سرویس : فرهنگی و اجتماعی , سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ۱۲:۵۶:۳۲ شناسه خبر : ۱۰۷۰۱۵۸

مدیرکل فرهنگ و ارشاد آذربایجان شرقی خبرداد:

فراخوان هشتمین جشنواره سراسری عکس رضوی منتشر شد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد آذربایجان شرقی و دبیر جشنواره سراسری عکس رضوی از انتشار فراخوان هشتمین جشنواره سراسری عکس رضوی خبر داد.

به گزارش تبریز بیدار ، محمد محمدپور اظهار داشت: هم‌زمان با دهه کرامت و به مناسبت سالروز میلاد باسعادت هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) و حضرت معصومه (س) و بزرگداشت حضرت احمدبن‌موسی علیه‌السلام (شاه‌چراغ) و در آستانه روز جهانی عکاسی، هشتمین جشنواره سراسری عکس رضوی در تبریز برگزار می‌شود.

وی، اشاعه و ترویج فرهنگ رضوی، گسترش فعالیت‌های فرهنگی و هنری مرتبط با سیره اهل‌بیت(علیهم‌السلام) و نکوداشت پدیدآورنده‌گان‌ آثار در حوزه عکاسی و کمک به ترویج این عرصه معنوی را از اهم اهداف برگزاری این جشنواره عنوان کرد.

محمدپور موضوعات جشنواره را شامل آداب و فرهنگ زیارت، جلوه‌های حرم مطهر ائمه اطهار و بنا‌های مذهبی امامزادگان و فرهنگ ائمه اطهار در تمام نقاط جهان برشمرد.

دبیر جشنواره سراسری عکس رضوی تصریح کرد:‌ این جشنواره در شش بخش شامل جلوه‌های زیارت،‌ معماری(بنا‌های مذهبی و اماکن زیارتی)، خلاقه بدین معنی که (عکاس می‌تواند با دید خلاقانه خود و با به‌کارگیری تکنیک‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به بیان تصویری جلوه‌های زیارت بپردازد)، مجموعه عکس (هر عکاس می‌تواند در این بخش به فراخور موضوعات جشنواره آثار خود را به تعداد حداقل ٣ و حداکثر ١ عکس در قالب مجموعه عکس ارسال نماید)، نوجوانان عکاس (ویژه عکاسان (٩ الی ١٥ ساله) این بخش به‌منظور ترویج و ترغیب عکاسی بین نوجوانان علاقه‌مند به این هنر به جشنواره افزوده‌شده است و حمایت مالی از پروژه عکاسی برگزار می‌شود.

وی با اشاره به مقررات شرکت در جشنواره گفت: اطلاع‌رسانی و فرآیند ثبت‌نام و ارسال اثر از طریق تارنمای شمس‌توس به نشانی azarsh.shamstoos.ir و portal.shamstoos.ir انجام می‌شود و شرکت در جشنواره برای کلیه عکاسان و علاقه‌مندان آزاد بوده و هر‌ عکاس می‌تواند در هر بخش حداکثر ٨ قطعه تک عکس به دبیرخانه ارسال کند.

محمدپور افزود: عکس‌ها می‌بایست با فرمت Jpg در اندازه ضلع بزرگ ١٤ پیکسل و با دقت ١٥ dpi بر روی سایت جشنواره بارگذاری شود و در صورت راه‌یابی به بخش مسابقه فایل اصلی با کیفیت مطلوب جهت چاپ و برگزاری نمایشگاه به دبیرخانه ارسال گردد و عکس‌های ارسالی نباید دارای امضا عکاس، پاسپارتو، قاب، واتر مارک و لوگو باشند.

وی گفت: شرکت کننده‌گان در صورت استفاده از دوربین آنالوگ، می‌بایستی آثار خود را اسکن نموده و فایل دیجیتال آن را به جشنواره ارسال کنند و عکس‌های ارسالی باید از تولیدات اول سال ٩٥ به بعد بوده و نباید در جشنواره‌های قبلی عکس رضوی جزو آثار منتخب یا پذیرفته‌شده باشند.

بر اساس این گزارش علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را تا پانزدهم خردادماه سال ٩٧ به آدرس تبریز، خیابان امام، نرسیده به آب‌رسان، جنب کوچه کلانتر، اداره امور سینمایی و سمعی و بصری، دبیرخانه جشنواره سراسری عکس رضوی و یا سایت جشنواره: Azarsh.shamstoos.ir ارسال نمایند.

گفتنی است نمایشگاه آثار برگزیده ٢٤ تیر لغایت ٣ مردادماه سال ٩٧ برپا شده و آئین اختتامیه جشنواره بیست و هفتم تیرماه سال ١٣٩٧ برگزار خواهد شد.

این جشنواره با همکاری شورای فرهنگ عمومی آذربایجان شرقی، معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر هنر‌های تجسمی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، کانون فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان، انجمن هنر عکاسی استان، دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان، انجمن سینمای جوان دفتر تبریز و سازمان بسیج هنرمندان استان آذربایجان شرقی برگزار می‌شود.