صفحه اصلی یادداشت

 • قصه گویی متفاوت دولتی ها در دو حادثه قطار و پلاسکو

  بوی سیاست بازی می آید!

  این دو حادثه برای مردم کل ایران فاجعه است و تفاوتی از نظر مردم میان آنها دیده نمی شود؟ هم جانباختن 48 زائر حریم رضوی درمیان شعله های آتش قطار دردناک است و هم شهادت آتش نشانان فداکار. اما گویی قصه برای دولت و رسانه های حامی دولت قدری تفاوت می کند.

 • پیرامون توجهات به حادثه پلاسکو

  یک سؤال از مدیران شهری تبریز

  کشور ما کشوری آکنده از بلایای طبیعی و غیر طبیعی است. و راهی بغیر از ایمن سازی در همه حوزه ها وجود ندارد. شهردار و عضو شورایی که برای حادثه پلاسکو خاطر مبارکش مکدّر می شود بد نیست راجع به ایمن سازی در حوزه ماموریتی خودشان نیز توضیح دهند.

 • یک حادثه در تهران و چند علامت سؤال در تبریز؟!

  زنگ خطر پلاسکو برای بافتهای فرسوده تبریز

  تصور کنید خدای نکرده چنین آتشی سوزی در منطقه پر تراکم مرکز شهر تبریز همچون پاساژ امت رخ دهد چه خواهد شد؟ بافت های آسیب پذیر شهری در مقابل چنین بحرانهای کوچک همچون آتش سوزی و یا سیل و زلزله در سطح کلان تر تا چه اندازه مقاوم هستند؟!

 • در حاشیه غم و شادی های احساسی در فضای مجازی

  مرگ نقد!

  این گونه اقدامات توده وار ثمری جز انحطاط حوزه عمومی به ارمغان نخواهد آورد. در چنین فضایی حوزه ای که باید در عالی ترین شکل ممکن بنیان های نقد اجتماعی را فراهم کند از بین رفته و این حوزه به فضایی مه آلود زودگر تبدیل می شود که در آن تنها به صورتی سطحی به امور روزمره پرداخت می شود.

 • اقدام و عملم آرزوست...

  هوای ناپاک محصول همدلی یک جانبه

  مردم این دعواهای زرگری مسئولین را می بینند و تا عزمی کلی از سوی تمامی آنها برای این حل موضوع بسیار مهم مشاهده نشود قطعا پاسخ مثبت به درخواست مسئولین برای اقداماتی همچون استفاده نکردن از خودروهای شخصی نخواهند داد.

 • حاشیه نشینی واقعیتی غیر قابل انکار

  تخریب و بی توجهی چاره کار نیست!

  اين عقيده كه بايد مناطق حاشیه نشیني را تخريب كرد قابل دفاع نمي باشد و مي بايست با ساماندهي آن و فراهم كردن امكانات مورد نياز براي حاشیه نشینان و كم كردن فاصله و خلاء موجود بين آنها و شهرنشينان اقدام و در راستای یکنواخت شدن زندگی شهر و از بین بردن فاصله ها تلاش کرد

 • سهم ناپیدای آذربایجان شرقی از بودجه های دولتی

  مالیات در ازای کدامین درآمد؟!

  رشد مالیات ها در آذربایجان شرقی بالاتر از نرخ متوسط کشوری و نزدیک به 2 الی 7 برابر استان های فارس و اصفهان، این سوال را مطرح کرده که به راستی درآمدهای آذربایجان شرقی آن چنان بوده که مالیات های این چنینی به آن تعلق بگیرد؟ پس سهم مردم این دیار از افزایش فروش نفت و مزیت های پسا برجامی کجا رفته است؟

 • شورای چهارم شهر و راه طی شده؛

  مصائب یک شورای حاشیه‌ای و نزاع‌های انتخاباتی!

  تقلیل شورای شهر به شورای هبه، نزاع‌های لفظی فراوان شورانشینان و تعطیلی امر نظارت شورایی در انسداد نزاع‌های جناحی، دستاوردی است که شورای چهارم شهر تبریز از خود به یادگار گذاشته است.

 • در حاشیه مناظره غیر رسمی سران قوه مجریه و قضائیه

  می گوییم اتحاد بخوانید اختلاف!

  جولان یک نماینده تازه راه یافته لیست امید به مجلس بر سر حساب های مالی قوه قضاییه به نام رئیس آن، لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد و ماجرای پیگیری حقوق های نجومی تنها بخشی از معادلات نامتوازن اختلافی فی ما بین قوه قضائیه و قوه مجریه را در تازه ترین مورد نمایان ساخت.

 • روایتی از اکران متفاوت عمار در منزل شهید؛

  به یاد پسر شهیدم حامد

  کمی دنبال آدرس می‌گردیم و متوجه پرایدی می‌شویم که پشت شیشه عقبش نوشته: «به یاد پسر شهیدم حامد.». راهنمای خوبی است برای پیدا کردن خانه میزبان.

 • شمارش معکوس برای تبریز2018؛

  فرصت هایی که با بی خیالی از بین می روند!

  همه دستگاه ها، صرفا از مجموعه شهرداری انتظار دارند که برای این اتفاق مهم تاریخی فعال بوده و باقی نهادها و مسئولین از جمله ارگان های دولتی و نمایندگان مجلس حکم ناظر قضیه(و سخنرانان و در ردیف اول نشینان مراسم ها) را داشته باشند.

 • درباره یک رویداد؛

  وقتی سینمای شبه روشنفکری به کما می‌رود

  استقبال گسترده مردم خصوصاً قشر متوسط و متوسط رو به پایین جامعه از جشنواره فیلم عمار، نوید دمیده شدن امیدهایی برای بسط مفاهیم انقلابی , رسیدن به نهضت نرم‌افزاری و تمدن اسلامی مورد تأکید مقام معظم رهبری است.

 • جنگ نرم و ضرورت آموختن سواد فضای مجازی

  چگونه دشمن را از فضای مجازی بیرون برانیم؟

  چگونه است که ما برای کار با یک چرخ گوشت باید با روش کار آن آشنا باشیم تا خدایی نکرده آسیبی به دستمان وارد نشود، اما برای فعالیت در فضای مجازی که دل و جان و فکر و اندیشه ما را تحت تاثیر قرار می دهد لازم نباشد که با زبان آن آشنا باشیم؟!

 • ما و ساختارهای مریض توسعه یافتگی!

  احیای خرده کانون ها پادتن سم لیبرالیسم وارداتی

  احیای بسیاری از همین خرده کانون های اقتصاد و فرهنگ و تربیت و تعلیم و سیاست می تواند بسیاری از مشکلات خودساخته ما را که ناشی از این ساختارهای بروکراتیک عریض و طویل است، جبران کند.

 • ناکارآمدی فرهنگی؛ چرا؟

  جشنواره عمار و جمهوری­ خواهی فرهنگی

  با هر منظری به تجربه‌ی زیسته‌ی نظام جمهوری اسلامی در این دو سه دهه‌اخیر نگاهی گذرا بیا‍‌ندازیم، حوزه‌ی فرهنگ از ناکارآمدترین حوزه‌های حیات اجتماعی در این دوران است؛ چرا؟

 • صدور حواله رسیدگی؛

  از بی تفاوتی تا بی عرضگی و انتقام و ننگی که می ماند

  صدور حواله رسیدگی از مردم به مسئولین و از مسئولین به یکدیگر ننگی است که در قیامت دامن خیلی ها و حتی نگارنده را خواهد گرفت چرا که این اظهار نظر در گرمای خانه نیز مصداقی از این بیماری است.

 • دعوای انتخاباتی یا تاراج دست رنج مردم؟

  ایران هم سوریه می شد اگر .....؟!

  گفته های جانشین سازمان اطلاعات سپاه در نشر حقایق حصرسران فتنه که روزگاری یار انقلاب بودند و امروز دشمن نانجیب، پاسخ به کسانی است که در طول سالهای اخیر بی توجه به حقایق و فجایع سال 88، فتنه را به دعوای انتخاباتی تنزل می دهند و برای رسیدن به مقاصد سیاسی خود حتی حاضرند ایران را شبیه سوریه کنند.

 • به بهانه سالروز حماسه ۸ و ۹ دی؛

  دو قطبی سیاسی زاییده شکافهای اجتماعی

  فتنه ۸۸ را می توان خروج اشرافیت بر جمهوریت با حمایت دشمنان ملت و سواری گرفتن از طبقه نوکیسه و استفاده ابزاری از طبقه متوسط دانست.

 • در حاشیه رونمایی از منشور به‌اصطلاح حقوق شهروندی؛

  کلید زنگ‌زده اعتدالی و منشور انتخاباتی روحانی!

  اقدام دولت در کنار گذاشتن تعدادی از وزرای فرهنگی و رونمایی از منشوری به نام «حقوق شهروندی»، نشان از رویکردهای واژگونه دولت در رسیدگی به مطالبات اولویت دار مردم و نارسایی‌های حاصل از سیاست‌بازی انتخاباتی است.

 • پیدا و پنهان یک فیلم تاریخی

  یتیم تر از «یتیم خانه ایران»

  یتیم خانه ایران آنگونه که باید دیده نشد و یتیم ماند و بدون اغراق باید گفته شود که این مردم ایران بودند که یتیم تر از یتیم خانه ایران شدند و از واقعیت های تاریخ معاصر خود در قالبی زیبا بی بهره ماندند.

 • سرمایه ای که با سیاسی بازی ها نابود می شود؛

  عقده می گشایم، چون هستم!!

  در کشورمان 2 دسته وجود دارند که از هر فرصتی برای انتقام از جناح مقابل نهایت استفاده را برده و به هیچ چیز و هیچ کس رحم نمی کنند. این دو دسته در زمان های مختلف به خوبی از خجالت یکدیگر درآمده اند و آنچه که در این میان بیشترین آسیب را دیده سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی مردم بوده است.

 • هیاهو برای از یاد رفتن دستاورد تقریبا هیچ!

  نرخ رشد 7 درصدی و باغ گلابی دولت

  تنها چند ماه تا انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است و دولت که وعده ترمیم اقتصاد را داده بود و بهبود معیشت مردم را به مذاکرات هسته ای پیوند زده بود دست خود را خالی از گلابی های برجام می بیند و پرداختن به موضوعات جنجال بر انگیزی چون کنسرت در یک ساله اخیر و ارائه آمارهایی اینچنین تنها دست و پا زدن در باتلاق مشکلات است.

 • طرح جامع مصوب تبریز و سوالاتی که بی پاسخ مانده است

  آینده مبهم شهر در طرح جامع تبریز

  طرح جامع شهر تبریز مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری، این روزها به عنوان یکی از بحث های داغ و سرنوشت ساز توصعه ۲۰ سال آینده شهر مطرح است اما بررسی اجمالی طرح نشان می دهد که این طرح حامل ایرادات اساسی است.

 • در ضرورت نهی از منکر سیستمی و حقوقهای نجومی

  لطفا بیت المال را بالا نکش دیگر جواب نمی دهد!

  به فلان وزیر می گویند 500 میلیون تومان برای یک ماه حقوق غیر معقولی است، پاسخی طلبکارانه میدهد که چرا در دولت قبل چیزی نمی گفتید! عده ای هم واقعا خوشحال میشوند که هر روز در کشور یک جایی یک اختلاس انجام بگیرد تا در بوق و کرنا کنند که دیدد این دولت اختلاسش از آن دولت بیشتر است!

 • گذر و نظر؛

  تخریب ارگ علیشاه تبریز؛ از شایعه تا واقعیت

  مدعیان حفظ آثار تاریخی در تبریز چرا ساخت پارکینگ را دیدند ولی هنگامی‌که ارگ علیشاه بدون حمایت سازمان میراث فرهنگی‌ترمیم شد به آن توجه نکردند؟!

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

 • ترو روح آتش نشان های شهید این کامنت رو به نمایش بگذاد و حذفش نکن. مردم تبریز وقتی به آجیل فروش و دکتر و فرش فروش و خبرنگار و بازنشسته و دارنده کارخانه ماسه شویی و پرورش دنده ماهی رای بدیم آخرش همین میشه و شهرداری انتخاب می کنند که بخاطر خودش میاد حقوق کارمندها ی بدبخت رو نگه میداره. همین میشه که کسی هم صداش در نمیاد . همین میشه که بده و بستان میشه و هر کس سهمی میبره . من نمیدونم کارمندها و کارگرها ی بدبخت چه گناهی گردند.

 • گرجستانی

  یادش بخیر تبریز

 • جان عزیز ت رسانه بیطرف باشید. چرا کامنت ها رو چاپ نمی کنید.

 • بایراق

  سلام-بهتراست ائمه جمعه واستاندار و نمایندگان محترم جمعیا تلاش کنند موانع عجیب وغریب اداری عمدی وغیر عمدی و ... که باعث فرار سرمایه گذاران بخش خصوصی از آذربایجان است راشناسائی ورفع کنند تا با ایجاد اشتغال و عدم مهاجرت مردم و افزایش گردش پولی زندگیها رونق بگیرد و جمعیت افزایش منطقی پیدا کند

 • همشهری

  ماها دهه پنجاه و شصت بیشترین آمار جمعیتی هستیم سرمایه گذاران به جای دانشگاه آزاد زمان ماها الانم فکر خانه سالمندان مارو بکنند درآمد خوبی خواهند داشت چون با یکی دو فرزند کسی از ما نگهداری نخواهد کرد بهتری تفکر برای سرمایه گذاری در آینده می باشد!

 • همشهری

  جناب استاندار تا چند روز دیگه دوره شما هم زیر سوال میرود. گذشته چهار سال پیش دفن شده و انچه انجام دادید را روشن کنید.

 • كريمي

  بازيكن گل ميزند تشويق ميكنيم و سكته ناقص نميكنيم ولي همان بازيكن در بازي بعدي براي تيم مقابل يك ضربه كاشته بطور ناخواسته هديه ميكند و گل نوش ميكنيم من در حسرت اين هستم كه چرا كم توجهي ميشود ايا اين عمل خدانكرده اجراي خواست يك عده است و يا مربي خوب گوشزد نميكند . در ضمن اجراي بازي همزمان با پرسپوليس را هم بهانه نكنيد اگر قدرتمندانه بازي كنيد احتياجي به اين كار نخواهيد داشت.مربي محترم تعويض ها در مواردي گاها جواب نميدهد لطفا دقت بيشتري شود .از تراختور نا اميدمان نكنيد هرچند كه در قلبمان است. موفق باشيد.

 • حسین

  با سلام با این حجم ترافیک تبریز و وجود این همه خودرو فرسوده در تبریز و نبود طرح ترافیکی که لازمه کلانشهری مثل تبریز است بازهم شاهد آلودگی هوا و مشکلات بعدی برای مردم (چون بیماری های سخت) خواهیم بود.

 • میانالی

  اقای قلعه نویی با بازیکنان پیر دارین اختلاف بین پیروزی را زیاد می کنین ، کی جبران خواهی کرد ؟ 2 بار نفت را بردین ولی اونا اومدن و رسیدن باید تاکتیک جدیدی بکار میبردین.

 • هوادار تراکتور. خراسان رضوی

  تراکتور امسال فراتر از حد انتظار نتیجه گرفته . تیمی که فصل داره تموم میشه ورزشگاهش آماده نشد. تیمی که بخاطر یک گلوله برفی در حالی که بهترین استقبال را را از سپاهان کرد از بازی که می توانست بالای هفتاد هزارتماشاچی داشته باشه محروم میشه. تراکتور در کنار پرشورها بالای سه تا به نفت می زد. تراکتور امسال به اندازه بازی سایپا پرسپولیس که هفتاد هزار از پرسپولیس حمایت کردند. در کل فصل تماشاچی نداشت. ضمن اینکه خرید بیک زاده یعنی کمر تراکتور شکستن

 • مجید

  سلام-از حدود یکصد وهشتاد سالی که از جدائی اقلیم آذربایجان به دوبخش گذشته در اشعار شاعران دوسوی آراز از جمله استاد شهریار از آرزوهای دوسوی آراز به دیدارو پیوند مجددا با یکدیگر شعرها سرود ه شده و مسلما علاقه مردم جمهوری آذربایجان به تشیع واسلام ناب محمدی(ص) ریشه در تاریخ هزار وچند صد ساله دارد

 • حسنی سبزوار

  محرومیت تماشاگر و حضور بیک زاده کمر تراکتور را شکست. متاسفانه بی گناه هوادار را محروم کردند. اگر محروم نبود تراکتور هفتاد هزار هوادار می آمد. نفت حداقل شش تا می خورد. این آخرین امتیاز نفت خارج از خانه بود.

 • تبریز سسی

  با سلام و ممنون از تبریز بیدار که واقعا در همه صحنه ها و موضوعات بیدار است. من یک سوال از خود مسئولین دارم آیا خود آقایان در این روزهای آلوده از خودروهای عمومی استفاده کردند؟! آیا کارکنان دولت خود از خودروهای عمومی استفاده کردند و می کنند؟! قطعا نه! خود از مردم چه انتظاری دارند.. آقای پورمهدی سال قبل موضوع زوج و فرد کردن خودروها را مطرح کردند اما متاسفانه عملی نشد...

 • ناشناس

  بخدا من به پنجم ماه راضی هستم ولی ..........

 • باز هم موقع انتخابات با وعده های تو خالی وقول های دروغین. بیچاره این ملت که به چه چیز دل خوشند .بعد از انتخابات وانتخاب شدن همه چیز دست به فراموشی میرود.

 • حسن

  سلام-مسئولین دلسوز آذربایجان که تا زمان پیروزی انقلاب از نظر زادو ولد در صدر بود اینک چرا از نظر پیری به صدر رفته و زاد و ولد با کاهش شدید مواجه شده

 • تراکتوری

  امروز سر حال بازی نکرد

 • آذربایجان و پیرامون-در انتظار بهار

  سلام-علت اصلی بالاتر بودن نسبت جمعیت سالمند با کل جمعیت آذربایجان از متوسط کشوری به میزان ده درصد و استانهای مرکزی به میزان بیست درصدمهاجرت جوانان استان به علت بیکاری ونبود اشتغال متناسب می باشد

 • صمد

  باسلام.ماليات تكليف است امادراين سيستم معيوب به تعدادي از هموطنان ظلم مضاعف ميشود.

 • محمد

  عجیبه. از همه عجیب تر اظهارات مسئولین هست

آخرین اخبار