سرویس : ورزشی , دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ ۱۲:۳۸:۴۶ شناسه خبر : ۱۰۶۸۸۹۰

انتقاد قلعه نوعی از سرباز شدن ناگهانی سه بازیکن ذوب آهن:

قول دادم از تراکتور بازیکن نگیریم و به قولم عمل کردم/ کیانی می خواست جدا شود ولی گفتم بمان و تاریخ ساز شو!

سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن مدعی است در فوتبال ایران نه آرامش وجود دارد و نه معرفت.

به گزارش تبریز بیدار ، امیر قلعه‌نویی در مورد شکست 4 بر صفر تیمش مقابل پرسپولیس اظهار داشت: ابتدا باید بابت این نتیجه عذرخواهی کنم. این باخت چند علت داشت. یکی قدرت تاکتیکی پرسپولیس و تیم خوب برانکو و دیگری دریافت گل‌های بچگانه. به‌هرحال خوشحالم که فوتبال خوبی ارائه شد و مردم لذت بردند، اما از این نتیجه ناراحت هستم.

وی که با رادیو تهران گفت‌وگو می‌کرد، ادامه داد: ذوب‌آهن یک باشگاه فرهنگی بسیار خوب است و سعی کرده همواره اخلاق‌مداری را مدنظر قرار بدهد. متأسفانه یک رفتارهایی رقم خورد که منجر به ضربه خوردن مجموعه ذوب‌آهن شد. من این مسائل را روز گذشته در جلسه هیئت مدیره هم گفتم. اگر شما سه بازیکن را از یک تیم بگیرید و چند ماه به لحاظ روحی و روانی روی آنها کار کنید، اینها نمی‌توانند شرایط ایده‌آل داشته باشند. ما بعد از بازی با فولاد متوجه این مسائل شدیم. در واقع قبل از آن فکر می‌کردیم فقط احسان پهلوان است که می‌خواهد برود، اما پس از دیدار با فولاد فهمیدیم که دو بازیکن دیگر نیز برای رفتن به خدمت سربازی اقدام کرده‌اند. این کار خوبی نیست. این بازیکنان می‌توانستند تا انتهای فصل در تیم ما بمانند.


سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن همچنین تصریح کرد: اصولش این است که اول فصل یک بازیکن را از یک تیم بگیرند. اینکه ناگهان سه بازیکن از یک تیم می‌گیرند، درست نیست. حتی اگر از بهترین تیم‌ها هم سه بازیکن‌شان را بگیرید آن تیم ضربه می‌خورد. این سه بازیکن ما در این مدت واقعاً در شرایط آرمانی نبودند و حتی شرایط معمولی هم نداشتند.


قلعه‌نویی همچنین خاطر نشان کرد: خود این آقایان کلاه‌شان را قاضی کنند. اگر یک بازیکن‌شان جابه‌جا شود لطمه می‌خورند چه برسد به اینکه سه بازیکن در این وضعیت باشند و ما هم در جریان نباشیم. این کار خوبی نیست. این فوتبال تمام می‌شود و می‌رود. اول فصل چند بازیکن به من زنگ زدند که مهدی کیانی یکی از آنها بود. من به کیانی گفتم که باید بمانید و تاریخ‌ساز شوید. من همچنین به او گفتم که همه سال‌های قبل یک طرف و حالا که این شرایط برای تراکتورسازی به وجود آمده است نیز یک طرف. شما باید بمانید و بقیه را جمع کنید تا در نیم‌فصل تیم‌تان بتواند بازیکن بگیرد. من ابتدای فصل گفتم که امسال از تراکتورسازی بازیکن نمی‌گیریم که همان کار را نیز انجام دادیم. به‌هرحال همکاران باید احترام هم را داشته باشند.


وی ادامه داد: در فوتبال همکاران باید احترام یکدیگر را داشته باشند و به هم کمک کنند. شما همین آقای پورموسوی را روی خط برنامه‌تان بیاورید، او خودش می‌گوید. پورموسوی سال اولی که تیمش می‌خواست در آسیا بازی کند و او تجربه نداشت، مرتب با من در تماس بود. البته من به او نکات فنی نمی‌گفتم، چون من هم چیزی بلد نیستم، اما چون تجربه داشتم، قبل هر بازی با من صحبت می‌کرد. او به مراتب فنی‌تر از من است. ما توانستیم همانند دو برادر کار کنیم. ما هم توقع داشتیم که اگر قرار است بازیکن بگیرند، یک بازیکن بگیرند یا در اول فصل این کار را انجام بدهند و یا حتی منِ مربی هم در جریان باشم، نه اینکه بعد بازی فولاد آقای اسماعیلی‌فر و مهدی‌پور نیز بگویند ما هم یک اقداماتی (برای رفتن به سربازی) کرده‌ایم.

قلعه‌نویی با اشاره به جلسه روز گذشته هیئت مدیره ذوب‌آهن، خاطرنشان کرد: تا الان که هستیم، در هیئت مدیره بحث، بحث دیگری بود. نتایج براساس توانایی‌های‌مان و براساس آنچه از قلعه‌نویی توقع می‌رود، نبود. ما خودمان هم قبول داریم. بحث کلی خانواده را که نباید در بیرون گفت. یکسری ایرادات به من بود که قبول دارم. همیشه که نباید بگوییم من پنج قهرمانی دارم. یقیناً مسئولیت فنی با من است. باشگاه ذوب‌آهن حجب و حیا دارد. ذوب‌آهن باشگاهی است که با دیگر باشگاه‌ها تفاوت دارد. من یکسری مشکلات و راهکارها را گفتم. یکی از مشکلات ما همین سه بازیکن بودند. این سه بازیکن کلیدی در شرایط ایده‌آل نباشند، به تیم ضربه می‌خورد. امیدوارم موفق باشند، اما چه بهتر بود که ما در جریان بودیم و چه بهتر بود که اول فصل می‌رفتند. من تجربه تراکتورسازی را هم دارم. بازیکنی که اول فصل می‌آید، 40 روز وقت دارد که به تیم و شهر جدید عادت کند. او بعد از دو سال هم که می‌خواهد از این تیم برود، باز هم در یک تیم دیگر 40 روز فرصت دارد خودش را ریکاوری کند.

سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان گروهی را که این تیم در جام جهانی 2018 در آن قرار گرفته است، خیلی سخت دانست و تصریح کرد: با اینکه حالم خوب نبود، اما مستقیم قرعه‌کشی را نگاه می‌کردم. ما دو نگاه باید به این موضوع داشته باشیم. نگاه اول این است که قبول داریم در گروه خیلی سختی هستیم. اگر گروه دیگری داشتیم، با درایت آقای کی‌روش و تیم خوبی که درست کرده است، شانس بیشتری برای صعود داشتیم. فوتبال ما الان یک وجهه بین‌المللی پیدا کرده است. وقتی ما می‌رویم و مقابل روسیه در دقایق پایانی مساوی می‌کنیم، نشان می‌دهد که تیم‌مان یک وزنی دارد. الان ما آن شرایط و ارتباطات سیاسی را نداریم که با اسپانیا و پرتغال بازی دوستانه بازی کنیم، نداریم که دو میلیون یورو به آنها پول بدهیم. پس این می‌شود یک خاطره و تجربه خوب در کارنامه فوتبال‌مان. در گذشته بهترین تیم‌های دنیا می‌آمدند و در ایران بازی می‌کردند، اما الان مخصوصاً در دو سه سال آخر به خاطر مشکلات سیاسی که ما الان داریم، آوردن تیم‌هایی در این سطح سخت شده است.

وی در مورد صحبت‌های اخیر کی‌روش علیه فدراسیون فوتبال گفت: وجداناً مطبوعات را زیاد پیگیری نمی‌کنم. امسال، سال جام جهانی است. باید این نوع افکار و گفتمان را کنار بگذاریم و به فکر تیم ملی باشیم. مطبوعات هم کمک کنند. ما باید یک آرامشی به فوتبال‌مان تزریق کنیم، همان‌چیزی که از ما گرفتند. الان در فوتبال‌مان نه آرامش هست و نه معرفت. ما همه‌اش دنبال چیزهای دیگر هستیم. خدا لعنت کند آنهایی را که مملکت، فوتبال و ورزش را به این سمت بردند تا آرامش و قشنگی را از ایران بگیرند.

قلعه‌نویی با اشاره به صحبت‌های اخیر علی کریمی در مورد فساد در فوتبال تصریح کرد: من یک نکته‌ای راجع به آقای کریمی بگویم؛ نمی‌گویم او یک سال شاگرد من بود، اما یک سال در تیم ملی با هم بودیم. او جزو بچه‌های آقای فوتبال ایران است. برخلاف چیزهایی که قبلاً درباره‌اش می‌گفتند. خود من هم ذهنیتی نسبت به او داشتم، اما وقتی کار کردیم دیدیم نه. او نه احتیاجی به تیم دارد و نه به مسائل مالی. اگر هم حرفی می‌زند، دلش برای فوتبال مملکت می‌سوزد، ولی یک توصیه برادرانه به او می‌کنم. من یک سال بر گردن علی کریمی حق دارم. در انتقاد باید چند چیز لحاظ شود، یکی قداست آدم است، یکی هم کرامت انسان‌ها و دیگری نیز نوع گفتار که مخاطب بپذیرد. این انتقادات را اگر کریمی الان انجام داده، من 10 سال است که می‌گویم. گفتم یا نگفتم؟ «آقایان صنعتی چه‌کار دارند؟ آقایان سیاسی چه‌کار دارند؟» اینها را که من خیلی جلوتر گفتم، اما وقتی وارد این فاز شدیم، خیلی‌ها به من اَنگ زدند.

سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن یادآور شد: امسال سال جام جهانی است. آقای تاج با درایت و آقای ساکت که من به او ارادت دارم، بنشینند و اگر نقطه نظری دارند، بیان کنند تا تیم ملی با آرامش به جام جهانی برود و عزت ایران و ایرانی مثل گذشته به آنها برگردد، چون ایرانی‌ها لیاقت‌شان بالاتر از این حرف‌هاست.