قرار گیرد، نیمی از جامعه به گونه ای سیاه دیده شده است. زنان به عنوان نیمی از جامعه در فیلم مذکور جایگاه پسندیده‌ای در جامعه ندارند

 • تزهایی درباره پنجمین دهه حیات انقلاب اسلامی و چالش‌های پیشرو؛

  «اقتصاد و معیشت»؛ کلیدواژه پنجمین دهه حیات انقلاب

  «اقتصاد و معیشت» دو کلیدواژه مهم و تضمین‌کننده تداوم حیات انقلاب اسلامی است، یقیناً از برجام های ۲ و ۳ و حتی سندهای تدبیر آقایان آبی برای اقتصاد ایران و ایرانیان گرم نخواهد شد، چه آنکه اگر ممکن بود می‌شد.

 • چالش ها و فرصت های رسیدن به اهداف اصلی انقلاب؛

  تداوم انقلاب تنها رسیدن به کشور اسلامی واقعی

  رهبر انقلاب می فرمایند: ما در مرحله‌ی سومیم؛ ما هنوز به کشور اسلامی نرسیده‌ایم. هیچ کس نمی‌تواند ادّعا کند که کشور ما اسلامی است. ما یک نظام اسلامی را طرّاحی و پایه‌ریزی کردیم اما نمی‌توانیم ادّعا کنیم که ما یک دولت اسلامی هستیم

 • چرایی افزایش قیمت ارزهای خارجی؛

  به خاطر یک مشت دلار!!

  کسری بودجه خصوصا در بودجه ی عمرانی که در اواخر سال معمولا خود را نشان می دهد از عمده ترین دلایلی است که دولت ها عدم تحقق بودجه و نیز هدر رفت منابع در سایر حوزه ها و در کل ناکارآمدی خود را با تفاوتِ افزایش قیمت دلار و یورو جبران می نمایند و از قِبل این تفاوت قیمت به وجود آمده شکاف های موجود را پر می نمایند.

 • فاجعه اجتماعی در پس مصلحت گرایی شیخ منشانه؛

  لاتاری؛ قیام علیه ناموس فروشی!

  لاتاری مهم است چون حرف ژورنالیستی نمی زند. حرف عمیق می زند. و مهم تر از آن حرف جامعه ی امروزی را می گوید. فیلم صرفا به عشقبازی پسر و دختر جوان نمی پردازد. بلکه این عشق عمق پیدا می کند و تبدیل به درد جامعه می شود.

 • تامین منابع مالی دانشگاه؛آنگونه که باید باشد؛

  حکایت پول زبان بسته و جیب دانشگاه

  ساز و کار فعلی تخصیص منابع به دانشگاه ها مناسب نیست بلکه باید روش تخصیص با زنده کردن حس رقابت جویی به افزایش کارایی دانشگاه منجر شود و عدالت آموزشی را بسط دهد و دسترسی همگان به آموزش عالی را تسهیل کند و با کاربردی سازی علوم در عرصه های واقعی نیاز کشور را برطرف سازد.

 • به مناسبت فرا رسیدن ایام الله دهه فجر؛

  آیا شعار استقلال در انقلاب اسلامی محقق شده است؟!

  یکی دیگر از تفاوت های مدیریتی بین دو شیوه حکومتی میزان توجه کردن به شخصیت ملی و میهنی ایرانیان و تبلور دو شعار «ما می توانیم» یا «نمی توانیم» در ساختار تصمیم گیری در حکومت است.

 • ریشه های دشمنی آمریکا با ملت ایران؛

  چرا انقلاب ایران برای آمریکا گران آمد؟

  سئوالی که ایجاد می شود این است که چرا آمریکا همیشه سعی درکنترل رفتار ایران از طریق استقرار شاه وابسته، جنگ و یا تحریم داشته است آیا صرفا وجود نفت دلیل این گونه دخالات است یا نوع سیاست خارجی ایران در منطقه و یا دلیل دیگری؟

 • وقتی گوی رابه میدان دیگری پرتاب می کنیم!

  کدام نهاد پاسخگوی مرمت و بهسازی بازار تاریخی تبریز است؟

  مرمت وبهسازی بازار تاریخی تبریز بحثی است که هرازگاهی توسط رسانه ها مطرح می شود و این روزها با آغاز شدن سال 2018 میلادی به این موضع بیشتر از پیش پرداخت می شود.

 • به مناسبت فرا رسیدن ایام‌الله دهه فجر؛

  نگاهی به تطورات تاریخی اندیشه حکومت اسلامی در عصر غیبت

  در سلسله قاجاریه سطح علما یک درجه ارتقا یافت و دقیقاً هم‌سطح شاهان قرار گرفتند طوری که میرزای شیرازی فقط با یک خط حکم، نهضت تنباکو که را در ایران شکل داد و روند روبه‌ رشد افزایش آگاهی مردم و قدرت گرفتن حاکمیت الهی پس از سقوط قاجاریه و پس از وقفه‌ای 52 ساله با رشد چشم‌گیری مواجه شد، طوری که دیگر یک عالم دینی به‌عنوان نائب امام زمان بالاتر از هر مقام دیگری به قدرت رسید.

 • ضرورت های امروز سرزمین امنیت و آرامش؛

  اقتصاد نیز نیازمند امنیت است!

  امنیت جمهوری اسلامی ایران، پس از حدود 30 سال از پایان دفاع مقدس و آغاز رهبری مقام معظم رهبری بااقتدار ادامه داشته و ایشان به‌دفعات مختلف ضمن تمجید از این امنیت مثال‌زدنی و رشادت‌های سربازان گمنام امام زمان (عج) در نهادهای امنیتی، نظامی و انتظامی، بر دو عنصر قوام دهنده و حامی آن یعنی هویت ملی و هویت دینی تأکید داشته و دارند.

 • لزوم تدوين قانون جامع برای شهرداری ها؛

  لزوم تدوين قانون جامع برای شهرداری ها

  امروزه بیش از یک قرن سابقه قانونگذاری را در حالی پشت سر گذاشته‌ایم که تراکم، تزاحم، تکثر و تعدد قوانین و ارتباط نداشتن مصوبات با یکدیگر، مردم، مسئولان دستگاه‌های اجرایی، قضات، حقوقدانان، وکلا و دست‌اندرکاران را در کلافی سردرگم از قوانین و مقررات لازم‌الاجرا قرار داده است.

 • یادداشت/

  آل هاشم؛ نمایی زیبا از اصالت جمهوریت و اسلامیت نظام

  در شهر روی به هر طرف بچرخانی نشانه ای از رفتارهای سید شریف را میابی. نه تنها مردم تبریز این مرد بزرگوار را به نیکی دوستش میدارند که اینروزها آوازه رفتارهای سید شریف در سراسر کشور پیچیده است.امامِ هر روز این شهر، اخلاق را که آرمان اصلی انقلاب است معنا میکند.

 • در حاشیه دستور برداشتن نرده های حائل در مصلی امام خمینی(ره) تبریز؛

  چرا حرکت امام جمعه تبریز با استقبال مردم روبرو شد؟

  حرکت زیبا و تحسین برانگیز امام جمعه تبریز در دیار مردمان دیار عبودیت و تقوا که به وقت حادثه پشت دولت و حاکمیت را خالی نکرده اند قابل تقدیر است و این ذوق زدگی ها با زبان بی زبانی حاوی نکات و پیام های بسیاری می باشد.

 • به بهانه حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه؛

  بیم و امیدهای «شاخه زیتون» اردوغان در شمال سوریه

  اگر ارتش ترکیه بخواهد در طولانی‌مدت در خاک سوریه باقی بماند طبعا به موازاتش با تلفیق و همکاری بیشتر پ.ک.ک و نیروهای یگان‌های مدافع خلق کرد سوریه، صفحه‌ای جدید از جنگ پارتیزانی و چریکی کردها علیه ترکیه، هم در خاک سوریه و هم در خاک ترکیه بازخواهد شد.

 • آقای استاندار، منتظر عمل می‌مانیم ؟

  جلسه‌های اقتصاد مقاومتی استان با طعم میوه‌های وارداتی!

  معلوم نیست میان جلسات اقتصاد مقاومتی با حضور مدیران ارشد استان که با میوه‌های وارداتی پذیرایی می‌شوند چه رابطه‌ای هست، زمانی که در این جلسات میوه‌های واراتی چشم‌ها را خیره می‌کند چگونه این آقایان می‌توانند برای این اقتصاد نسخه بپیچند.

 • از واکنش رسانه های ایرانی تا مساله ای به نام انتخابات زود هنگام؛

  چند نکته در مورد عملیات ترکیه در عفرین

  نکته ای که در تحلیل ها و اخبار ایرانی وجود دارد نگاهی به شدت منفی با پیش فرض "کمک اردوغان به تروریست های سوریه" است که از سالهای نخست بحران سوریه در رسانه های ایرانی ایجاد شده و تا امروز ادامه دارد

 • در حاشیه اعتراضات اخیر و نسبت آن با عملکرد بانک ها و موسسات مالی؛

  ناکارآمدی بانکی و مشروعیت زدایی مردمی

  انقلاب شکوهمند اسلامی در طلیعه پنجمین دهه عمر خود نیاز ضروری به بازسازی و تجدیدنظر در ساختارهای اقتصادی خود دارد. یک ساختار مهم آن در کنار بخشهای گمرکی، اشتغال، تولیدی و... بخش بانک و بانک داری است که به تعبیر بسیاری از علما و صاحب نظران، این نوع بانک داری، ربوی، ناکارآمد و برخلاف اهداف اولیه انقلاب است.

 • یک حادثه تلخ و چند نکته؛

  کشتی سانچی و درس های مدیریتی آن

  مدیران و مقامات دولتی تاکید بر آن داشتند که امیدهای بسیاری در خصوص زنده ماندن و پناه گرفتن خدمه و کارکنان کشتی دارند، و تعلل و کوتاهی چین باعث از بی خبری، امدادرسانی و نجات آنها شده، البته با اینکه این سخن بعدها به گونه ای دیگر تفسیر و تبیین گردید و اذعان داشتند که از اول هم امیدی بر زنده ماندن پرسنل کشتی نداشته اند

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • سپیده
  بازی مار و پله در خیابان‌های تبریز

  چه تبریز 2018 شما برید همین نخجوان که دهی بزرگ بود ببینید چه خبره... باید با این چاله ها برن به استقبال تبریز 2018...

 • حسین
  28 کشته و زخمی در واژگونی اتوبوس در اتوبان تبریز- زنجان+ عکس

  سخن بزرگان: اصلا نگران نباشید چون همه سرنشینان هواپیما بیمه بودن... (عباس آخوندی)

 • رضاییان
 • راد
  یهودیِ مخفی در جمهوری اسلامی!

  برادرعزیز، بصیرت موهبتی است که نصیب هرکسی نمی شود ماهم هرچه فریاد می زنیم که به هرکسی اعتماد نکنید ، ازهر نوشته ای عکس گرفته وپخش نکنید درمعرفی مشاهیر دقت فوق العاده به خرج دهید وتمدن سازی سالم اسلامی مترقی راجدی بگیرید اما کو گوش شنوا ؟

 • بیکاری در ارس وجود ندارد

  زمان همه چیز را مشخص خواهد کرد.

 • مهدی
  کارخانه ماشین سازی طبق قانون باید در اختیار شستا قرار گیرد

  چشممون روشن !!بالاخره بعد یکسال دوباره به فکر ماشین سازی افتادید ! عالیجنابان شرم وحیا هم خوبه ! خداییش اصلا" ماشین سازی رو می شناسید ! از اوضاع واحوالش خبر دارید ! یقینا" در سالی که گذشت هیچ خبری از این شرکت وکارگران مفلوکش ندارید ! عزیزان اگه کاری نمی تونید بکنید هیزم بیار معرکه نباشید!!! 14 ساله در سایه درایت شما وامثال شما شرکت در بلاتکلیفی وخراب شدنه ! چه سرمایه ها که هدر نرفته !کارگران در این مدت چه خون ودل ها نخورده اند ! خانواده ها که از هم نپاشیده اند ! تورو خدا از دور شعار ندین !بیرون گودفریاد لنگش کن نزنید ! شما مسئولید ! وظیفه اصلی شما سرزدن ورسیدگی از نزدیک به مسایل حوزه انتخابی هست ! مشکل رو قبل از سرطانی شدن بایست حل کرد !!! چقدر این دست واون دست میفرمایید !وشعار میدید

 • رضا
  «معناي عشق» در پنجم دبستان!

  عشق پاك یعنی چه ؟ عشق خالص و محبت پاک یعنی کسی را برای خودش دوست داشتن : این یک تعریف بسیار کلی و گنگ و بی محک است زیرا معلوم نیست که خود ھر کسی چیست که آن خود را دوست داشته باشیم . آیا خود ھر کسی را برای خودش دوست داشتن یعنی مرید امیال او بودن ؟ اگر عاشق خالص به این معنا باشد دارای چه حق و ارزشی است ؟ زیرا ھر کسی آرزوئی جز این ندارد که کسی را بیابد تا مرید خواسته ھایش شود و ھمه امیال و آرزوھایش را برآورده نماید . این آرمان ھمه افراد بشری می باشد و منشأ ھمه تزویر و فریبکاریھاست پس نمی تواند امری بر حق باشد و بلکه ناحق ترین میل بشر میباشد .و لذا ھمه با ھزاران نمایش و ترفند در صدد ھستند که کسی را عاشق بر خود نمایند و برده امیال خود سازند و لذا ادعای عشق خود بخود برانگیزنده چنین توقعی در معشوق است که : اگر راست می گوئی چرا خواسته ھایم را ارضاء نمی کنی و از من توقع داری ؟ عشق مظھر اشد نیاز است و لذا مدعی عشق در واقع می گوید که : لطفاً بمن توجّه کن ،مرا بپرست و امیالم را ارضاء نما و فقط تو می توانی مرا خوشبخت کنی ! این حرف دل عاشق است ولی معلوم نیست که در جریان چه مالیخولیا و واژگون سالاری روانی این واقعیت وارونه می شود و لذا کل ماجرا عاشقی غرق در جنون و سوء تفاھمی فزاینده تا سر حد جنایت است و به عداوتی ابدی ختم می شود . اگر عاشق نیاز قلبی خودش را آنگونه که گفتیم بیان و عیان نماید ھرگز معشوقی به میان نمی آید و بلافاصله ھمه می گریزند . عاشق که غرق در اشد نیاز است کل واقعیت روانی خودش را در نظر معشوق وارونه می کند و می گوید که : آمده ام تا تورا به محبت تمام وجودم خوشبخت کنم ، من فرشته نجات و سعادت ابدی تو ھستم ...! اینست که معشوق را دیوانه می کند و به ھزار سودای جنون آمیز مبتلا میسازد . در حالیکه ھر یک طرف مقابل را مرید خود می پندارد یا می خواھد و او را یک طعمه و صیدی خارق العاده می پندارد تظاھر به ایثار می کند .اینست که در عشق جز جنون و مالیخولیا و توقعات حیرت آور و افکار پلید و عداوتھای پنھان و کینه ھای مخوف پدید نمی آید . ھر یک از طرفین فرد مقابل را پرستنده و مرید بی چون و چراو بی توقع از خود می خواھد ولی تظاھری کاملاً معکوس می نماید . ھر فردی عاشق بر پرستیده شدن خویش بواسطه دیگری است . ھر کس می پرستد تا پرستیده شود : اینست کل ماجرای عشق ! ... از کتاب " دایره المعارف عرفانی " استاد علی اکبر خانجانی جلد ششم ص 143

 • برخی رفتارهای غیراصولی باعث فرار سرمایه‌ها از آذربایجان‌شرقی شده است

  سلام-مثلا کارخانه -حوله -برق -لامع -از -تبریز -به -رشت -منتقل -شده و یا صدها سرمایه گذار آذربایجانی در تهران وکرج و سمنان اراک واصفهان وفارس وخراسان رضوی و...سرمایه گذاری کرده وکارخانه ساختند و برعکس آن اتفاق نیفتاده ؟

آخرین اخبار