سرویس : اقتصادی , دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ۰۱:۰۵:۲۲ شناسه خبر : ۱۰۷۰۱۲۵

تزهایی درباره پنجمین دهه حیات انقلاب اسلامی و چالش‌های پیشرو؛

«اقتصاد و معیشت»؛ کلیدواژه پنجمین دهه حیات انقلاب اسلامی

«اقتصاد و معیشت» دو کلیدواژه مهم و تضمین‌کننده تداوم حیات انقلاب اسلامی است، یقیناً از برجام های ۲ و ۳ و حتی سندهای تدبیر آقایان آبی برای اقتصاد ایران و ایرانیان گرم نخواهد شد، چه آنکه اگر ممکن بود می‌شد.

سرویس اقتصادی تبریزبیدار؛

بسیار گفته‌اند و شنیدیم که اگر مناسک و رسوم دینی را جزو قوام‌بخش یک دین یا آئین تلقی نکنیم، بی‌شک وجه سامان دهنده اجتماعی آن دیانت یا ایدئولوژی را شامل می‌شود.

وجه و صورتی که نه تنها در یک دین یا ایدئولوژی بلکه تمام ساحات زندگی بشر ازجمله سیاست و امر سیاسی جاری و ساری است. اگر نظام ساختار سیاسی را به‌عنوان یک کلیت تلقی کرده و ایدئولوژی مشروعیت را یک بال هویت‌بخش متمایزکننده از سایر ساختارها بدانیم، مقبولیت و حمایت در نزد توده‌های مردم و ملت، بال دیگر مشروعیت بخشی به یک ساختار سیاسی است.

 انقلاب اسلامی ایران در حالی از امسال چهارمین دهه حیات خود را پشت سر گذشته و قدم در پنجمین دهه حیات خود می‌گذارد که علی‌رغم همراه داشتن این دو بال ایدئولوژی سیاسی مشروعیت بخش و مقبولیت مردمی و انقلابی، با چالش‌های عمده‌ای در پنجمین دهه حیات عمر خود روبروست.

یکی ازاین‌دست مناسک سیاسی مردم ایران و نشان‌دهنده عمق نفوذ انقلاب رهایی‌بخش سال ۵۷ در میان توده‌های ملت را در راهپیمایی تماشایی و زیبای روز گذشته ۲۲ بهمن‌ماه جستجو کرد که بنا بر تأکیدات رهبر معظم انقلاب، به‌حق در خاطره‌ها خواهد ماند.

نظرسنجی هفته‌های اخیر یک دانشگاه آمریکا، دانشگاه مریلند در این رابطه می‌تواند کمک شایانی به تحلیل پسا حضور باشکوه مردم در راهپیمایی جشن پیروزی انقلاب نماید.
22 بهمن تماشایی
ایرانیان با تغییر نظام سیاسی کشورشان موافق نیستند
این نظرسنجی که دو هفته پیش از سوی مرکز مطالعات امنیتی و بین‌المللی دانشگاه مریلند آمریکا منتشر شد، نشان داد تغییر نظام سیاسی ایران یا کاهش سخت‌گیری در اجرای قوانین اسلامی مورد حمایت ایرانیان نیست.

این نظرسنجی که در فاصله زمانی ۱۶ تا ۲۴ ژانویه انجام شد نشان داد ۶۹ درصد از ایرانیان شرایط اقتصادی را نامناسب می‌دانند. از هر ۱۰ نفر، ۸ نفر موافق این بودند که دولت باید اقدامات بیشتری را برای مبارزه با فساد و جلوگیری از افزایش قیمت مواد غذایی انجام دهد.با این حال، تنها ۴/۹ درصد از شرکت‌کنندگان معتقد بودند که نظام سیاسی ایران نیازمند تغییرات اساسی است و فقط ۸/۸ درصد باور داشتند که باید پول کمتری در کشورشان صرف برنامه موشکی شود.

از میان شرکت‌کنندگان همچنین تنها ۲۲/۷ درصد معتقد بودند که دولت نباید درباره اجرای قوانین اسلامی سختگیری کند و فقط ۲۱/۵ درصد با کمک ایران به سوریه و عراق موافق نبودند. تعداد افرادی که معتقد بودند درگیر شدن در عراق و سوریه تامین‌کننده منافع ملی ایران نیست نیز تنها ۱۷/۲ درصد برآورد شد. این نظرسنجی همچنین نشان داد ۸۵ درصد از ایرانیان نظر کاملا نامساعدی نسبت به دولت آمریکا دارند و تنها کمتر از یک درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی نظرشان نسبت به آمریکا کاملا مثبت و رضایتمندانه بود.

اعتدال = «تقریباً هیچ»!
گذشته از تحلیل‌های مغرضانه و یک سویه بلندگوهای غربی که خواست کمتر از ۱۰ درصد مردم ایران در دگرباشی‌های زیستی تغییرات ساختار سیاسی را دنبال می‌کنند، این نظرسنجی و نظرسنجی‌های دیگر نشان داده علی‌رغم مشکلات عمده اقتصادی، در تنگنا بودن مردم ازنظر معیشتی و گله‌مندی از وضعیت اقتصاد، آنان همچنان حامی نظام سیاسی ایران هستند.

 اما این رضایتمندی مردم از حاکمیت را نباید به رضایت آنان از دولت و یا سایر نهادها مرتبط دانست. واقعیت آن است که پس از تحریم‌های گسترده غرب علیه ایران و تبدیل‌شدن موضوعات معیشتی به بستری برای سرنگونی نظام، دولت حسن روحانی با آن برجام بی‌فرجام نتوانست آبی به آسیاب اقتصاد ایران ریخته و آن را به حرکت درآورد، بلکه با متوقف کردن توسعه دانش هسته‌ای، عایدی «تقریباً هیچ» را از برجام بر سفره ایرانیان گذاشت و معیشت مردم به محاق رفت.

در کنار این وضعیت ناامیدی و تداوم وعده‌های بی‌پایان، بزرگ‌ترین اختلاس تاریخ ایران در صندوق فرهنگیان رخ داد و بدتر از آن آوارهای بدبختی ورشکستگی مؤسسات مالی و اعتباری کمر بسیاری از هم‌وطنان را شکست. در این زمینه نیز مشابه برجام «تقریباً هیچ» اقدامی از سوی دولت انجام نشد و بهبود وضعیت اقتصادی و اقتصاد مقاومتی که ازجمله تأکیدات مقام معظم رهبری است، به لیست وعده‌های بی‌پایان شیخ حسن روحانی اضافه شد.
دانشگاه مریلند
«اقتصاد و معیشت»؛ کلیدواژه تضمین‌کننده تداوم حیات انقلاب اسلامی
نوشتن آنچه در این ۴٫۵ ساله بر ملت ایران گذشت، مثنوی هفتاد من کاغذ است اما بدون شک مردم اقدامات و کارهای قوه مجریه و سایر نهادهای تصمیم گیر ازجمله مجلس و شوراها که با شعار «امید» بر تخت قدرت تکیه زدند، اما در حقیقت «ناامیدی» را به جامعه منتقل کردند، از چشم حکومت خواهند دید. درواقع این‌همانی دولت و حکومت از نگاه مردم آسیبی است که کارآمدی نظام اسلامی را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مؤلفه های آن مورد هدف قرار خواهد داد.

درواقع اگر چهار دهه ابتدایی حیات انقلاب اسلامی با مستکبرین در صفوف مبارزه سیاسی و فرهنگی با تمدن غرب استوار بود، تداوم حیات انقلاب اسلامی درگرو مبارزه با اژدهای هفت سر نئولیبرالیسم اقتصادی و برانداختن طرح اقتصاد اسلامی و سیاست اقتصاد مقاومتی است.

«اقتصاد و معیشت» دو کلیدواژه مهم و تضمین‌کننده تداوم حیات انقلاب اسلامی است، یقیناً از برجام های ۲ و ۳ و حتی سندهای تدبیر آقایان آبی برای اقتصاد ایران و ایرانیان گرم نخواهد شد، چه آنکه اگر ممکن بود می‌شد، اما یقیناً طرح‌هایی چون اقتصاد مقاومتی با حضور مدیران جهادی و نه نجومی بگیر، باروحیه انقلابی و نه غربی می‌تواند گره‌های کور اقتصاد ایران را با نگاهی درون‌گرا باز کند

 دراین‌باره بیش از این خواهیم نوشت...