صفحه اصلی یادداشت

 • تحلیل انتخابات زود هنگام ترکیه؛

  سو استفاده اردوغان؛ از هم رایی در عفرین تا حذف رقیب با یک بند قانونی!

  از ابتدا نیز معلوم بود که اردوغان و حزب حاکم تلاش دارند تا از فضای همرایی ملی برای عفرین در یک انتخابات به نفع خود استفاده کنند.

 • در حاشیه وعده های مدیران شهری برای بهبود وضعیت خیابان های تبریز؛

  با حلوا حلوا گفتن شما، کام ما ز شیرین نمی‌شود!

  تبریز از منظر یک مساله زیر ساختی شهری به نام آسفالت رنج برده است تا جایی که به جرات می توان گفت نان تعمیرکاران جلوبندی سازی خودرو ها در این شهر به قول معروف تو روغن است!

 • یادداشت؛

  مسجد کبود ، میراث نسل ها

  نجفقلی خان دنبلی پس از زلزله مهیب سال 1193 هجری قمری ، بارویی بر گرد شهر تبریز احداث کرده بود که هشت درب یا دوازه داشت .مسجد کبود که مشرف بر یکی از شاهراههای ارتباطی تبریز با شرق و مرکز ایران قرار داشت ، از طریق دورازه ای بنام "خیابان "به درون باروی جدید تبریز راه می یافت.

 • مطالبه مردم از مدیران استان در آستانه سفر روحانی به تبریز؛

  قدری هم درد و دل کنید با گلایه!

  روحانی هفته آتی به تبریز سفر می کند و ای کاش مدیران استانی و مسئولین در هر کسوتی اعم از دولت و مجلس و دیگر نهادها در در این سفر تعارفات را کنار بگذارند و قدری صریح تر مثلا از حال نزار و روبه مرگ دریاچه ارومیه سخن بگویند همان دریاچه ای که روحانی در دو کارزار انتخاباتی وعده ی حیات مجددش را داد

 • قرعه کشی و انتخاب شدن، این کجا و آن کجا!!!

  لاتاری، مراجعه به هویت فطری

  درباره "لاتاری" سخن می گویم. اسم لاتاری بهانه است تا بگوید در دور و اطراف ما وجود دارد موضوعاتی از جنس لاتاری ، از جنس قرعه کشی از جنس انتخاب شدن. لاتاری هم قرعه کشی است ، انتخاب شدن است، اما انتخاب دختری که در مدلینگ شرکت دارد برای ارضای شیخ دبی نشین هم انتخاب است اما این انتخاب شدن کجا و آن کجا ؟!

 • در تحریف مجاهد مقابله با غربزده ها؛

  آوینی و لی‌لی‌پوتی‌ها

  تنزّل مفاهیم و اندیشه‌ها از جایگاه حقیقی خود امری است که بارها در قبال تفکرات بلندمرتبه اتفاق افتاده است، آوینی با تعریف جدید و با خوانش مُعوج «انحصار ورثه»، آوینی لی‌لی‌پوتی‌هاست.

 • استقبال سرد از آثار هنری به زبان ترکی در تبریز ادامه دارد؛

  سریال غربت «ائو» در خانه

  سریال ادامه دار غربت «ائو» در استان از عدم اکران این فیلم در جشنواره فجر سال 95 آغاز شد و در ادامه به عدم اکران این فیلم در سینماهای تبریز کشیده شد و در انتها امروز شاهد هستیم که این فیلم با وجود اکران ویژه در مجتمع فرهنگی 29 بهمن با استقبال سرد روبرو شده است.

 • وقتی حاج موسی رشته ی غیرت کور روشنفکری را پنبه کرد؛

  لاتاری و غیرت مقدسی که بایکوت شد!

  برای آنان که بر اساس کلیشه‌ی‌ صد ساله‌ی معوج، تکراری و جامانده از کتاب‌های صادق هدایت ، سال‌ها درباره غیرت فیلم ساخته‌اند و در بهترین حالت آن قیصر را روی سرشان حلوا حلوا کرده‌اند، تصور چهره‌ای دوست‌داشتنی و مورد پسندِ مردم دیندار از غیرت مقدس، ورود به حریم ممنوعه است.

 • یک پیشنهاد عیدانه؛

  یک عیدی ماندگار و دوست‌داشتنی؛ به‌بهانه تنور داغ عیدی‌ نوروز

  راستش را بخواهید در ایام عید منتظر فرصتی هستم تا به رسم عهد ماضی، پاورچین و یواشکی، به دور از چشم بزرگان و عقلای جهان دیده، به سراغ این گنجینه بروم و دست در دست آقای مهدی آذر یزدی در باغ کاغذی کتابهایش ساعتها قدم بزنم، لذت ببرم، راه و رسم زندگی بیاموزم.

 • یادداشت؛

  «اصل ۴۹ قانون اساسی» راهکار اعاده اموال نامشروع

  نمایندگان محترم با بررسی سوابق طرح های مشابه و اخذ نظر اعضای شورای محترم نگهبان میتوانند طرح را طوری تنظیم نمایند که مغایرت احتمالی با برخی از اصول قانون اساسی نداشه باشد. این طرح میتواند در راستای اصل 49 قانون اساسی و تحت عنوان شیوه نامه اجرایی اصل 49 تصویب گردد. تعیین دادگاه ویژه یا هیات ویژه متشکل از قضات عالیرتبه و با حکم مستقیم، راهکار اصلی اجرایی شدن اصل مذکور است.

 • یادداشت میهمان/

  ورزش آذربایجان شرقی، نیازمند برنامه‌ریزی بلندمدت

  ما باید توان علمی خود را بالا ببریم و در رشته هایی که مربی خوب داریم، استفاده کنیم و یا اگر نداریم بهتر است از مربیان سایر استان ها و یا خارج از کشور استفاده کنیم و در این باره باید از دانشگاه ها و افراد متخصصی بهره ببریم و به جای هزینه های میلیاردی بی هدف در تقویت امکانات سخت افزاری و نرم افزاری ورزشی چه در مرکز استان و چه در باشگاه ها و چه در شهرستانها قدم برداریم

 • در انتقاد به انتشار بی پرده تصاویر خودکشی ها؛

  خودکشی را رواج ندهیم

  بایدخود را مسوول بدانیم و از به اشتراک گذاری چنین اخباری نه تنها از مکدر شدن روح و روان جامعه جلوگیری کنیم بلکه از رواج خودکشی نیز پیشگیری نماییم.

 • نگاهی به اقتصاد برجام زده ایران در سالی که گذشت

  سال «گفتار درمانی» و اقتصادِ در دامنه حادثه!

  ابر مشکل روحانی در شرایط فعلی اقتصاد این است که او وعده داده بود بخشی از پول های حاصل از رفع تحریم ها به کمک اقتصاد در رکود و تورمی ایران بیاید، اما این بار نه خبری از پول های بلوکه شده که از تحریم های جدید سخن به میان می آید

 • به بهانه‌ی اجرای نمایش «گوش‌هایم را بشنو»؛

  تفهم صداهای مطرود جامعه

  گوش‌هایم را بشنو روایتی است از جانبازان اعصاب و روان دوران جنگ و زلزله‌زدگان و طردشدگانی که برخلاف گفتمان حاکم امروزی به جای شنودن صدای زبان آنها باید گوش‌هایشان را شنوید.

 • چهارشنبه سوری؛ از پشیمانی شادی زودگذر تا دردسر برای سربازان فداکار؛

  چهارشنبه را نسوزانیم!

  فلسفه نزدیک شدن به بوته آتش در چهارشنبه سوری در دوران باستان، سپردن ناپاکی‌ها و بدسگالی‌ها(بداندیشی) به آتش بود، ولی اینک برخی از نوجوانان ما با هربار ترقه‌بازی، یک اندام بدن خود را به آتش می‌سپارند نتیجه ای جز پشیمانی و حسرت را در باقی عمر فرد برجای نمی گذارد.

 • 6 سکانس از چرایی یک اتفاق:

  زنجیره پشت پرده حمله حامیان شیرازی به سفارت ایران!

  دشمن سرمایه های کلانی برای ایجاد فتنه های قومیتی و مذهبی در جمهوری اسلامی ایران کرده است که عده ای دانسته یا ندانسته شعله این آتش را بیشتر می کنند چرا که عملاً در پازل بازی دشمن قرار گرفته اند با این همه به نظر می رسد سال 97 آبستن ایجاد اتفاقات بسیاری بزرگی در این حوزه خواهد بود.

 • یادداشت/

  تبریز 2018؛ تبریز همه تبریزی ها

  تبریز ۲۰۱۸، تبریز رویداد های گوناگون است.این شهر کهن علاوه بر اینکه خود را برای پایتخت گردشگری جهان اسلام آماده می کند و گوشه چشمی به زیر ساخت های گردشگریش دارد، انتظاری فراتر در این سال از مردمان خود دارد تا یادآور هویت پر افتخارش باشند. تبریز جهانی تبریز همه تبریزی هاست.

 • پس از «جعل خوانی تاریخ آذربایجان»؛

  فرافکنی عوامل سریال ستارخان برای فرار از هجمه‌ها

  از شاهنامه خوانی همسر ستارخان گرفته تا دیالوگ هایی که بیشتر به مزاق عده ای از جاعلان و تحریف کنندگان تاریخ آذربایجان خوش آمد تا خود مردم آذربایجان، باعث شد تا هجمه های به حق و قابل پیش بینی نسبت به ساخت سریال ستارخان وارد شود، اما عوامل این سریال با بهانه ها و فرافکنی های مختلف سعی در فرار از زیر بار این هجمه ها دارند.

 • یادداشت/

  باز ۲۰۱۸ و انديشه فرصت‌سوزی

  فرصت‌های جهش و استعلاء آنی برای مجموعه‌های انسانی به‌ندرت دست می دهد. مثلاً بايد ‏ذ‌ونفوذی ‏صاحب اهتمام هم باشد، عشق جوشنده‌ئی هم در دل بپرورد تا ناگاه نام «تبريز» هم در ‏چنان مداري ‏تلفظ شود كه قرعة تختگاهي سياحت سالي‎ ‎به نامش افتد. ‏

 • یادداشت میهمان؛

  فقط برای خدا بگو...

  خدایا باور دارم که باید بنده تو باشم و از غیر خودت انتظاری نداشته باشم چرا که مهربانترینی برای بنده بی پناهت و در تمام لحظات سختی که آدم های بی انصاف، روحم را با زنجیر جهالت خودشان به اسارت در می آورند، مرور نیایش های دکتر علی شریعتی، روح بی قرارم را قرار می بخشد...

 • بزرگ گویی و کم نمایی عملی مسئولین در تبریز؛

  دلخوش به آبنبات چوبی نیستیم!

  فکر کنم این مسئولین احساس کرده اند با اطلاق چند لقب و یا دادن از وعده های خوش تغییر در حال شهر اولین ها ایجاد می شود. اگر نیک بنگیریم باید متوجه شویم اگر تبریزی اولین شده چون تک تک اجزای تبریز در اولین شدنش نقش داشته است و آنان هیچ گاه دلخوش به آبنبات چوبی نبوده اند.

 • یادداشتی درباره نسبت تازه‌ترین کتاب امیرخانی و توسعه شهری؛

  «ر ه‌ ش»؛ در جستجوی زن و زندگی در شهر

  می‌شود گفت که امیرخانی این بار با تمسک به جایگاه زنان و عاطفه‌ای که نسبت به فرزندانشان دارند، پای در عرصه‌ی مقابله با توسعه کنونی شهری یا بقول خودش رشد سرطانی گذاشته است.

 • جنگ سوریه و سینمای ایران و ترکیه؛

  از حاتمی کیای ما تا حاتمی کیای اونا!

  باید یقه برخی ها در جبهه انقلاب را گرفت که چرا همتایان آنها در ترکیه دهها ساعات فیلم و سریال در موضوع حضور نیروهای ارتش ترکیه در سوریه و عراق و جنوب ترکیه در برابر پ.ک.ک ساخته اند، و فضا را برای حضور شرکت های بزرگ سریال سازی جهان مانند Netflix در این کشور برای ساخت اثر در موضوع داعش مهیا کرده اند.

 • حوادث تلخ و واکنش های متفاوت؛

  آیینه های نابرابر!

  تا یکی از حوادثی مثل سقوط هواپیما یا آتش گرفتن قطار اتفاق می افتد کل کشور نسبت به آن اتفاق واکنش نشان می دهد و هر کسی به نوعی ابراز همدردی می کند درحالیکه تنها واکنش ما نسبت به وقایعی از جنس حوادث جاده ای صرفا ساخت جوک و بعضا انتشار تلخ نوشته هایی که بوی سیاسی کاریش بیشتر به مشام می رسد.

 • در حاشیه اوضاعِ روزگارِ تلخِ مردم؛

  لوح های تقدیر؛ اسباب بازی بزرگان!

  گرسنگی مردم، گرانی، بیکاری، رانت، هوای آلوده و بیماری های مربوطه، فساد و ... را چه کسی حل خواهد کرد؟ آخر همه اینها حل شده است که به همدیگر جایزه می دهید؟! آخر در این اوضاعِ وحشتناکِ روزگارِ تلخِ مردم، لوح های تقدیرتان را کجای دلمان بگذاریم؟!

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

آخرین اخبار