سرویس : قفقاز و غرب آسیا , سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ ۱۵:۰۰:۵۹ شناسه خبر : ۱۰۶۹۶۵۵

امام جمعه اردبیل در نشست آذری های مسلمان به مناسبت ۱۹ ژانویه:

هویت مردم جمهوری آذربایجان ریشه در غدیر خم و عاشورا دارد/ ایران، نکته اتکای آذری های جهان است

امام جمعه اردبیل گفت: وظیفه همه آذری ها حفظ حریت دینی و اجرای مبانی تشیع است. آذری ها با مکارم اخلاقی و فضائل معنوی شناخته می شوند. باید برای رسیدن به راه نجات، .به ائمه اطهار علیهم السلام اقتدا کنند و برای تشکیل خانواده واحد جهانی -اسلامی، همت کرده قدم بردارند

به گزارش تبریز بیدار ، حجت الاسلام سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان اردبیل، در چهارمین نشست آذری های مسلمان و رسالت وحدت بخش آنان در عصر حاضر، که در دانشگاه آزاد تبریز برگزار شد، با تبریک 19ژانویه، به عنوان روز آذری های مسلمان، بر لزوم همبستگی و وحدت کشورهای مسلمان، تاکید کرد.

جعل هویت، توطئه دشمن، علیه شیعیان آذربایجان

وی گفت: ایران به عنوان پرچمدار تشیع در جهان، نکته اتکا و قبله  آذری های  جهان است، جمهوری اسلامی ایران، هر زمانی صدای مظلومی در هر کجای عالم بلند شده به یاریش شتافته است.

وی با اشاره به تحریف دشمن از تاریخ، درباره روابط ایران و آذربایجان، افزود: هویت، سوال اساسی است که در ذهن همه شیعیان آذربایجان شکل گرفته است. اینکه هویت اصلی آذری ها چیست. در عرصه سیاست جهانی به کدام سمت و سو حرکت کنند.


هویت آذری ها ریشه در غدیر خم و عاشورا

وی گفت: در طول سالیان متمادی تلاش هایی انجام گرفته تا اصالت دینی و ارزشی مردم آذربایجان را از بین ببرند. حکام کشور شیعه آذربایجان سعی کردند که واژه آذری را در مقابل دین داری قرار دهند. به این معنا که اگر  یک فرد، به سوی تدین و دینداری سوق پیدا کرد، آن را جدا از  ریشه آذری و آذربایجانی می دانند. این یک نمونه از جعل هویت در آذربایجان است.

وی اضافه کرد: یک فرد آذری شیعه، هیچگاه اعتقادات خود را به  زیر پا نمی گذارد. حب اهل بیت(ع) ریشه در اعتقادات آذربایجانی ها دارد. هویت آذری ها ریشه در غدیر خم و عاشورا دارد. پیامبر اکرم(ص) فرمود: پدر امت اسلام، من و علی هستم.

حفظ حریت دینی و بازگشت به وطن تاریخی، راه نجات آذری ها 

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل، تصریح کرد: شیعیان آذربایجان و ایران باید روح همدلی را در میان خود تقویت کنند، چراکه وحدت در عصر حاضر لازمه اتحاد جهان اسلام است. سنت ها و آداب مشترک بین شیعیان آذربایجان و سایر آذری های جهان همچنان برقرار باشد.

وی با تاکید بر حفظ حریت دینی در آذربایجانی ها افزود: وظیفه همه آذری ها حفظ حریت دینی و اجرای مبانی تشیع است. آذری ها با مکارم اخلاقی و فضائل معنوی شناخته می شوند. باید برای رسیدن به راه نجات، .به ائمه اطهار علیهم السلام اقتدا کنند و برای تشکیل خانواده واحد جهانی -اسلامی، همت کرده قدم بردارند

زبان آذری، سرمایه عظیم ادبی و فرهنگی

امام جمعه اردبیل افزود: همه امت های مختلف بایکدیگر برابر و برادر هستند. اسلام دین اخوت است. آذربایجانی ها باید تعلق خاطر خود را به وطن تاریخی حفظ کنند و زبان اصیل آذری را به عنوان سرمایه عظیم فرهنگی و ادبی ، پاسداری کنند.

وی با اشاره به تعلق خاطر آذربایجانی ها به ایران، بیان داشت: آذری ها در طول تاریخ با حریت دینی و وطن تاریخی عجین شده اند که این اصل را نمی توان تحریف کرد چون ذات یک مسئله را نمی توان از بین برد. در مدت دویست سال که از ایران جدا شده اند، هیچ گاه از فکر ایران غافل نشده اند و برگشت به وطن اصلی خود را آرزو داشتند. به طوری که در جنگ جهانی اول، مردم نخجوان با جمع آوری طومار و امضا، خواستار بازگشت و ملحق شدن نخجوان به ایران بودند که با کار شکنی  و مخالفت دولت انگلیس مواجه شد. احساس تعلق آذربایجانی ها به ایران هیچ گاه از یاد برده نشد.

وی با اشاره به عهد نامه گلستان و جدایی شهر های آذری از ایران،   بعد از قراد داد نگنین گلستان، ارتش روس، به اذری ها حمله کرده  فجایع بسیاری به بار آوردند همین امر باعث شد که مردم آذربایجان صدای اعتراض سر دادند و از مراجع شیعه نجف  خواستار کمک رسانی شدند. شیعیان ایران با مردم آذربایجان اعلام همبستگی کردند و وارد مرز ایران و آذربایجان شدند و باعث عقب نشینی ارتش تزاری روس شد.

حمایت های جمهوری اسلامی ایران همیشه شامل حال آذربایجان بوده است/غرب به دنبال جدایی هویت دینی آذربایجان است

وی بیان کرد: در زمان جنگ قره باغ، حدود هفتاد هزار نفر به سمت  مرز ایران حرکت کردند و جمهوری اسلامی به بهترین نحو از آنان پذیرایی کرد، چنانکه حیدر علی اف رئیس جمهور وقت آذربایجان، این صحنه را مشاهده کرد و گفت: امکانات تهیه شده جمهوری اسلامی ایران بهتر از کاخ ریاست جمهوری آذربایجان است.

وی با اشاره به  جنگ قره باغ گفت: حمایت های بی دریغ جمهوری اسلامی همیشه شامل حال آذربایجان شده است. نیروهای نظامی ایران به در خواست دولت وقت آذربایجان، به کمک ارتش آذربایجان شتافت. دولت آذربایجان روابط خود را با همسایگان به ویژه ایران گسترش دهد. غرب به دنبال جدایی آذربایجان از هویت دینی و اصلی خود است.