سرویس : فرهنگی و اجتماعی , دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ ۱۱:۲۶:۱۱ شناسه خبر : ۱۰۷۱۰۳۲

پای صحبت های سهند سریال «آنام»؛

ولی خانی: فضای هنر در شهر تبریز مثل تنگ ماهی است!/ در اکران ناموفق ائو همه مقصریم/مخاطبان آنام بخش گذشته را بیشتر پسندیده اند

آنام روایتی درام از زندگی مادر و دختری با اصالت آذربایجانی است که پس از سالها او را می یابد. این سریال که تا قبل از تعطیلات نوروزی حدود ۴۵ قسمت ان پخش شده بود به روزهای پایانی خود نزدیک می شود. در این سریال چند بازیگر تبریزی و آذربایجانی هم به ایفای نقش پرداختند که رُل جوانی کاراکتر سهند را یک بازیگر جویای نام تبریزی به نام میثم ولی خانی اجرا کرد

به گزارش تبریز بیدار ، سریال آنام این روزها پس از پایان تعطیلات نوروزی به صفحه نقره ای تلویزیون بازگشته است. روایتی روایتی درام از زندگی مادر و دختری با اصالت آذربایجانی است که پس از سالها او را می یابد. این سریال که تا قبل از تعطیلات نوروزی حدود 45 قسمت ان پخش شده بود به روزهای پایانی خود نزدیک می شود. در این سریال چند بازیگر تبریزی و آذربایجانی هم به ایفای نقش پرداختند که رُل جوانی کاراکتر سهند را یک بازیگر جویای نام تبریزی به نام میثم ولی خانی اجرا کرد. در همین زمینه گفتگویی با وی در مجموعه فرهنگی بهشت در پارک طوبی تبریز داشته ایم.

تجربه های بازیگری از تئاتر شهر تبریز تا ایفای نقش روحانی در ائو

با سپاس از اینکه وقت گرانقدر خود را در اختیار ما قرار دادید، در ابتدا خودتان را برای مخاطبان ما معرفی بفرمائید؟

میثم ولیخانی هستم و سی ام دی ماه سال 1369 در تبریز متولد شده ام و در دوران کودکی، بجای بازی با همسالان خود در کوچه، ترجیح می دادم در خانه بمانم و اغلب با بازی در نقش کاراکترهای مختلف خود را سرگرم می کردم و به عبارت دیگر از همان دوران کودکی به بازیگری علاقه داشتم.

از همان دوران کودکی دید متفاوتی نسبت به انسانها و جامعه داشتم و به اعمال و رفتار مردم توجه کرده و خود را جای آنها می گذاشتم و در ذهن و تخیل خود نقش آنها را بازی می کردم و به همین دلیل شناخت جامعی از تمامی مشاغل دارم.

پس از اتمام خدمت مقدس سربازی، علاقه و کششم به بازیگری بیشتر شد و برای اولین بار در سال 90 به روی صحنه تئاتر رفتم البته در این نمایش مذهبی که مصائب بی بی رقیه نام داشت، نقشم بسیار کوتاه بود و تنها دو خط دیالوگ داشتم.

همانطور که می دانید، اغلب نمایش های مذهبی در تبریز بصورت فرم و پرفورمنس اجرا می شود و در این نوع نمایش ها دیالوگ کم بوده و اکثرا با حرکت همراه است.

این دو خط دیالوگ را به اشکال مختلف حفظ کرده بودم و از اینکه به روی صحنه می رفتم، خیلی خوشحال بودم و حتی شب، روزی که اجرا داشتم تا صبح نخوابیده بودم. بعد از آن در یک نمایش مذهبی دیگر نیز بازی کردم.


در اواخر سال 93، در نمایش "دشمن مردم" به کارگردانی آقای امیر حجازی بازی کردم، من در این نمایش که نخستین تجربه بازیگری حرفه ایم بود، با چند تن از اساتید برجسته همبازی بودم و از آنها کسب تجربه کردم.

پس از آن نیز در چند نمایش بازی کردم  که می توان به نمایش "تجربه های اخیر" در سال 95 که در تئاتر شهر تبریز اشاره کنم بالاخره اولین بار در سال 95 در فیلم سینمایی ائو به کارگردانی آقای اصغر یوسف نژاد جلوی دوربین رفتم، این فیلم که افتخارات بسیاری برای تبریز کسب کرده و پدیده سی وششمین جشنواره فیلم فجر شد. 

بازیگر نقش سهند سریال آنام


البته پیش از ائو در چند فیلم کوتاه نیز بازی کرده بودم اما این فیلم ها در حد فیلم های برادران ارک نبودند.

به تست دادن اعتقاد نداشتم/ از بین 150 نفر به عنوان نقش سهند انتخاب شدم

پس از این فیلم مشغول بازی در یک تئاتر بودم که دوستان به من اطلاع دادند، برای بازی در سریال آنام به کارگردانی آقای جواد افشار تست می گیرند و از من خواستند تا من هم برای تست مراجعه کنم، در گذشته چندین بار برای بازی در فیلم تست داده و شاهد بودم که برخی از این طریق سوء استفاده کرده و کسب درآمد می کنند، بهمین دلیل نسبت به این موضوع بدبین بودم و قصد تست دادن را نداشتم و درنهایت به اصرار یکی از دوستان، روز اخری که عوامل سریال در تبریز حضور داشتند، برای تست دادن مراجعه و یکی از سکانس ها را بازی کردم و قرار شد نقش احمد را در این سریال بازی کنم و به همین خاطر خیلی خوشحال بودم، چند ماه بعد آقای افشار، کارگردان سریال خود به تبریز آمد. ایشان از بین 150 نفری که برای این سریال تست داده بودند 10 - 15 را انتخاب کردند و در نهایت سه نفر از بین ما انتخاب و دوباره از ما تست گرفتند و من کاندید نقش سهند شدم و پس از دو هفته تست گریم و لباس دادم و قبول شدم و همین که فیلمنامه را خواندم، متوجه شدم، سهند، یکی از نقش های پررنگ سریال آنام است و در نهایت من بعنوان نقش جوانی سهند در این سریال انتخاب شدم و امیدوارم این سریال مورد پسند مخاطبان قرار بگیرد.

فضای هنر در شهر تبریز مثل تنگ ماهی است!

زمانی که برای این نقش انتخاب شدید، آیا کسی نکوشید زیرآب شما را بزند؟

زیرآب زدن در هر صنف و شهری وجود دارد، من شدیدا به شهرم تبریز علاقه دارم اما متاسفانه حسادت و چشم و هم چشمی در تبریز بیداد می کند و قضاوت نادرست و عجولانه مرا اذیت می کند و حسادت در رشته بازیگری فوق العاده بیداد می کند.

فضای هنر در شهر تبریز مثال  تنگ ماهی است که ظرفیت کمی دارد و ما بیش از حد ظرفیت به داخل آن ماهی می ریزیم و اجازه تنفس به آنها نمی دهیم و لاجرم این ماهی ها برای زنده ماندن، بقیه را نابود خواهند کرد و دلیلش این است که بستر در تبریز فراهم نیست و علی رغم وجود هنرمندان بااستعداد فراوان در این شهر، بستر کافی برای فعالیت و نقش آفرینی این هنرمندان وجود ندارد. این موضوع سبب می شود اغلب هنرمندان تبریز را ترک کنند وهنرمندانی هم که در این شهر می مانند برای ادامه فعالیت خود مجبور می شوند، دست به کارهایی می زنند که در شان یک هنرمند نیست و عرصه برای فعالیت جوانان تنگ است و در گذشته خودم چنین موقعیت هایی را تجربه کرده ام، به مدت سه سال پشت درهای بسته بودم و حتی کسی مرا نمی شناخت و هیچ کسی مرا برای بازی دعوت نکرد.

فضای تئاتر تبریز بهتر شده است

وضعیت تئاتر تبریز را در یک دهه گذشته چگونه ارزیابی می کنید و به نظر شما آیا توانسته ایم در جهت استعدادیابی و شکوفایی آنها حرکت کنیم یا خیر؟

اساتید برجسته بسیاری در این شهر فعالیت می کنند و فضای گذشته تئاتر تبریز را از نزدیک لمس کرده اند و بهتر می توانند در این ارتباط نظر دهند اما با توجه به تجربیاتی که در این چند سال فعالیت در عرصه تئاتر کسب کرده ام، به این نتیجه رسیده ام، فضای تئاتر تبریز نسبت به زمانی که من وارد این عرصه شدم، بهتر شده است و امروز گروه های هنری افرایش یافته و فضا برای فعالیت جوانان مهیاست و حتی در آموزشگاه ها تئاتر، نمایش خوانی،تک گویی، تک بازی، استند آپ کمدی و ... اجرا شده و منتخبین آنها در تئاتر شهر اجرا می شود، بنابراین در دو سه سال اخیر وضعیت تئاتر شهر تبریز بهبود یافته و بویژه از زمانی که آقای بابک نهرین به عنوان رئیس تئاتر شهر تبریز انتخاب شده اند، این وضعیت بهتر شده است و در این راستا اقدامات ارشمندی داشته اند که اضافه شدن یک سالن تئاتر به سالن های این شهر از جمله آنهاست و جا دارد از همین جا از ایشان و همکارانشان تقدیر و تشکر نمایم.

Image title


تئاتر شهر تبریز یک سالن ودو پلاتو دارد و مجموعا چهار سالن در تبریز وجود دارد و این سالن ها به قدری خالی بود که به راحتی سالن در اختیارمان قرار می دادند اما امروز به قدری تعداد اجراها افزایش یافته که برای روی صحنه بودن یک تئاتر در تئاتر شهر تبریز، حداقل یکسال باید در نوبت باشید. تئاتر تبریز از تئاتر پایتخت چیزی کم ندارد و فوق العاده قوی است و حتی برخی از آنها به فستیوال های داخلی و خارجی راه یافته اند.

تئاتر سبب پخته تر شدن بازیگر می شود

به اعتقاد شما برای موفقیت در این عرصه باید از تئاتر به سینما رفت یا بدون فعالیت در تئاتر هم می شود وارد سینما شد؟

همانطور که گفته می شود دومیدانی مادر ورزشهاست، در عین حال زمانی که والیبال یا فوتبال بازی می کنیم نیز ناخودآگاه مجبوریم در زمین مسابقه بدویم، بنابراین نمی توان از بین سینما و تئاتر یکی را انتخاب کرد و هر دو مقدس هستند به اعتقاد بنده تئاتر سبب پخته تر شدن بازیگر می شود بازی کردن در تئاتر نسبت به سینما سخت تر است و همه اینها دست به دست هم می دهند تا بازیگری که از تئاتر وارد سینما می شود موفق تر باشد بنابراین امروز اکثر کارگردانان بدنبال بازیگرانی هستند که پیشینه بازی در تئاتر را دارند ولی این موضوع مطلق نیست.

برخی از شهروندان حتی تئاتر شهر تبریز را نمی شناسند/ مردم را باید با تئاتر آشنا کرد

همانطور که می دانید آداب و رسوم و سبک زندگی مردم آذربایجان نسبت به سایر استانهای کشور متفاوت می باشد، آیا به نظر شما توانسته ایم آداب و رسوم خود را به زبان هنر منتقل کنیم؟

برخی می گویند باید مردم را با تئاتر آشتی دهیم، در حالی که بنده معتقدم باید مردم را با تئاتر آشنا کنیم، متاسفانه برخی از شهروندان حتی تئاتر شهر تبریز را نمی شناسند و اغلب مردم این شهر با تئاتر و سینما آشنایی ندارند.

در اکران ناموفق ائو همه مقصریم/ چرا ائو در شبکه استانی و سطح شهر تبلیغ نشد؟

در روزهای اخیر شاهد اکران فیلم ائو، یکی از پر افتخارترین فیلم های سینمای تبریز و کل آذربایجان و پدیده جشنواره فیلم فجر در سال 95 در سینما 29 بهمن تبریز هستیم اما استقبال خوبی از آن نشده است.به اعتقاد شما دلیل عدم استقبال از این فیلم چیست؟

همه ما از مردم گرفته تا مسئولین و صدا و سیما مقصریم، حتی مایی که در این فیلم کاملا بومی بازی کردیم، تمامی عوامل تولید فیلم ائو اهل تبریز بودند، اما کدامیک از ما در فضای مجازی این فیلم را تبیلغ کرده ایم؟ یا شبکه استانی چقدر این فیلم را تبلیغ می کند؟ فیلم ائو متعلق به مردم تبریز است، پس چرا در شبکه استانی و یا سطح شهر تبلیغ نمی شود؟

آن هم در تبریزی که مهد فرهنگ و هنر است و هنرمندان برجسته ای در آن زندگی می کنند و تعدادی از این هنرمندان خانه نشین شده اند و تعدادی این شهر را ترک کرده اند بنابراین همه ما مقصریم.

امیدوارم از تجربیات گذشته استفاده کنیم به جوانانی که تازه وارد عرصه تئاتر وسینما می شوند، کم توجهی نکنیم تا استعداهای خود را به منصه ظهور برسانند وبرای تبریز افتخار بیافرینند.

 ایقای نقش روحانی خیلی سخت است

چطور شد برای بازی در فیلم ائو انتخاب شدید؟

آقای یوسفی نژاد، کارگردان این فیلم خود اهل تبریز است و می خواست تمامی عوامل آن بومی باشند و آن زمان من در یک آموزشگاه تئاتر بازی می کردم از طریق یکی از اسایتد این آموزشگاه، اطلاع پیدا کردم و تست دادم و برای بازی در نقش روحانی انتخاب شدم. افتخار می کنم که در این فیلم بازی کرده ام و نقش روحانی را داشته ام، و معتقدم بازی در نقش یک روحانی بسیار سخت است.

اصفهانی ها مشتاق بودند آنام در آنجا ساخته شود

به سریال آنام برگردیم و اینکه شما دلیل استقبال از این فیلم را در چه می دانید و با توجه به اینکه این فیلم اولین سریال تلویریونی است که بدون هیچ حاشیه ای به معرفی فرهنگ مردم آذربایجان پرداخته، استقبال کشوری از این فیلم را چگونه ارزیابی می کنید؟

چندین شهر پیشنهاد ساخت این سریال را داده بودند از جمله اصفهان مشتاق بود این سریال در این شهر ساخته شود و به فرهنگ مردم اصفهان پرداخته شود اما پس از نگارش فیلینامه توسط آقای امیر عباس پیام اجرای صحنه های فیلم در  ارسباران و کلیبر به تیم کار پبشنهاد می شود و می پسندند و قرار می شود این سریال در منطقه آذربایجان ساخته شود ودر نهایت بخش گذشته سریال در کلیبر ساخته می شود و آقای سیروس گرجستانی تنها بازیگری غیر بومی بخش گذشته سریال آنام بودند که ایشان نیز اصالتا آذربایجانی هستند و به خوبی ترکی صحبت می کردند و بقیه بازیگران این بخش تلفیقی از بازیگران تبریز و ارومیه بودند.

مخاطبان آنام بخش گذشته را بیشتر پسندیده اند  در حالی که 30 درصد فیلم شامل صحنه ای گذشته در کلیبر است

تاکنون این سریال مخاطب پسند بوده و مخاطبان بخش گذشته سریال را بیشتر می پسندند و من دلیل موفقیت و درخشش این سریال را کارگردانی حرفه ای آقای افشار، فیلمنانه سریال و انتخاب خوب بازیگران بخش گذشته و بازی در شهرستان کلیبر می دانم.

طبق نظرسنجی صورت گرفته، 83 درصد مخاطبان، بخش گذشته سریال آنام را پسندیده اند در حالی که 70 درصد فیلم بخش آینده و تنها 30 درصد بخش گذشته است.

خودم را در فیلم های دفاع مقدس زیاد تصور کرده ام

همانطور که مستحضرید، 20 تا 27 فروردین هرسال به مناسبت سالگرد سید شهیدان اهل قلم و هنرمند متعهد و انقلابی شهید آوینی هفته هنر انقلاب اسلامی نامگذاری شده، به نظر شما در طول چهار دهه ای که از پیروزی انقلاب اسلامی سپری شده، تاچه حد اهداف و آرمانهای انقلاب اسلامی در عرصه هنر به بار نشسته است؟

من از دوران کودکی به فیلم ها و سریالهای دفاع مقدس علاقه شدید داشتم و زمانی که این نوع فیلم ها را تماشا می کردم، خود را در آن دوران تصور می کردم.

هرچند من بعد از دوران پیروزی انقلاب و دفاع مقدس بدنیا آمده ام،اما چیزهایی زیادی در مورد آن دوران شنیده ایم و با خاطرات آن دوران زندگی کرده ایم.

به نظرم در گذشته آثار بهتری درباره این دوران ساخته و به هنر انقلاب اسلامی بیشتر پرداخت می شد، هرچند امروز نیز آثار فاخر بسیاری در این زمینه ساخته می شود که فیلم به وقت شام، آقای ابراهیم حاتمی کیا از آن جمله است.

میثم ولی خانینقش شهدای مدافع حرم در تامین امنیت کشور چگونه ارزیابی می کنید؟ و اگر روزی به شما پیشنهاد بازی در نقش یکی از شهدای حرم داده شود، دوست دارید در نقش کدام شهید مدافع حرم بازی کنید؟

شهدای مدافع حرم همچون شهدای دفاع مقدس انسانهای بسیار والامقام و متدینی هستند که حتی نمی توان شخصیت این بزرگواران را تفسیر کرد و اغلب آنها متاهل بوده و فرزند خرسال دارند و جان بر کف نهاده به دفاع از حرم مطهر حضرت زینب (س) می پردازند لذا من قادر به صحبت درباره شخصیت والای شهدای مدافع حرم نیستم.

اگر روزی بازی در نقش یکی از این شهدای والامقام به من پیشنهاد شود، قطعا قادر به بازی در آن نقش نخواهم بود.

تصویری از شهید محسن حججی دیدم که علی رغم اینکه می دانست تا دقایقی دیگر او را به شهادت خواهند رساند، علیرغم اینکه می دانست تا لحظاتی دیگر وحشیانه کشته خواهد شد  اما خیلی ریلکس و بدون ترس ایستاده بود.نترسیدن از مرگ با اینکه شهید حججی میدونه تا دقایقی شهید میشه اما کاملا بی اعتناست و این نشان از ایمان بسیار قوی میده ، شاید هیچ کسی نتونه اون لحظه را  تجربه کنه و به اون زیبایی مقاومت نشون بده تصویر کردن و بازی کردن این صحنه خیلی سخته. شاید کمتر کسی بتواند ان لحظه ی ارزشمند و نترسیدن و باک نداشتن از مرگ را به جای شهید حججی بازی کند. 

زبانم در برابر عظمت این بزرگواران قاصر است و امیدوارم دعای خیر آنها همراه جوانان باشد و همه عاقبت بخیر شویم.

 از جواد افشار به خاطر اعتمادی که به من کرد تشکر میکنم

از اینکه در این گفت و گو شرکت کردید، بسیار سپاسگزارم.

بنده هم در اینجا از شما و همه ی عوامل سریال آنام خصوصا کارگردان شریف این اثر آقای جواد افشار که به من اعتماد کردند تشکر می کنم.