صفحه اصلی یادداشت

 • واکاوی استفاده از یک واژه در نگاه رهبر انقلاب؛

  ترکی یا آذری؟!

  آنچه که اذهان را متعجبانه به خود جلب می‌کند، کاسه‌هایی داغتر از آش هستند، کسانی که هر جا واژه ترک می‌آید محتاطانه از کنار آن عبور می‌کنند که نکند، خطری در کمین یکپارچگی ملت ایران باشد! در حالیکه در هیچ کشوری، هیچ کسی به اندازه رهبران آن کشور به در پی حفظ یکپارچگی مرز و بوم نیستند

 • خاموشی های با برنامه یا بی برنامه؛

  قحطی تدبیر و قطعی برق!

  یا مصرف برق امسال آنقدر بالا رفته و مسئولین نتوانسته اند پیش بینی کنند و حالا هم به مشکل برخورده ایم که به اهمال کاری وزارت نیرو بر می گردد و یا هم کار نابلدی مسئولین باعث شده تا کشور در ده سال گذشته بی سابقه ترین خاموشی ها را تجربه کند.

 • گذر نوشت در تاکسی اینترنتی؛

  یارانه یاسر سعید القحطانی!

  نمی دانم با این همه اقتصاد دان و سیاست مدار در ایران چرا قیمت تخم مرغ گران می‌شود. ما هر کدام اندازه ده تا آدام اسمیت نظریه اقتصادی داریم. می‌گفت: بانک ها ما را تحریم کرده‌اند، پول بگذاریم جیب‌مان، بی‌منت برویم خرید کنیم. فرض کنید تاجر ما رفته بوئینگ بخرد، اولا جیبش باید چه اندازه باشد و در ثانی چقدر باید پول ببرد !

 • یادی از سید محمد تقی مصطفوی؛

  آثار تاریخی آذربایجان، وامدار مصطفوی

  سامان یافتن مسجد کبود تبریز و نجات آن از ورطه نابودی نیز وامدار همت اوست ، اولین مرحله از تعمیرات و مرمتهای اساسی این اثر بی بدیل در میانه سالهای 1327 تا 1329 شمسی صورت گرفت.

 • واگویه ای در شب شهادت رئیس مذهب؛

  در تبریز فعل «نشدن» راحت صرف می شود!

  از تبریز دور شدم این دو روز را که بیندیشم. به این که چرا فعل نشدن در این شهر راحت تر صرف می شود تا شدن. به چرایی غلبه سئایتر شهری که خشت خشت دیوارهایش معجم البلدان است و ناسخ التواریخ.

 • تحلیل پیروزی اردوغان و هم پیمانان؛

  انتخابات ۲۴ ژوئن ترکیه و حرکت به سوی ملی‌گرایی ترکی

  نتایج انتخابات نشان داد که علاوه بر یک همکاری سیاسی بین اردوغان و باغچه لی، شاهد یک موج فکری قابل توجه در متن جامعه ترکیه است. جامعه ترکیه به سمت ملی گرایی در حال حرکت است و این حرکت که ریشه در تلقینات دولتی دارد، می‌تواند نتایجی غیرقابل پیش بینی در فرآیندهای داخلی و خارجی این کشور دارد.

 • واقعه ای تلخی که در کمین تبریز؛

  جنگ آب شوخی نیست!

  تبریز جمعه متفاوتی را از سر گذراند، شهروندان از مناطق مختلف استان در تبریز گردهم آمدند و در سه نوبت با تشکیل تجمعات اعتراضی نسبت به وضعیت آب شرب شهرهای خود، اعتراض کردند، دست نوشته ها و شعارهای اعتراض آمیز باعث شد فرماندار شخصا به میان معترضان آمده...

 • در دوگانه ی بیهوده بودن یا ضرورتی اجتناب ناپذیر برای کشور؛

  انرژی هسته ای مزیتی برای کشور ندارد؟!

  در حالی برخی در کشور ما بر طبل بی فایده بودن انرژی هسته ای می کوبند که امارات که از لحاظ درآمد های نفتی و گردشگری وضعیت مناسبی نسبت به کشور ما دارد از سالها قبل ساخت چند نیورگاه هسته ای برای تولید برق را آغاز کرده است.

 • کالای ایرانی؛

  ارزان قیمت ،بادوام ،با کیفیت!

  برای اینکه بفهمیم چگونه باید کالای ایرانی مصرف کنیم، باید ببینیم که ما چگونه زندگی می‌کنیم و توصیه‌های این چنینی چه نوع زندگی‌ای را می‌طلبد؟ به عبارتی باید بفهمیم چگونه زندگی کردنی با مصرف کالای داخلی تناقض پیدا کرده و چگونه زندگی کردنی ما را به این امر تشویق می‌کند؟

 • بغض در گلو؛

  مارا ببخش خرمشهر!

  من از فرط بی عرضگیمان از شما پوزش میخواهم‌. اعتراض شما تف سر بالای شرمندگی ماست که فقط در نوروز و سوم خرداد به یادتان می افتیم. سالهاست که میدانیم آب ندارید اما عرضه نداریم به شما آب برسانیم.

 • اندر احوالات باغ‌شهر سابق ایران؛

  تیشه بر ریشه فضای سبز در تبریز

  ز-متاسفانه کلانشهر تبریز فقیرترین سرانه فضای سبز در کشور را به خود اختصاص داده و روز به روز این فقر دامنه های بیشتری به خود می گیرد و در حال تشدید تخریب فضای سبز هستیم.

 • مسافرت خارجی شهردارتبریز؛

  آمستردام یا توکیو، مقصدِ شهین‌باهر کجاست؟!

  هنوز یک هفته از سخنانِ رهبر انقلاب در نماز عید فطر نگذشته است که مسئولانِ را خطاب قرار داد و گفت: «کسانی که عادت کرده‌اند به سفرهای خارجی بروند، این عادت را ترک کنند؛ البته غیر سفرهای زیارتی و حج و عتبات که مورد نظر نیست

 • ایدئولوژیستی سور رئال در تفکر شیعی؛

  شریعتی اهل متن بود اما راهی به خبر نداشت

  شریعتی اهل متن بود اما راهی به خبر نداشت و نقصش همین بود در شناخت ایدئولوژی شیعه. شریعتی، علی را سیاه و سفید دید

 • بی سلیقگی به بهانه اجرای قانون؛

  سهم بلال فروشی ها و پخله فروش ها از تبریز 2018 چیست؟

  اصفهان با چهار چرخ های یخ در بهشت فروشش در چهل ستون و میدان نقش جهان زیباست، شیراز با فالوده فروش های کنار خیابانش زیباست و خوزستان با فلافل فروشی های سه راه خرمشهر، لشگر آباد و کنار کارون زیباست و تبریز هم با هم بلال فروشی ها و چرخ های پخله فروشی و یرآلما یومورتاهایش زیباست.

 • بازار؛ شاهرگ تبریز؛

  پرسه در دالان تاریخ

  این کهن پیکره غرورانگیز که شاهرگ اقتصادی تبریز است، سیاست، فرهنگ و مذهب را نیز به خوبی در خود جای داده است، به گونه­ای که تاریخ گواه ارتباط ناگسستنی بازار با سایر عناصر مرتبط با زندگی شاغلین و رهگذران خویش از مبارزات ضد استبدادی و استعماری و تربیت نسل­های معتقد و دیندار است که در تمامی شئون اجتماعی تاثیرگذار بوده ­اند.

 • وقتی نظارت رها شده است؛

  ماراتن گرانی ها؛سلیقه ای یا جبران کسری ازجیب مردم؟

  نشست وجلسه وستاد و....برگزارمی شود،اما نتیجه ای که بیرون می آیدهم موقتی می شودوشب می خوابی وبیدارمی شوی خیلی چیزها بازگران می شود؟

 • خانه های تاریخی تبریز و اپیدمی محقق نشدن وعده های مدیران؛

  اسارت ثقه الاسلام در مرکز سرمایه گذاری!

  تصور کنید گردشگری، در سرگردانی رسیدن به مکان های تاریخی تبریز، به جای تابلو های نداشته خانه ثقه الاسلام،معماری تاریخی دو ساختمان آجری ذکر شده که یکی مرکز سرمایه گذاری شده و آن یکی هم منطقه آزاد ارس چشمش را گرفته و وقتی با در بسته این خانه های تاریخی و یا محیط اداری موجود در آنها روبرو شود چه خواهد داشت؟

 • سفره ساده افطاری در جوار مظهر زرق و برق سرمایه داری؛

  وقتی مزه نان و پنیر عوض می شود

  در عصر مدرن پر زرق و برق تبریز، وقتی بازار کهن این شهر با سکوت و رخوت مواجه است و نظام سرمایه داری سعی در خرد کردن ساختار ایرانی و اسلامی بازار دارد، حتی با پهن کردن سفره نان و پنیر هم نمی توان ارزش های به باد رفته شهر را جان دوباره بخشید.

 • چرا زیبایی های شهر اولین ها سریال نمی شود؟

  افسوس سرِّ دلبران برای تبریز

  تصاویر بافت تاریخی شهر یزد در سریال سر دلبران خود نمایی می کند و جای تقدیر دارد که مسئولین رسانه ملی به خوبی دریافته اند که ساخت برنامه در شهرهای مختلف چه نتایج مثبتی به دنبال دارد و البته این مساله با یک افسوس برای تبریز نیز همراه است!

 • معضلاتی که بود و دلسوزهایی که گوش گرفته نشد؛

  تابلوهای «هشدار» و جاده انقلاب!

  بودند اساتیدی که ده سال قبل، بحران آب امروزمان را پیش بینی کرده بودند و داد می زدند، دلسوزانی بودند که از عواقب خصوصی سازی بی رویه مدارس و به کارگیری معلمان و مربیان بدون صلاحیت علمی و اخلاقی می نالیدند.

 • در حاشیه دعوای چپ و راست بر سر جنازه ناصر ملک مطیعی؛

  ناصر خان کجایی فرمونتو کشتن!

  آقایان الکی از سینمای عرق و ورق و آروغ برای خودشان رای گدایی نکنند. مرده خوری از نعش مرحوم ملک مطیعی با جوانمردی منافات دارد. انگار حضرات یادشان رفته که در دهه شصت عرقخورها را به جای دم اسب می بستیم پشت تویوتاهای کمیته و شلاق می زدیم.

 • وقت پاسخگویی فرا رسیده است؛

  شورای پنجم در کمای تدبیر و امید

  زمان پاسخگویی اعضای شورا به عملکردشان در مقابل مردم فرارسیده است و شهر تبریز بایستی نفسی تازه کند و وعده ها تبدیل به گارگاه بزرگ عمرانی شود و شهروندان عملا شاهد تغییر و آبادانی شهر باشند نه در حرف!

 • کتاب شهید مدافع حرم تبریزی در مشهد نایاب شد؛

  شهدا، پرفروش اند!؟

  رفتم داخل حرم و چند ساعت بعد دوباره آمدم نمایشگاه کتاب. اما هرچقدر نگاه کردم، کتابها را ندیدم! قفسه ها را زیرورو کردم، باز اثری از «توشهیدنمی شوی» نبود که نبود! با تعجب رفتم سراغ صندوق دار و قفسه را نشان دادم و سراغ کتاب را گرفتم. لبخندی عادی زد و گفت: شرمنده، تمام شد!

 • روایتی از سنگرهای خالی شهر؛

  باخبر از همه جا بی خبر از مسجد!

  حین رفتن جمله تاریخی امام (ره) در مقابل دیدگانم قرار می گیرد. مسجد سنگر است! این بار بیشتر به فکر فرو می روم. خادم مسجد همه را به بیرون مشایعت می کند و چراغها را خاموش می کند و من در فکر جمله امام پیش خود می گویم اگر سنگر است پس چرا سنگر را اینگونه خالی می کنیم؟

 • در آستانه روز اهدا عضو؛

  باورهای دینی فرصتی برای گسترش فرهنگ اهدا عضو

  تعمیق حس نوع دوستی بر اساس باورهای دینی و فرهنگی مساله کمی نیست که بتوان از کنار آن رد شد بلکه می توان با کار کردن بر روی همین مساله زمینه های گسترش فرهنگ اهدای عضو را فراهم کرد. این مساله چنان اهمیت دارد که طبق آمارهای جهانی ایران سومین کشور در جهان در زمینه اهدای عضو قرار دارد.

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • اکبر
  نظر شما درباره قطعی برق در تبریز چیست؟

  سلام امروز سه شنبه هوای تبریز خنک بود اما باز هم قطعی داشتیم معلوم نیست چه خبره از کارو کاسبی افتادیم قرن 21 قطعی برق نوبره

 • شهروند
  چه بر سر تدبیر و چاره‌اندیشی مسئولان آمده است!

  ضمن تشکر از توجه امام جمعه محترم و مردمی تبریز.از علل قطعی برق زیاد صحبت شده منجمله کمبود آب مصرف زیاد مردم و...... اما موضوعی که وزارت نیرو هیچ وقت نمیخواهد به آن اشاره کند وآن هم شبکه توزیع فرسوده است .برقی که از مبدا تولید تا درب مصرف کننده برسد بیش از 30 الی 40 درصد پرت میشود.و هزینه آن را مردم بیچاره باید پرداخت کنند.

 • جنت
  واگذاری ماشین‌سازی به خطیبی ها

  برادران خطیبی آدمهای بی مدعائی هستند امیدوارم با حضورشان این تیم سر وسامان بگیرد ضمنا پیشنهاد میشود یک نفر مدیرعامل باعرضه وتوانمند برای این تیم انتخاب شود

 • محمد
  برگزاری همایش حافظان حریم خانواده در میدان ساعت تبریز

  اگر با این نمایشها درست شدنی بود وضع بی حجابی حال وروز امروزین را نداشت همه گیر شدن عدالت و کاهش فاصله طبقاتی چاره کار است قران ونهج البلاغه و...اینگونه می گوید خود دانند

 • محمدصادق
  قحطی تدبیر و قطعی برق!

  نظر علی آقا نظر خیلی هاست بالاخره اگه بجای اختلاسها و حقوقهای نجومی نیروگاه میساختن الان گرفتار این وضعیت نبودیم دریغ از یک معذرت !!!

 • علی
  قحطی تدبیر و قطعی برق!

  سلام شرکت برق برنامه روزانه قطعی میدهد ولی علاوه بر برنامه، قطعی مکرر داریم بجای اختلاس و حقوقهای نجومی نیروگاه درست کنند! مردم دیگه بریدن

 • مجید
  آثار تاریخی آذربایجان، وامدار مصطفوی

  ایشان در زمان تخریب عالی قاپو تبریز و کاخ باغشمال به دستور رضا خان کجا بود؟

 • آنادیلی
  نه به فضای مجازی کودکان! +تصاویر

  توصیه مقام معظم رهبری به خانواده شهید پارسا در موزد لزوم آموزش به زبان مادری با پوستر و---تهیه ودر دیوار مدارس ومهد کودکها نصب شود

 • باد صبا
  آثار تاریخی آذربایجان، وامدار مصطفوی

  بسیار عاقلانه است به جای ده بیست مغازه که وارد پارک خاقانی گردیده موزه آذربایجان از قسمت شمالی توسعه یابد حال که فرصتی پیش آمده

 • بایراق
  میدان شهید بهشتی تبریز پس از 20 سال سامان می گیرد

  منزل شهید شیخ محمد خیابانی (شوهر عمه مقام معظم رهبری)که در جوار آن به شهادت رسیده و در مسجد کریم خان نیز سالها سخنرانی ونماز داشتند لذا لازم است یادبود مناسبی در میدان از قیام وی نصب گردد

آخرین اخبار