صفحه اصلی یادداشت

 • آیا دوران رسوایی فرارسیده است؟

  کباده کشان خدمت گذاری یا نجومی بگیران اعتدالی؟!

  مشهور است که می‌گویند که پایه‌های یک حکومت بر چند اصل مهم ازجمله مشروعیت و کارآمدی استوار است، با انتشار حقوق‌های ده‌ها میلیونی این مدیران اعتدالی و برافتادن نقاب ظاهری خدمت گذاری از چهره این مدیرانِ لیبرالی، مردم بیش‌ازپیش با حقیقت این نجومی بگیران آشنا شده‌اند.

 • به مناسبت سالروز ملی شدن صنعت نفت

  نفتی که انقلاب کرد!

  در ششم دی ماه 57 درست در زمانی که سران کشورهای غربی و آمریکا در گوادلوپ گرد هم آمده، اجلاس فشرده‌ای را در باب اوضاع ایران پی می‌گرفتند، انتشار یک خبر تکان دهنده در رسانه ها، سران دنیای صنعتی را شگفت زده کرد: "امروز صادرات نفت ایران بکلی قطع شد!"

 • چالش انشای شب عیدی!

  توصیف بهار در قاب ذهن سه دانش آموز

  فصل بهار اولین فصل سال است.ماههای زیبای بهار با فروردین شروع می شود.من و پدر و مادرم عاشق بهار هستیم.چون هر سال با رسیدن بهار به ترکیه و دوبی سفر می کنیم.راستش امسال مادرم کمی ترسیده و می گوید ترکیه ناامن شده است.

 • یادداشت میهمان؛

  غفلت صد و ده ساله تبریز از اختر چرخ ادب

  کاری به تهران نشین ها که فاجعه زندگی و بزرگترین مایه شرمساری شان کنسل شدن برنامه کنسرت است، ندارم؛ پروین در شهر خود که منزلگاهش بعنوان یک نماد برای اثبات تبریزی بودن باقی مانده مظلوم، گمنام و ناشناخته است.

 • گذر و نظر؛ یادداشت روز

  توسعه پايدار و پارادايم های جديد توسعه شهری

  مفهوم شهر پايدار مفهومي بسيار ارزشمند و نويد بخش است و جانشيني موجه و معقول براي شهرسازي مخرب قرن بيستم محسوب مي‎شود كه در آن به موازات توجه به مسائل زيست محيطي، به مسائل اجتماعي و انساني، نظير مسكن مناسب و زندگي حداقل نيز توجه مي‎شود.

 • زندگی باطعم حراست از ارزش ها

  ارزش های دفاع مقدس سرمایه های اجتماعی ما هستند که حراست و حفاظت از این سرمایه ها یک وظیفه عمومی است،همه ما مدیون شهدا و ایثارگران هستیم و باید این ارزش های معنوی را پاس بداریم.

 • اندراحوالات پایتخت گردشگری؛

  تبریز و ترافیک های عجیب و غریبش!

  تبریز که امروز یکی از شهرهای توسعه یافته ایران محسوب می شود به خوبی هم مزیت های توسعه را با در خود خلق کرده و هم مضراتش! شاید سوال شود مضراتش چیست؟ آلودگی هوا، حاشیه نشینی و از همه مهمتر ترافیک، دردسر تبریز توسعه یافته شده است.

 • یاداشت؛

  تبریز دیروز را بی خیال؛ چه خبر از تبریز امروز

  خطه آذربایجــان و در راس آنها شهر تبریز در گذشته بــه دلیــل دارا بــودن موقعیــت جغرافیایــی خاص، ارتباط نزدیـک بـا تهـران، ولیعهـدنشـین بـودن، داشـتن موقعیت استراتژیک و تجـاری خـاص و بازارهـای بـزرگ داد و سـتد در کنار علل و عوامل دیگر جزو اولین‌ها بود.

 • بی توجهی به سبک تبریز؛

  غربت ثقه‌الاسلام در جوار مقبرة الشعرایی غریب تر!

  هرچند انگشت‌شماررخ می‌دهد، ولی هرموقع که در کتابی یا جایی می‌خواهند اسمی از تبریز ببرند، تصویر مقبره‌الشعرا، شاید روایی‌ترین عکس تبریزی باشد که به عنوان سمبلی از صدها افتخار تبریز، به کار می‌رود.

 • در آستانه نوروز و فرارسیدن سال نو، در زیبایی شهرمان مشارکت کنیم

  آغاز سال جدید همواره پیام آورنوشدن وتازگی است و ما ایرانیان، این پیام را با جان و دل درمی یابیم و تلاش داریم آن را درتمام زاویه های زندگیمان، تسری دهیم.

 • در نقد حال‌وروز تبلیغاتی شورانشینان احتمالی؛

  وعده‌های توخالی و سفره‌های شام و ناهار اعیانی!

  این روزها علاوه بر گسترده شدن سفره‌های شام و ناهار در منازل و تبلیغ کاندیدای موردنظر، تالارهای بزرگ مراسمات در سطح شهر تبریز، میزبان بسیاری از کاندیداها به همراه جمعی از افراد و طرفدارانشان هستند. سفره‌هایی پرهزینه تا کاندیدا از این طریق با سخنرانی‌های پوپولیستی سبد رأی قابل‌توجهی برای خود کسب کند.

 • تضادهای شعار دولت باکو و برخورد خشن با مخالفان

  همبستگی اسلامی به سبک الهام علی اف!

  دولت آذربایجان همیشه در بیانیه‌ها و دیدارهای رسمی خود با سران و مقامات دیگر کشورها دولت آذربایجان را یک کشور اسلامی و حامی دین و مذهب معرفی کرده است ولی با اقدامات ظالمانه خود علیه دینداران و فعالان مذهبی این کشور عدم صداقت خود در این موضوع را نشان داده است.

 • در حاشیه برخورد عجیب وزیر بهداشت با فرماندار دولت تدبیر

  گفتمان خطرناک نماینده مردم یا دولت؟!

  باغشمال نوشت: این جمله واقعا خطرناک است، این گفتمان هر دولت و جناحی که باشد منافات دارد با اندیشه امام (ره) که مردم را ولی نعمت خود و مسوولین می خواند.

 • یکسال پس از انتخابات 7 اسفند و استیضاح نافرجام آخوندی؛

  شکاف‌های تازه در جامعه کهنه؛ سیاست به افق اعتدال!

  شاید این از نتایج عصر اعتدال است که سیاست ورزان آن در اتومبیل سیاست و مدیریت می‌نشینند و با راهنمای راست به سمت چپ می‌پیچند و نمایانگر ظهور جریانی هستند که ملغمه‌ای کمیک از حزب پرستی و جزم‌گرایی چپ و راست را در قامت ناکارآمدی ساختاری را ارائه داده اند.

 • دیپلماسی که در دولت دیپلمات ها اولویت ندارد؛

  ترکیه در گرد و خاک خوزستان می دمد!!!

  بررسی‌هایی از جنس بالا نشان می‌دهد که متهم اصلی در این ماجرا حکومت ترکیه است و نه داعش. ترکیه برخلاف کنوانسیون‌های بین‌المللی با پیگیری طرح عظیم آناتولی یا GAP با سدسازی در بالادست رودخانه‌های دجله و فرات قسمت عمده از زمین‌های بادیه‌الشام عراق و تالاب‌های جنوب عراق را خشک کرده است.

 • سایه متوهم جنگ و برجامیان

  دروغ محض بود ... جدی نگیرید!

  مسئولین دولتی لااقل درباره این فرمایش آقا موضع شفاف بگیرید و خدمت مردم عزیزمان عرض کنید که «اشتباهی بیش نبود شما جدی نگیرید!» ضمناً خیلی هم نگران نباشید مردم بسیار بزرگوار هستند می بخشندتان مثل همیشه، اگر دوباره تکرار نکنید!

 • سیاه تر از یکشنبه سیاه؛

  وقتی دموکراسی به لابی‌گری باخت!

  این روزها وکیل الدوله‌های اعتدالی با جامه‌ای بنفش همچون مصطفی کواکبیان، از قلع‌وقمع استیضاح‌کنندگان وزیر [علوم] سخن می‌گوید و به‌صراحت از وی حمایت می‌نماید، در اینجاست که منافع مردمی و خواسته‌های مردمی فدای لابی‌گری‌ها و بده بستان‌های سیاسی می‌شود.

 • استراتژی نخ نما!

  سایه جنگ روی سر کاسبان رأی

  تا دیروز در بوق و کرنا کرده بودند که با برجام سایه جنگ را از بین بردیم و امروز با ترساندن ملت از دیوانگی ترامپ کد می دهند که اگر به ما رای ندهید، کسی سر کار می آید که پا روی دم ترامپ می گذارد و سایه جنگ بر می گردد.

 • چرا رابطه رهبر انقلاب و آذربایجانی‌ها ویژه است؟

  معجزه ی زمان شناسی

  چرا رابطه دو جانبه رهبر انقلاب و مردم آذربایجان رابطه ای عمیق، شورانگیز و سرشار از محبت و ارادت است. آیا فقط به صرف ریشه آذربایجانی بودن رهبر انقلاب این رابطه شکل گرفته است یا حدیث چیز دیگری است؟

 • اقتصاد حاکمیت محور اما مردم دار؛

  کمپین بازار تبریز؛ نقطه عزیمت اقتصاد مقاومتی

  اقدام بازار تبریز، نقطه عزیمت اقتصاد مقاومتی است یعنی نقطه ای که در آن، تولیدکننده، فروشنده و خریدار، پای اقدام و عملی بیایند که نتیجه اش، رشد درونی اقتصاد است.

 • ایده والنتاین و آرمان انقلاب؟!

  تراژدی مرگ یک رویا!

  والنتاین تراژدی مرگ یک رویاست! رویایی به نام عشق و زایش فرزندی شوم به نام هوس. والنتاین و عشق سیال آن با ایده تجمل گرایی و مصرف گرایی شورشی است پنهان علیه انقلاب و آرمان پایدار آن. شورش فرزندانی ملول بر کوشش پدران و مادرانی رنجور.

 • خداحافظ دیکتاتور؛

  پاندولی که در قاهره تمام شد

  او سقوط کرد اما نه در ایران، بلکه در جهان؛ آنجایی که در آسمان ها می گشت تا بلکه بتواند کشوری برای محل زندگی خود انتخاب نماید، آنجایی که حتی پاناما هم وی را قبول نمی کرد و بعد از اقامت های کوتاه در مکزیک و آمریکا دوباره به مصر پادشاهی برمی گردد تا اینکه در همان جا جان بدهد، آری؛ محمدرضا در قاهره قرار بود بمیرد تا سرمشقی برای دوستانش باشد.

 • محسن هادی نوشت؛

  به استقبال موج نوی حاشیه نشینی!

  براي مصاحبه با يكي از كانديداهاي مجلس دعوت شده بودم؛ صحبت از حاشيه‌نشيني شد؛ او سابقه طولاني در مديريت شهري داشت و دكترايش هم برنامه ريزي شهري بود، سوال مرا شيفت داد به مسئله‌ي بزرگتر ؛ موج نوي حاشيه نشيني كه در روستاهاي اطراف تبريز مثل كجوار و آلوار در حال شكل گيري است؛ گفت اينها معضل آينده تبريز هستند!

 • بازار تبریز و حمایت از تولید داخل

  تبریزی ها تحسین برانگیزند

  بسیاری از بازاریان تبریز تصمیم گرفته اند دیگر منتظر تصمیمات و اقدامات مسؤولان برای مبارزه با قاچاق کفش نباشند و خودشان کاری کنند کارستان. آنها تابلوهایی پشت ویترین مغازه هایشان زده اند که رویش نوشته است فقط کفش ایرانی می فروشیم.

 • به بهانه انتخاب حامیان مالی یک لیست انتخاباتی؛

  وقتی اسپانسرها به خط می‌شوند!

  سیاست انتخاباتی این تجربه را ثابت کرده است که هزینه مالی گسترده اسپانسرها برای کاندیداهای بالقوه و بالفعل، درنهایت به انتظار از عایدی و نتیجه ملموسی از کاندیداها برایشان تبدیل خواهد شد.

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

آخرین اخبار