صفحه اصلی گزارش

 • در حاشیه دیدو بازدید های نوروزی؛

  نهاد پاک کودک و معضل مال من مال او!

  حتی برای چند دقیقه هم حاضر نیست عروسکش را به همبازی اش بدهد.تشویق و تهدید و تنبیه هم بی فایده است. عروسکش را بیشتر به خودش می چسباند.این صحنه ای است که گاها برای فرزندان خود ما یا آشنایان و فامیلی که دیدار انها می رویم را مشاهده می کنیم.اما با خود فکر کرده ایم چرا نهاد پاک کودک به این مساله دچار شده است؟

 • بازخوانی مدیریت شورایی و شهری در سالی که گذشت (3)

  پاییز خانه‌به‌دوشی شورانشینان و مونولوگ های شورایی!

  در اواخر مهرماه به دلیل تعمیرات صحن جلسات شورا، شورانشینان شهر به دفتر شهردار نقل‌مکان کردند و به قول عضو منتقد شورا، به «خانه‌به‌دوشان» شورایی تبدیل شدند.

 • بازخوانی مدیریت شورایی و شهری در سالی که گذشت(2)

  تابستانِ داغِ شورا و سوءتفاهم دستگیری‌ها!

  تابستان داغ سال 95 در تبریز، با طعم تعطیلات شورایی، بازگشت 4 عضو دستگیرشده، تحلیف علی‌البدل‌ها، انشقاق اقلیت و شامِ شبِ انتخابات همراه شد.

 • بازخوانی مدیریت شورایی و شهری در سالی که گذشت(1)

  زمستانِ بهاری شورانشینان تبریز در سال 95!

  بهارِ شورای شهر و شهرداری تبریز در سال 95، با زمستانِ سرد دستگیری‌های مدیریت شهری تبریز همراه شد که پس از گذشت بیش از 9 ماه از آن، هنوز می‌توان گردوغبار آن را در فضای شهری تبریز مشاهده کرد.

 • به بهانه تجمع‌های کارگری و وضعیت کارگران؛

  «سال ناخوش» اقتصاد و تجمع‌های کارگری بی‌پایان در استان!

  تجمع‌های مختلف کارگری در کنار محدود بودن فضای کسب‌وکار و تولید، سبب شده است تا کارگران در پایان سال 95، «سال ناخوشی» داشته باشند؛ سالی که در سال 96، با طعم انتخابات، عدم همت مسئولین برای تحقق اقتصاد مقاومتی و مقابله با آسیب‌های درونی و بیرونی اقتصاد همراه خواهد شد

 • به بهانه استقبال متفاوت شورانشینان تبریزی از اصحاب رسانه؛

  از عوام‌فریبی تا اقدامات تبلیغاتی شورانشینان؛ علت ممانعت خبرنگاران!

  چندهفته‌ای است که از حضور خبرنگاران در جلسات هفتگی شورای شهر در روندی که بانگ آن از مهرماه امسال، با تعمیر سالن این شورا آغازشده بود، به بهانه غیرمستمع بودن جلسات برای بررسی و تصویب بودجه شهرداری تبریز، ممانعت شده است.

 • بازار پر تلاطم عید‌ و‌ خرید‌کالای داخلی؛

  عید ایرانی با کالای ایرانی

  در این روزهای داغ بازار، تنور دل کارگران ایرانی درتب و تاب است، آن ها چشم به راهند که خریداران خرید دسترنج ایرانی را به کالای خارجی اولویت دهند.

 • چالش‌های پیش‌روی معدن مس سونگون؛

  زنگار سیاسی بر طلای سرخ آذربایجان

  جلوگیری از خام فروشی و ایجاد صنایع تبدیلی در معادن و استفاده حداکثری از این معادن یکی از توصیه های اکید رهبر انقلاب در مسیر اجرای اقتصاد مقاومتی و کاهش وابستگی به درآمد نفتی بود اما با وجود توصیه مکرر ایشان معدن مس سونگون این روزها حال خوشی ندارد.

 • شهرکی که مسئولین تکلیفش رامشخص نمی کنند؛

  شهرک شهید صیاد شیرازی؛ نیمی در تبریز، نیمی در شبستر!

  مدیرعامل شرکت تعاونی مسکن بهداشت و درمان در گفت‌وگو با تبریزبیدار می‌گوید که مجموعه استانداری آذربایجان شرقی و معاونت عمرانی به‌راحتی می‌توانند مشکل آنان را حل کنند، اما بنابر دلایلی، تاکنون به نتیجه نرسیده است.

 • پدران امروز و‌نقش تربیتی فراموش شده؛

  مقتدری که در دسترس نیست!

  مردان چنین تربیت شده‌اند كه باور كنند سخت كوشی و ساعت‌های طولانی كاركردن نشانه تعهد به خانواده است، اما اكنون مردان باید بدانندكه اگر تغییر نكنند، باید خطر دور افتادن از همسر و فرزندان را یعنی همان افرادی كه به خاطرشان كار معنا پیدا می‌كند را بپذیرند و گاهی لازم می‌شود كه آنان دستاوردهای مالی و شغلی خود را فدا كنند تا به تعادل بهتری بین كار و زندگی خانوادگی برسند.

 • در گفتگو با یک روانشناس مطرح شد؛

  زبان مادری؛ فرصتی برای بالا رفتن کیفیت آموزش

  غفلت رسمی و غیررسمی، عمدی و غیرعمدی خانواده ها و دولت ها از ایجاد زمینه برای رشد کودک با زبان مادری اش، جفا در حق کودک، فرهنگ و جامعه است.

 • به بهانه خداحافظی مدیرکلی که نیامده رفتنی شد؛

  مصائب تبریز 2018 و صندلی لرزان مدیران!

  خداحافظی آبدار با این اداره کل در حالی است که با پایان یافتن عمر دولت حسن روحانی تا 6 ماه دیگر، به‌احتمال‌زیاد مدیر آینده این اداره کل نیز با صندلی لرزان ریاست آن خداحافظی خواهد کرد تا تبریز همچنان چشم به ثبات مدیریتی در استان و صدالبته تبریز 2018 داشته باشد.

 • نقش زنان در نهضت انقلاب

  انقلابی به نام چادری ها!

  هنر انقلاب اسلامي ايـن بود كه زنان جامعه ما را متحول ساخت و در مسير اسلام و ارزشهاي الهي هدايت كرد و از بي هـويتـي و بـي بند و باري و ابتذال كه سوغات غرب بـود, به سوي عزت خـواهي, عفاف, درك شخصيت و كمال جـويي و تحول فكري و روحي هدايت كرد و از دون مايگي به اوج انسانيت ارتقا بخشيد.

 • کدام مناطق شهرداری «پرکارترین» و «کم‌کارترین» هستند؟

  از شمال غرب تا شمال شرق عدالت اجتماعی در تبریز

  این توزیع نامتوازن و پراکنده امکانات و درآمدها میان مناطق شهرداری تبریز، همچون بقیه کلان‌شهرها نشان‌دهنده فقدان عدالت اجتماعی ساختاری و پراکندگی درآمدهای ثابت و صدالبته تغییرات سریع مدیریتی در این مناطق شهرداری است؛ مناطق 5 و 6 که علی‌رغم همسایه بودن ازنظر عددی، شباهت ملموسی در درآمدزایی و رشد نسبی شهری ندارند.

 • لزوم تنظیم روابط والدین و زوج های جوان

  نافرجامی زندگی به فرمان دیگران!

  آنچه در روابط والدین و زوج‌ها اهمیت دارد تنظیم روابط است،‌ یعنی هر کدام از زوج‌ها باید بدانند چطور رابطه خود را با والدینشان تنظیم کنند که ارتباطات حفظ و از دانش و تجربه والدین استفاده شود.

 • در حاشیه زوال سیاست های انتخابات شورای شهر تبریز؛

  عقد قراردادهای انتخاباتی و کانال های پرمدعی!

  در این خلا تبلیغاتی است که برخی از کانال‌های تلگرامی تازه تأسیس، که گاهی عمر مجازی بودن آنان به چهل روز قد نمی کشد، با موج سواری روی دغدغه های این "احساس تکلیف"کرده‌های در سودایِ شورای شهر، درصدد هستند تا از آب گل آلود رقابت های انتخاباتی، قزل آلالای طلایی خود را صید نموده و سوپرمن انتخاباتی شوند.

 • اپیدمی ادبیات روحانی به مدیران استانی سرایت کرد؛

  وقتی منتقدان افزایش مالیات «بی‌سواد» می‌شوند!

  اظهارنظر یک مدیر اعتدالی در آذربایجان شرقی و «بی سواد» خطاب کردن کسانی که سخن از افزایش مالیات آذربایجان شرقی به میان می آورند، نوعی تقلیل‌گرایی اظهارات رئیس‌جمهور است که منتقدین خود را بی‌سواد خطاب کرد.

 • استارت جلسات انتخاباتی طیف های مختلف؛

  اندک اندک جمع یاران می رسد!

  چند ماهی است که جناح های سیاسی و طیف های قکری و جناحی عزم خود را برای انتخابات آتی جزم کرده اند و با بستن کمر همت برای انتخابات شوراهای شهر، نشان داده اند که درصدد هستند از وانفسای شورای شهر فعلی عبور کنند.

 • رئیس کمسیون برنامه و بودجه شورا و معاونت عمرانی گزارش دادند

  شهرداری تبریز بودجه 95 را چگونه هزینه کرده است؟

  عضو شورای شهر تبریز گفت: میانگین تحقق بودجه مناطق مرکز و سازمان ها ۶۸ درصد مطابق با ۱۴۵۰میلیارد تومان بوده است که ۷۹٪ از آن مربوط به شهرداری و مناطق بوده و ۴۵ درصد آن در سازمان ها برآورد شده است.

 • ره آوردی سیاه آلودگی هوا برای مادران و کودکان

  بفرمایید سیگار رایگان!

  مادران بارداری که در شهرهای آلوده زندگی می‌کنند، روزانه هوای آلوده زیادی را تنفس می‌کنند که ذرات این آلودگی به اندازه استعمال سیگار بر سلامت جنین و به ویژه سیستم تنفسی او، تأثیر منفی می‌گذارد.

 • تلخ تر از زهرمار!

  بد دهنی؛ زخمی کاری بر پرده حرمت های خانوادگی

  به‌کار بردن کلمات مستهجن در خانواده‌ها از طرف اعضای خانواده به‌ویژه پدر یا مادر منجر به آثار و عوارض اجتماعی و بدآموزی برای فرزندان و سایر اعضای خانواده و در نتیجه از بین رفتن حرمت‌ها می‌شود حرمت هایی که با ازبین رفتن آنها بازگرداندن آنها سخت و حتی غیر ممکن است.

 • نسل جا مانده از ازدواج و آینده ای که روشن نیست

  پرنده هایی که تک ماندند

  ازدواج‌نکردن نمی‌تواند به خودی خود نگران‌کننده باشد اما وقتی یک دختر رخ‌ندادن آن را در کنار همه محدودیت‌ها، موانع، مشکلات، کمبودها و نگرانی‌هایش می‌گذارد، اوضاع کاملا تغییر می‌کند.

 • دو گانه حجاب و پیشرفت

  نکته ای که رضا شاه در ترکیه آتا تورک ندید!

  چرا حجاب بايد درايران اجباري باشد؟ حال آنكه در دين اجباري نيست؟ آیا کشف حجاب باعث پیشرفت کشورهای غربی و یا متاثرین از آنها مثل مالزی و ترکیه شده است؟

 • واقعیت های موجود آلودگی هوای تبریز؛

  واقعیت های موجود آلودگی هوای تبریز

  انحصار آلودگی تبریز به چند اتوبوس و تاکسی و یا صنایع به تنهایی شاید اغراق آمیز باشد. آنچه مهم است اینکه تبریز به دلیل ساختار ویژه شهری و بی توجهی مسئولین وقت در سالهای توسعه ای و سازندگی به این وضعیت دچار شده است و در این وضعیت همکاری مسئولین و به خصوص دولت در کاهش آلودگی تبریز نقش ویژه دارد، نقش ویژه ای که این روزها به نظر کمرنگ می رسد.

 • مرگ عاطفه ها میان مشت و لگد

  همسر آزاری؛ جنونی بر جان خانواده

  همسر آزاری از آسیب های اجتماعی پنهان است كه معمولاً در محیط بسته خانه شكل گرفته و سبب عدم اطمینان و از هم گسیختگی كانون خانواده می شود تا جایی که عاطفه های جای خود را به نفرت می دهد و کانون خانواده را تا مرز فروپاشی می برد.

پربازدیدترین

پر بحث ترین

آخرین نظرات

آخرین اخبار