سرویس : قفقاز و غرب آسیا , شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ ۱۶:۱۹:۰۲ شناسه خبر : ۱۰۶۹۷۲۱

رییس دانشکده حقوق و علوم اجتماعی دانشگاه تبریز مطرح کرد:

حکومت آذربایجان به علائق مردم مسلمان جمهوری آذربایجان توجه کند/ ۱۷ شهر قفقاز بخشی از فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی هستند

ایزدی گفت:انتظار داریم حکومت آذربایجان به علائق مردم مسلمان جمهوری آذربایجان توجه بکند و اینجوری نباشد که مردم بخواهند مراسم مذهبی و عاشورا برگزار کنند یا نسبت به ایران که یک کشور شیعه است ابراز علاقه کنند، آن ها را سرکوب کند و بگیر و ببند راه بیاندازد.

به گزارش تبریز بیدار ، با گذشت بیش از دو دهه از سیاست های دین ستیزانه حاکم بر فضای شوروی سابق، دین زدایی از ساختار حاکمیتی در آذربایجان همچنان ادامه دارد. دولت آذربایجان به منظور ایجاد رعب و وحشت و در تنگنا قراردادن مخالفان خود، هر از چندگاهی شبانه به منازل فعالان سیاسی و شخصیت‌های برجسته هجوم برده و آنها را بازداشت می‌کند. موضوعی که بازتاب های زیادی در جهان اسلام به خصوص کشور ایران داشته است.

 رجب ایزدی رییس دانشکده حقوق و علوم اجتماعی و مدیر گروه علوم سیاسی دانشگاه تبریز در مراسم سالن شهریار دانشگاه آزاد اسلامی به مناسبت ۱۹ ژانویه روز آذری های مسلمان جهان، به تبیین این مناسبت تاریخی پرداخت.

وی بحث جعل و تحریف تاریخی و موضوع هویت سازی را بحث مهمی عنوان کردند و اظهار داشتند: "واقعیت این است که سرزمین های بالای رود ارس که روس ها به آن ماوراء قفقاز می گویند تا پیش از جنگهای روس و ایران و تا پیش از عقد عهدنامه گلستان (۱۸۱۳ میلادی) و ترکمنچای(۱۸۲۸ میلادی) کم وبیش سرزمین های ایرانی بوده اند. به طوری که فرهنگ آن جا ایرانی بوده ، آثار نوشتاری آن جا، کتاب هایی که در آنجا نوشته شده و اشعاری که آن جا گفته شده فارسی بوده است. به عنوان مثال خمسه نظامی به زبان فارسی سروده شده و یکی از پنج، شش اثر منظوم بلندجایگاه زبان و ادب فارسی به شمار می آید. حال آن را به زبان آن طرف و الفبای خودشان(جمهوری آذربایجان)ترجمه کرده اند و به خورد جوانان و مردم آن جا می دهند".

 ایزدی سپس با اشاره به توسعه طلبی و حرکت روس ها به سوی جنوب در منطقه قفقاز و آسیای مرکزی از اواخر دوره صفویه به برخی از اقدامات و سیاست های روس ها در منطقه قفقاز و جمهوری آذربایجان پرداخت و عنوان کرد: "ایرانی زدایی، فارسی زدایی از جمله کارهای مهمی بود که توسط روس ها صورت گرفت. اگر به آثار مکتوب منطقه نگاه کنید (۱۵۰حتی ۱۸۰ سال پیش) این آثار به چه زبانی و با چه خطی نوشته شده، ما از این ها هیچ صحبت نمی کنیم... پس از انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ دین زدایی و اسلام زدایی هم انجام گرفت. علمای دینی و شخصیت های مذهبی را با توجه به ایدئولوژی انقلابی که به زعم خود داشتند، از بین بردند. مساجد را تغییر کاربری دادند و انجام شعائر مذهبی را قدغن کردند و انجام اعمال دینی به منازل محدود شد. در هر حال عرصه برای فعالیت های دینی و مذهبی بسیار تنگ شد و تقریبا سعی کردن دین اسلام و مذهب شیعه را از عرصه عمومی جامعه بزدایند".

در ادامه رئیس دانشکده حقوق و علوم اجتماعی دانشگاه تبریز  با اشاره به اشغال ایران در جنگ جهانی دوم افزود: "شوروی ها شروع به تحریکات کردند و در این زمان که باقر باقراف رئیس حزب کمونیست جمهوری سوسیالیستی آذربایجان بود خیانت های زیادی را انجام شد. به طوری که کارهای فرهنگی زیادی را با هدف تحریف تاریخبه به انجام رساندند ومی گفتند که آذری های ایران و مردم جمهوری آذربایجان ملت واحدی هستند، ادبیات حسرت را درست و عناوین جعلی مانند آذربایجان جنوبی را خلق کردند..." 

رئیس گروه علوم سیاسی دانشگاه تبریز همچنین به فروپاشی شوروی اشاره کردند و گفتند:" یک گروه که عمدتا حزب جبهه خلق آذربایجان محرک آن ها بودند در ۳۱ دسامبر سال ۱۹۸۹ / ۱۰ دی ماه ۱۳۶۸ به سمت مرزهای ایران حرکت کردند و شعارهای تفرقه افکنانه و ضد وحدت ملی ایران دادند و هدف شان همان اهداف توسعه طلبانه شوروی بود. اما گروه دومی نیز در ۱۹ ژاویه سال ۱۹۹۰ میلادی / ۲۹ دی ماه ۱۳۶۸ عمتا از سوی نخجوان به سمت مرزهای ایران سرازیر شدند و اعلام کردند که ما دنبال اصالت ها و پیشینه ایرانی خودمان هستیم. ما دنبال پیشینه اسلامی و شیعی خود هستیم. ما همچنان مسلمانیم، علاقمند به مکتب اهل بیت عصمت و طهارت هستیم. ما وقتی به جنوب ارس نگاه می کنیم دلمان در قم، مشهد، تهران و تبریز است. ما می خواهیم به زیارت حضرت فاطمه معصومه نائل شویم. ما می خواهیم به زیارت مشهد مقدس نائل شویم. در واقع  این گروه دوم، دو کار کردند. یکی این که به گروه اول پاسخ دادند و دوم این که اعلام کردند به دنبال اصالت های خود هستند. ما هم در این نشست به خاطر حرکت این گروه دوم اینجا جمع شده ایم."

ایزدی در ادامه با خطاب قرار دادن دولتمردان آذربایجان خاطر نشان کردند : " هدف ما ایجاد پیوند است و با حق حاکمیت و استقلال کشور همسایه کاری نداریم و خودتان هم می دانید که در بدترین شرایط که بیشترین کم لطفی ها صورت گرفت ما رابطه مان را در بالاترین سطح حفظ کردیم. اما انتظار داریم حکومت آذربایجان به علائق مردم مسلمان جمهوری آذربایجان توجه بکند و اینجوری نباشد که مردم بخواهند مراسم مذهبی و عاشورا برگزار کنند یا نسبت به ایران که یک کشور شیعه است ابراز علاقه کنند، آن ها را سرکوب کند و بگیر و ببند راه بیاندازد. مقام معظم رهبری هم در این خصوص به رئیس جمهور آذربایجان توصیه کرده است که به علائق مردم خود احترام بگذارد. البته بالاخره ما جدایی ۱۷ شهر قفقاز را از ایران قبول کرده ایم ولی در هر حال این ها جزء جهان ایرانی به حساب می آیند و بخشی از فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی هستند. خود آذربایجان از خاستگاه های اصلی فرهنگ و تمدن ایران محسوب می شود."

استاد دانشگاه تبریز در صحبت های خود همچنین به اهداف دشمنان در زمینه ایجاد فتنه قومی و تجزیه فرهنگی اشاره کرد و نقش کشورهای مانند رژیم صهیونیستی، عربستان و برخی کشورهای اروپایی را مورد تاکید قرار داد و هوشیاری مسئولین امر را خواستار شد.

 ایزدی در پایان سخنان خود، مردم و دولت ایران را خیرخواه و دوست جمهوری آذربایجان دانسته و خطاب به دولتمردان جمهوری آذربایجان اظهار داشتند: " مردم جمهوری آذربایجان به ایران و فرهنگ و تمدن ایرانی و مکتب اهل بیت علاقمند هستند و ما نیز از دولت آذربایجان انتظار داریم به ایران و مردم آن نزدیک شوند ."