سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۶ ۱۲:۲۰:۲۶ شناسه خبر : ۱۰۶۹۸۷۳

وقتی کم کاری ها، مکان فاجعه بار در تبریز می سازد؛

مکان؛ پل خودکشی!

در کنار تمامی پلهایی که برای تبریز ساخته شده، یکی از پلها هر چند وقت یک بار نه به واسطه ساخت بلکه به دلیل یک معضل هولناک اجتماعی خبر ساز می شود.

سرویس اجتماعی  تبریزبیدار؛ 


پل از جمله اختراعات بشر است که در جهت تسهیل رفت و آمد میان دو نقطه  که رودخانه ای میان آنها حائل گشته بود، به کار گرفته شد و اهمیت آن تا جایی است این سازه عمرانی ساخته دست بشر در پیروزی ها و شکست های یک ملت نقش تعیین کننده داشته است. جدای از این پل ها در طول تاریخ به عنوان یک سازه عمرانی قابل توجه همواره مورد توجه حکومت ها بوده است تا جایی که امروزه در ایران کهن و دیگر نقاط تاریخی جهان، پلها را به عنوان یکی از آثار شاخص تاریخی معرفی می کنند. در همین تبریز خودمان پل آجی چای، قاری کورپوسی و داش کورپوسی از این جمله اند. برخی از این پلها هم خاطره انگیزند همانند پل کارون، پل خواجو و سی و سه پل اصفهان و پل عشاق پاریس. 


با پیشرفت جوامع و شهرها استفاده از پل به عنوان یک سازه در مناطق شهری در کاهش ترافیک و یا سهولت عبور و مرور شهروندان از خیابان های شلوغ در دستور کار قرار گرفت. بر همین است که برخی نقاط شهرها به واسطه زیبایی و عظمت پلها در میان مردم مشهور گشته است، امروزه در تهران منطقه سید خندان را پیش از سبقه تاریخی اش به واسطه پل عظیمی که در این نقطه احداث شده میشناسند.


در تبریز هم به واسطه تجربه ناموفق ساخت زیر گذرها در دهه 70 به دلیل آبگرفتگی حاصل از بارشهای باران و برف، ساخت پلهای شهری بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. هر چند کیفیت ساخت برخی آنها چنان است رانندگان برای سالم ماندن خودرو خود باید چنان سرعت ماشین را کاهش دهد که انگار اگر پلی نبود صرفه زمانی رفت و آمد ها خیلی به صرفه تر از این بود.


در کنار تمامی پلهایی که برای تبریز ساخته شده، یکی از پلها هر چند وقت یک بار نه به واسطه ساخت بلکه به دلیل یک معضل هولناک اجتماعی خبر ساز می شود. پل شهدای دانشجو یا رو گذر مشرف به برج بلور و فلکه دانشگاه یکی از آن مکان هایی است که هر از چند گاهی خبر خودکشی جوانی از تبریز تیتر رسانه ها و شبکه های اجتماعی در تبریز می شود. هر چند با تلاش ماموران بهزیستی و چند شهروند وظیفه شناس مثل روحانی جوان تبریزی، تمامی این خودکشی ها در این مکان ناموفق بوده و از بروز اتفاقی تلخ در این مکان جلوگیری شده اما گویا خبررسانی های جنجالی باعث شده این مکان خواه نا خواه به عنوان پل خودکشی معرفی شود. 


نخستین بار در 23 مرداد سال 95 دختر جوانی که گفته شد به دلیل مشکلات روحی ناشی از مرگ مادر به بالای این پل تازه ساخت رفت اما با تلاش ماموران آتش نشانی از خودکشی منصرف شد و به پایین پل منتقل شد.

خودکشی در تبریز


در 11 خرداد ماه سالجاری بازهم دختر جوانی در این مکان اقدام به خودکشی کرد که تلاشهای روحانی تبریزی؛حجت الاسلام اسدالهی مانع از بروز فاجعه شد دختر جوان برای مشاوره در اختیار عوامل بهزیستی قرار گرفت.

خودکشی در تبریز


اما در آخرین نمونه روز گذشته پسر جوانی خود را به قسمت بالایی این پل رساند اما با حضور ماموران اورژانس اجتماعی از اقدام خود منصرف شد. برخی رسانه ها نیز نوشتند حضور دختر جوانی در لحظات خودکشی پسر جوان را از اقدام به خودکشی منصرف کرده است!


خودکشی در تبریزآنچه گفته شد بازخوانی حوادثی بود که می توانست به فاجعه ای  تلخ منجر شود اما تلاش های انسان های دلسوز مانع این رخداد شوم شده است. با این وجود امروز روگذر مذکور در سایه بی توجهی مسئولین شهری و بزرگنمایی رسانه ها در انتشار اخبار خودکشی های ناموفق آن، به مکان مورد توجه برای خودکشی انتخاب شود!


انتظار می رود مسئولین امر در جهت بهسازی و رفع نواقص این مکان هر چه زودتر اقداماتی به عمل آورند تا عنوان پل خودکشی از این مکان حذف شود.