سرویس : سلامت و خانواده , سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶ ۱۰:۳۰:۴۱ شناسه خبر : ۱۰۶۹۳۹۰

نقش کلسیم در سلامت زنان در دوران بارداری

یکی از ریز مغذی هایی که در دوران بارداری مصرف آن اهمیت بسزایی دارد کلسیم است.

به گزارش تبریز بیدار ، کارشناس ارشد تغذیه دانشکده تغذیه و علوم غذایی شیراز، گفت: میزان تغییرات استخوان های مادر در افراد مختلف و بسته به ژنتیک، شرایط هورمونی و فاکتورهای تغذیه ای متفاوت است.

مواد معدنی استخوان مادر در طول بارداری مورد استفاده قرار می گیرند و در اواخر شیردهی جایگزین شدن آن شروع می شود، بنابراین مصرف کلسیم از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

کارشناس ارشد تغذیه دانشکده تغذیه و علوم غذایی شیراز، گفت: میزان تغییرات استخوان های مادر در افراد مختلف و بسته به ژنتیک، شرایط هورمونی و فاکتورهای تغذیه ای متفاوت است.

"فاطمه صادقی" ادامه داد: در طول دوران بارداری، حدود 30 گرم کلسیم تجمع پیدا می کند که بیشتر آن یعنی در حدود 25 گرم در اسکلت جنین است، باقیمانده آن نیز در اسکلت مادر ذخیره می شود که به عنوان ذخیره کلسیم موردنیاز در دوران شیردهی است.

او افزود: تجمع کلسیم در دوران بارداری بیش تر در نیمه دوم و به میزان تقریبی 330 میلیگرم در روز صورت می پذیرد.

این کارشناس ارشد تغذیه اضافه کرد: کلسیم علاوه بر تشکیل استخوان، در فرایند های مختلف دیگری از جمله انعقاد خون و تنظیم انقباض رحم نقش دارد.

صادقی با بیان اینکه نیاز به کلسیم در بارداری افزایش نمی یابد، توضیح داد: با این حال بسیاری از بانوان با دریافت پایین وارد بارداری می شوند و باید به مصرف مواد غذایی سرشار از کلسیم تشویق شوند.

این کارشناس ارشد تغذیه با اشاره به اینکه مکمل کلسیم باید با احتیاط مصرف شود، گفت: دریافت زیاد کلسیم از راه مصرف مواد غذایی معمول نیست، اما مصرف زیاد آنتی اسید برای رفع سوزش سردل یا رفلاکس معده و مری در بارداری، موجب بالا رفتن سطح کلسیم خون می شود.