صفحه اصلی یادداشت

 • آدابِ مسئولیت انقلابی چیست؟

  عدالتخواهی و فرصت‌های سیره‌ٔ امام جمعه‌ٔ جدید تبریز

  چندی‌ست آشکارترین و واضح‌ترین سُنت و آداب مسئولیت انقلابی از سوی امام جمعه تبریز در حالِ بروز و خودنمایی‌ست. سنتی که آرزومند آن بودیم؛ اما آیا همه‌ی آدابِ مسئولیت انقلابی همین است؟ به نظر می‌رسد حالا که امام جمعه تبریز شروع به احیای سنت‌های انقلابی کرده باید فصل جدیدی از مطالباتِ انقلابی را از ایشان آغاز کنیم.

 • در نقد خواب شیرین تشکل های دانشجویی؛

  مرگ جنبش دانشجویی با طعم مریدپروری اخلاقی

  امسال نیز همچون چند سال گذشته 16 آذرماه فرا رسید و مرثیه بلند مرگ جنبش دانشجویی این بار نیز بلندتر از همیشه به گوش رسید. بزرگی، جنبش دیرپایه دانشجویی در ایران را به دماسنجی برای سنجش جامعه تشبیه کرده است، اما این تعبیر یقینا در هر مرحله از تحلیل پدیدارشناختی این جریان، ما را یاری ساخت.

 • برای قهرمان نوستالژیک فداکاری؛

  خداحافظ سوپر استار اخلاق!

  باورمان نمی شود. انگار دیروز بود تو کتابها همیشه عاشق عکس این اسطوره بودیم. در منزل نحوه لباس درآوردن لباسها و آتش زدن چند تکه پارچه دور سر یک چوب دستی را تمرین میکردیم. هر کس خود را ازبر علی خواجوی می نمامید. در مدرسه بر سر تصاحب نامش همیشه دعوا بود.

 • مرثیه ای در سوگ اسطوره ای که فراموشش کردیم؛

  ریز علی پیراهنت را این بار آتش نزن!

  ریز علی! پیراهنت را دوباره آتش بزن اما نه! آتش نزن مثل این که این قطار باید سرش به سنگ بخورد بگذار تا نابود شود شاید قدر تو را بدانند.

 • فرصتی که نباید از دست برود!

  پایان کار داعش، شروع کار مهندسان ایرانی

  با توجه به اینکه جنگ هنوز به‌طور کامل پایان نیافته است، نمی‌توان ارزیابی دقیقی از میزان خسارات وارده به سوریه داشت، بااین‌وجود آماری که مطالعات مختلف انجام‌شده در رابطه با حجم خسارت‌ها ارائه می‌دهند، نشان‌دهنده ارقام نجومی خسارت‌های وارده بر اقتصاد و زیرساخت‌های سوریه است.

 • آموزش های شهروندی از اهرم های توسعه انسان محور؛

  جایگاه نهادهای فرهنگی در پازل توسعه انسان محور

  روزانه هر فرد در جهان 250 تا 300 گرم زباله تولید می‌کند این در حالی است که در کشور ما با این همه ی آموزه دینی با تاکید بر مزمت اسراف هر فرد روزانه میانگین600 گرم زباله تولید می‌کند.

 • در حاشیه سکوت تلخ رسانه های خبری برای یک مراسم در تبریز؛

  تور باکو مهم تر است یا شهدای نارداران؟!

  همین دو سه روز پیش مراسمی در بهترین نقطه ی شهر که گاها رسانه ها تصاویر گاه و بیگاهی برای به رخ کشیدن زیبایی های تبریز از آن منتشر می کنند برگزار شد اما به طرز فاجعه آمیزی در رسانه ها بدان توجه نشد.

 • یک سال از روز عزای آذربایجان گذشت؛

  نمایندگان استان در آزمون مطالبه نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی

  این روزها که سالگرد روز تلخ حادثه قطار تبریز مشهد نزدیک می شویم، هنوز خبری از پیدا شدن مسببان این حادثه نیست و حجت الاسلام آل هاشم هم در خطبه های روز گذشته نماز جمعه تبریز به جد از نمایندگان پیگیری این موضوع را خواستار شدند.

 • انفعال در برابر بزرگترین همیاری مسلمانان؛

  در پایتخت گردشگری جهان اسلام خبری از نابودی داعش نیست؟!

  بارها گفته شده که تصویری که تبریز 2018 باید ارائه شود فرای ضرورت های زیر ساختی پاکیزگی و دیگر فاکتور شهری فرصتی است برای تبلیغ کهن شهری که روزگاری اولین پایتخت جهان تشییع بوده است و امروز نیز باید تجلی صحیحی از فرهنگ 1.8 میلیون نفر مردم شیعه این شهر باشد و واکنش در قبال نمونه هایی همچون نابودی داعش که برخاسته از فرهنگ جهاد و مقاومت این دیار است ضروری است.

 • یادداشت میهمان؛

  افسوس که روح خیبری‌اش زود به پرواز درآمد

  سادگی، صداقت، اخلاص، پاکی، شجاعت، شهامت و هر چه از خوبی او بگویم کم گفته‌ام، در قیافه معصومانه‌اش موج می‌زد. افسوس که روح خیبری‌اش زود به پرواز درآمد. دل بی قرار او که سال‌ها به عشق ولایت و ارزش‌ها تپیده بود، اکنون قرار یافته و بی شک در روضه رضوان الهی در کنار هم رزمانش مهمان سفره خوان و کرم سید الشهداست.

 • در حاشیه دیدار امام جمعه تبریز از یک کتابفروشی در تبریز؛

  کتاب گردی امام جمعه تبریز

  ساعت 11 صبح 30 آبان‌ماه طبق معمول هميشه در كتابفروشي مشغول كار بوديم كه حجت‌الاسلام آل‌هاشم اين بار، مهمانِ دوستانِ كتابفروشي کتابفيروزه شدند.اين ديدار چه به مناسبتِ هفته كتاب باشد چه بي‌مناسبت باشد، مي‌تواند آغازِ يك مطالبه‌ي جدي در حوزه كتاب باشد.

 • پژوهشی در باب عروج ملکوتی پیامبر اکرم(ص) (بخش اول)؛

  رحلت یا شهادت؟

  رباره علت رحلت پیامبر(ص) نظریه‌ای هم درباره شهادت ایشان مطرح است. این بیماری ناگهانی از اموری است که باید به‌طور مفصل موردبررسی قرار گیرد. پیامبر(ص) بعد از اعلام وجود فتنه خطرناکی در مدینه به ناگه دچار کسالت شده تب شدیدی کرده و رحلت می‌کنند.بر اساس بعضی روایات به علت خوردن سم که توسط زنی یهودی در جنگ خیبر داده‌شده پیامبر از دنیا رفت.

 • چرا ساختمان های ایران در برابر زلزله مقاوم نیست؟!

  بی مهری به ساختمان های کشور در نبود نظارت ها

  مشاهده‌ی خرابی‌های در زلزله‌ی اخیر استان کرمانشاه به ویژه در حوزه ساختمان های شهری که به طرز عجیبی بر روی ساختمان های مسکن های مهر زوم شده کافی بود تا دوباره بحث ایمنی ساختمان‌ها و کیفیت ساخت‌وساز بر سر زبان‌ها بیفتد. این زلزله به ما نشان داد که علی‌رغم تلاش‌های گسترده دهه‌های گذشته در ایمن‌سازی ساختمان‌ها و کاهش تلفات انسانی هنوز در برابر زلزله آسیب‌پذیر هستیم.

 • زنگ انجام تکلیف «همه با هم هستیم» مسئولین زده شد!

  تخم نفاق در لباس کاسبی حوادث!؟

  امروز پیاده نظام رسانه های معاند، سعی در کاشتن تخم نفاق در دل مردم دارد و در این بین با دستاویزی های از جنس تقابل جریانهای مختلف سیاسی مردم را به جان هم انداخته تا به خیال خود از از آب گل آلود ماهی بگیرند.

 • راهی برای حل بزرگ معضل اساسی کلانشهرها؛

  ساماندهی حاشیه‌نشینی با توزیع کشوری امکانات

  درحال‌حاضر در بیشتر کلانشهرها خدمات رفاهی از سوی شهرداری و استانداری ارائه می‌شود اما این شیوه نادرستی است. برای مقابله با حاشیه‌نشینی باید از تمرکز امکانات در شهرهای بزرگ جلوگیری کرد.

 • به بهانه سفر کلانتری به تبریز؛

  آب دریاچه بالا نیامد اما ....؟!

  تبریز امروز میهمان مسئولی از فرزندان خود است ، روزگاری که دریاچه در سرآغاز راه خشکی قرار گرفت از قضا مسئول ارشد کشاورزی کشور بود! روزگار گذشت و دولت های محبوب و مخالف او آمدند و رفتند و دریاچه به نفس نفس افتاد! و از قضا همین فرزند آذربایجان شد مسئول احیای دریاچه ارومیه!

 • بله! خمینی(ره) اصلاح طلب بود؟!

  خود را به شکلِ خمینی (ص) دربیاوریم، نه خمینی (ص)را به شکلِ خود!

  اینکه خمینی(ره) اصلاح طلب بود، انکارناپذیر است. او نه تنها اصلاح طلب، که «بزرگترین اصلاح طلبِ زمانۀ ما» بود. اما نه از آن رو که به قولِ جناب بیمقدار، «گل در تفنگِ سرباز می گذاشت»؛ بل از آن رو که با فساد و افساد و افسادطلبی و افسادطلبانِ همۀ عالَم درگیر و گلاویز شد. از ابتدا درگیر بود و تا انتها درگیر ماند و خطّی گشود و بنایی گذاشت که تا ابد برقرار است...

 • مصباح الهدی یعنی چه؟!

  اربعین عَلَم بیداری است

  دشمن به بهانه حذف حسین(ع) او و خاندانش را به فجیع ترین شکل ممکن به شهادت رساند اما امروزه نام و آوازه حسین(ع) در هر کوی و برزن جاری است

 • وقتی شعار جای عمل را می گیرد؛

  تبریز2018 که برای مسئولین کشوری محله ای هم نیست!!

  . اینکه فلان مسئول کشوری از بی توجهی مسئولین استانی در آذربایجان شرقی نسبت به اصفهان در باب گردشگری سخن می گوید در وهله نخست خوب و پسندیده و جای تقدیر دارد اما وقتی در اتاق همین جناب مسئول در آستانه تبریز 2018 اثری از تصاویر آثار تاریخی و مذهبی تبریز دیده نمی شود باید گفت که این گونه مسئولین بیش از همه مقصر هستند!

 • از مجمع الجزایر عدالت تا عدالت شیشه ای؛

  فرجام جریان «عدالتخواهی»!

  در چند و چون عدالتخواهان امروز و ضعف و قوت هایشان، حرف بسیار است! این اشارات هم نمونه ای است از آنچه باید در موردش بیشتر اندیشید و سخن گفت!

 • یادداشت

  غربت ورزش در رویداد تبریز 2018

  عرصه ورزش یکی از مهمترین بخش های حذب گردشگر داخلی و خارجی برای هر شهر و منطقه ای به شمار می رود، اما این مهم در رویداد تاریخی 'تبریز 2018' که این کهن شهر ایران را به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام معرفی کرده است، در غربت سنگین قرار داده است.

 • خطری که بیخ گوشمان است!

  زمین‌لرزه بعدی آذربایجان چه پیامدهایی خواهد داشت؟

  زلزله‌های سه سال گذشته تبریز نشان داد که گسل‌های این شهر وارد مرحله فعالیت جدیدی شده و به اعتقاد کارشناسان زمین‌شناسی، گسل تبریز به‌عنوان یک پدیده خطرناک طبیعى فعالیت جدى یافته و حتى لایه‌های جوان زمین‌های مسیر خود را تحت تأثیر قرار داده است.

 • از شهدای حرم تا شهدای وطن؛

  اینجا خبری از لاکچری ها و سلبریتی ها نیست!!!

  این روزها شاهد شهید شدن 8 تن از فرزندان انقلاب از خطه غیور آذربایجان در دفاع از خاک مهین اسلامی در چالدران هستیم که گاه و بی گاه مورد حمله گروههای تروریستی- صهیونیستی پژاک و پ پ ک قرار می گیرند. فصل مشترک این شهدای خاک با شهدای حرم همین بی توجهی و کم لطفی ها است. نه از سلبریتی ها خبری است نه از لاکچری ها، نه میهن پرستان و نه تز دهندگان و نه حتی رسانه ها!

 • در حاشیه عدم تصویب هبه کمک به ستاد اربعین در شورای شهر تبریز؛

  آقایان! حداقل برای «تبریز 2018» هبه کنید!

  این پولی که گفته می‌شود از جیب مردم خرج ستاد اربعین خواهد شد، مگر قرار است درجایی غیر از کمک به‌کار فرهنگی و مذهبی و برای مردم و شیعیان هزینه شود که این‌گونه به محمل اعتراض و عدم رای شورانشینان تبدیل می‌شود؟

 • انتصاب رسمی شهردار جدید تبریز و امید غلبه بر معضلات شهری؛

  شهردار نوپا؛ چالش‌های دیرپا!

  تبریز این روزها از مشکلات عدیده‌ای رنج می‌برد؛ مسائل و مشکلات دیرپایی که شهردار نوپای تبریز را در مدیریت شهری با اصطکاک مواجه خواهد ساخت و چیرگی بر آن جز با مدیریت جهادی برطرف نخواهد شد.

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • بهرام
  هوای تبریز ناسالم برای گروههای حساس

  خوب این آمار حالا مسئولین چه اقداماتی انجام داده اند؟! ما فقط داریم صحبت میکنیم عمل نداریم... (طرح ترافیک اجرا شد؟ نه... فرهنگ سازی در زمینه استفاده از مترو و وسایل عموی شد؟ نه... و...)

 • کامران
  سراب وعده با بازه زمانی یک ساله

  با سلام. آقای خدابخش استاندار جدید(اهل اردبیل!) اگر ساکن سهند بودند و در این برف و بوران یکبار مسیر پرتردد خطرناک را طی می کردند حتما بازه زمانی کمتری را پیشنهاد می کردند. و مردم آگاه شده اند و دولت تدبیر و امید را شناخته اند که دولت سرمایه دارها است افرادی از جنس سرمایه داران نه از جنس مردم طبقه متوسط و پایین ... تلاش اینها بر این است که زمان انتخابات ریاست جمهوری این اقدام را انجام دهند تا بتوانند برای اطلاحاتیای آتی رای بیاورند اما مردم آگاه هستند و به فردی رای خواهند داد که از جنس مردم باشد...

 • سعید
  اینجا آخرین ایستگاه زندگی است!

  خیلی مصاحبه خوب و اثربخشی بود از خبرنگار محترم خیلی ممنون . واقعا تا بحال اصلا به همچین آدمهایی فکر نکرده بودم . عجب انسانهای با شرافتی هستن دم همشون گرم

 • بهرام
  تشدید آلودگی هوای تبریز در وضعیت ناسالم

  تا زمانی که طرح زوج و فردی اجرا نشود همین سر و همین سودا خواهد بود. بیماریهای گوناگون نتیجه همین آلودگی هوا می باشد.

 • تا چه اندازه نسبت به رفع معضل حاشیه‌نشینی تبریز امیدوارید؟

  این خانه های جدید ساخته بشن خیلی خوب میشه. برا حاشیه نشین ها خوب میشه انصافا

 • rezayi
 • همشهری
  پلمپ مغازه های تعمیرگاه ماشین در خیابان سعدی تبریز بدون اطلاع قبلی!

  سلام. مسئولین تبریز بیدار خواهشا و خواهشا و باز خواهشا از تعمیرگاه های غیرمجاز خیابان های عباسی(سیلاب قوشخانه، ملازینال، یوسف آباد، شهدا، آخر عباسی) و خیابان طالقانی، امامیه، حیدرآباد خبری تهیه شود و در اختیار مسئولین شهر بخصوص شهردار محترم قرار داده شود. یه پیشنهاد به عنوان شهروند دارم: اگر آقای شهردار دستور پلمپ تعمیرگاه های فردی را بدهند و بجای چندین تعمیرکار در کاراژهای تخصصی فعالیت کنند. هم میزان ترافیک خیابان ها کمتر می شود و هم فرهنگ شهروندی در مناطق فوق الذکر رعایت میشود.

 • 958
  تا چه اندازه نسبت به رفع معضل حاشیه‌نشینی تبریز امیدوارید؟

  جواب تا هیچ اندازه اینها همه اش سرگرمی وشعار است

 • پیمان
  سریال وعدهای مزخرف پنداران مسکن مهر برای جاده تبریز-سهند!

  انگاری تو این دولت کسی گوش شنوا نداره، هر بار که از این جاده صحبت میشه حالم بد میشه، خسته شدم از این حرفهای تکراری مسئولان، هر کسی میاد فقط میگه طول جاده چقدره، چقدر طول می کشه، یکی نمیگه آقا داریم تمومش میکینم، 8 سال دروغ و فریب و آرزوی مرگ برای ما سهند نشینان

 • علیرضا
  تا چه اندازه نسبت به رفع معضل حاشیه‌نشینی تبریز امیدوارید؟

  حاشیه نشینی کار و همت جهادی می خواهد و لاغیر

آخرین اخبار