شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۸ ۰۱:۰۳:۵۳ شناسه :۱۰۷۵۲۶۰

گفتگوی تفصیلی با روحی ملکی در آستانه اعزام حجاج استان به سرزمین وحی؛

حضور نمادین و روحانی شهید تبریزی منا در حج امسال / استفاده از زائران تحصیل کرده برای برقراری ارتباط با حجاج دیگر کشورها

در آستانه اعزام حجاج آذربایجان شرقی به سرزمین وحی از امیر روحی ملکی مدیر حج و زیارت استان دعوت کردیم تا با حضور در تحریریه تبریزبیدار به تشریح برنامه های زائران در مکه و مدینه بپردازد.

سرویس فرهنگی تبریز بیدار

 با فرا رسیدن ماه ذی القعده رایحه موسم حج به مشام می رسد و حجاج کم کم بار سفر بسته و دهه اول ذی الحجه الحرام خود را به سرزمین وحی در مکه و مدینه می رسانند تا بزرگترین عمل عبادی سیاسی که مظهر وحدت مذاهب اسلامی است را به جا آورند.

حجاج بیت الله الحرام از استان آذربایجان شرقی نیز همراه با قافله باشکوه و باعظمت مسلمین از سرتاسر جهان خود را به قدمگاه ملائکه و اهل بیت(ع) رسانده و با معبود خود عشق بازی می کنند.

حج سفری است که برای اغلب حاجیان تنها یک بار در عمر صورت می پذیرد لذا باید نهایت بهره را از این فیض لایزال برد. در آستانه اعزام حجاج آذربایجان شرقی به سرزمین وحی از امیر روحی ملکی مدیر حج و زیارت استان دعوت کردیم تا با حضور در تحریریه تبریزبیدار به تشریح برنامه های زائران در مکه و مدینه بپردازد.

مشروح گفتگو بشرح ذیل می باشد:

Image title

دهه محرم با حاجیان در مکه

تبریزبیدار: در ابتدا در مورد جزئیات اعزام کاروان های استان مختصری توضیح دهید.

کاروان استان ما متشکل از 3868 زائر بوده که  یکهزار و ۹۰۵ زائر مرد و یکهزار و ۹۶۳ زائر زن هستند که اواخر تیرماه با پرواز از فرودگاه شهید مدنی عازم مدینه می شوند. همچنین زائران استان های آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان نیز از فرودگاه بین المللی تبریز به حج مشرف می‌شوند.

کاروان استان در مجموع ۹۵۰۰ نفر شامل زائر، عوامل اجرایی، روحانیون و مدیران حج از چهار استان آذربایجان های شرقی و غربی، اردبیل و زنجان هستند. از ۱۴ شهریور ماه نیز بازگشت حاجیان از عربستان به سمت فرودگاه تبریز آغاز و  ۱۷ شهریور آخرین کاروان آذربایجان شرقی  از جده به استان باز می گردد.

تعداد زائران اعزامی به سرزمین وحی از آذربایجان شرقی نسبت به سال گذشته ۵۰۰ نفر افزایش یافته است، ان شاء الله بتوانیم سال های دیگر تعداد اعزامی های خود را بالا ببریم .

تبریزبیدار: یعنی برخی زائران استان دهه اول محرم را هم در عربستان خواهند بود؟

بلی آخرین کاروان ما روز تاسوعا به تبریز بازمی گردد.

تبریزبیدار: این تعدا حاجی از استان آذربایجان شرقی در قالب چند کاروان به مکه و مدینه مشرف می شوند؟

 20 کاروان به استان ما اختصاص داده شده بود اما با توجه به استقبال زیاد زائرین 7 کاروان هم اضافه شد و در کل 27 کاروان از استان ما عازم حج می شوند و تمامی زائران استان ما مدینه قبل هستند و سپس به مکه اعزام می شوند.

علاوه بر کاروان ها، حدود 30 نفر در آشپزخانه  مرکزی  مسئولیت دارند و هر روز برای هشت هزار نفر در مدینه ناهار و شام آماده می کنند  و 4 مدیر مجموعه خواهیم داشت تا برای زائران کمک کرده و خدمات هتل ها را انجام دهند.

Image title

امسال هواپیماهای سعودی  نخواهند بود

تبریزبیدار: در مورد پروازهای حجاج هم بفرمائید که آیا با هواپیماهای سعودی هم حمل مسافر خواهند کرد؟

 امسال هواپیماهای کشور سعودی را نخواهیم داشت. هر سال حدود 50 درصد از پرواز های برگشتی به عهده کشور عربستان بود و امسال چون مبلغ های درخواستی کشور عربستان زیاد بود نتوانستند با سازمان حج و زیارت قرارداد ببندند و تمامی پرواز ها با هواپیماهای جمهوری اسلامی خواهد شد.

 با توجه به ناوگان حمل و نقل، رئیس هواپیماهای کشوری تلاش بر این دارند که تمامی پرواز ها در روز خود انجام شوند ولی احتمالاتی وجود دارد که در پروازهای ما تاخیری به وجود بیاید و از زائرین درخواست داریم صبر پیشه کنند تا بتوانیم به راحتی اعزام ها را انجام دهیم.

استفاده از زائران تحصیل کرده برای برقراری ارتباط با حجاج دیگر کشورها

تبریزبیدار:  علاوه بر اجرای مناسک حج، آیا برنامه های فرهنگی دیگری نیر برای حجاج تدارک دیده اید؟

در طول سفر حج مسائل اجرایی، حمل و نقل، تدارکات برعهده  سازمان حج و زیارت است و برنامه های فرهنگی به عهده بعثه مقام معظم رهبری می باشد. در هر کاروان مسئول فرهنگی وجود دارد و برنامه های جانبی اجرا می شود.

 برنامه های فرهنگی  شامل مسابقه ، نشست های فرهنگی و ختم قرآن می باشد. همچنین از زائرینی که تحصیلات عالی داشته و به زبان های خارجی مسلط هستند  برای ارتباط برقرار کردن با دیگر کشور ها استفاده می شود.

طرف سعودی به بهانه امنیت، برگزاری دعای کمیل بین الحرمین را نپذیرفت

تبریزبیدار: چند سالی است که مراسم دعای کمیل در بین الحرمین مدینه برای حجاج ایرانی برگزار نمی شود، دلیل آن چیست؟

بعد از فاجعه منا در حج سال 94 سعودی ها اجازه نمی دهند دعای کمیل دربین الحرمین برگزار شود. قبل از این فاجعه هر ساله در بین الحرمین دعای کمیل برگزار می شد و استقبال خوبی هم از طرف زائران وجود داشت اما بعد از این فاجعه و همچنین تحولات منطقه ای  باعث شده تا سعوی ها قبول نکنند و بهانه آنها این است که به دلیل زیاد بودن زائران نمی توانیم امنیت را تامین کنیم و مراسم دعای کمیل را به هتل ها انتقال دادند.

تبریزبیدار: بعد از فاجعه منا کارشکنی هایی از سوی طرف سعودی صورت گرفت و یک سال راه حج را بر زائران ایرانی بستند، در این مورد صحبتی دارید؟

مناسک حج جزو واجبات دینی می باشد و تلاش زیادی شد تا بعد از حادثه منا حج تعطیل نشود.

Image title

به مدیران کاروان ها گفته شده بازار را حذف کنند

تبریزبیدار: با توجه به  شرایط خاص عربستان سعودی، چه توصیه هایی برای حجاج دارید تا در  آرامش و بدون حاشیه به اعمال خود برسند؟

از زائران در خواست داریم در کشور عربستان  به زیارت و اعمال خود برسند و با هیچ شخصی به مباحثات سیاسی نپردازند. چون اطلاعات سیاسی هر فردی محدود است و ممکن است در بحث دچار مشکل شوند.

همچنین به زائرین تاکید کردیم تا بازار گردی نکنند،  به مدیران کاروان ها هم اعلام شده است تا کاروان های خود را بازار نبرند، اول اینکه اجناس بازار آنها همان جنس های درجه سه چینی است و هم اینکه بازاریان با زائران ایرانی برخورد خوبی ندارند و گاها بی احترامی می کنند.  زائرانی که چندین سال در صف انتظار بودند بهتر است زمان خود را برای زیارت و عبادت سپری کنند و سوغاتی خود را از کشور ایران تهیه کنند.

تمامی امکانات برای زائران شامل غذا، درمان و  سیستم حمل و نقل درون شهری رایگان است لذا لازم نیست  پول زیادی همراه خود ببرند.

مانعی برای برگزاری مراسم برائت وجود ندارد

تبریزبیدار: با توجه به تنش های سیاسی بین ایران و عربستان، آیا کارشکنی هایی برای برگزاری مراسم برائت از مشرکین از سوی طرف مقاب وجود دارد؟

مرسم برائت از مشرکین امسال نیز مطابق هر سال در روز عرفه برگزار می شود و مانع تراشی از این جهت وجود ندارد و  چادر های ایرانیان در روز عرفه طبق توافق قبلی در همان مکان همیشگی است و محدودیتی وجود ندارد و در این سعودی ها مورد مقاومتی از خود  نشان نمی دهند.

مغرضان بدانند همین حجاج هستند که به فقرا کمک می کنند

تبریزبیدار: مستحضر هستید که مغرضان با بهانه های واهی مثل کمک به فقرا همواره سعی می کنند حج را زیر سوال ببرند و بعد از فاجعه منا نیز این بهانه تشدید یافت، چه صحبتی با آنها دارید؟

بعد از حادثه منا بعضی ها مفسر شده و حج را اینگونه تفسیر کردند که چرا پول های خود را به مردم عربستان می دهید به جای آن پول خود را به فقرا بدهید. در حالی که همین حجاج  به فقرا هم کمک می کنند. حج واجب دینی در صورت استطاعت مالی و جانی است و در قرآن هم به سفر حج توصیه شده است.

فاجعه منا فراموش نشده

تبریزبیدار: پرونده فاجعه منا به کجا رسید؟

پیگیری ها در مورد این موضوع برعهده توسط سازمان حج و وزارت امورخارجه است و کارهایی صورت می گرد و اینگونه نیست که فراموش شده باشد.

ما در تبریز دو شهید منا داریم، شهید محمدرضا جلالی که با کاروان جانبازان سراسر کشور و از تهران اعزام شده بودند. شهید محمدحسین خجسته هم از زائران تبریزی بود که در منا به شهادت رسید و پیکر ایشان هم در مکه مدفون است. همچنین شهیده مریم آل طه هم در حادثه مسجد الحرام در همان سال شهید شدند.

تبریزبیدار: از سرنوشت حج عمره که سال ها تعطیل شده، چه خبر؟

ما بدنبال این هستیم که حج عمره انجام شود و کشور های دیگر همچنان به حج عمره سفر می کنند اما عربستان فعلا برای زائران ایرانی حج عمره را  محدود کرده است.

تبریزبیدار: اکنون که در آستانه اعزام به سرزمین وحی هستید، درخواستی از شما داریم که تصویر شهید تبریزی منا حاج محمدرضا جلالی را تقدیمتان کنیم تا بصورت نمادین و روحانی در سفر حج امسال به نابت از ایشان و تمام شهدای منا زیارت کنید.

با کمال میل

Image title


Image title

گفتگو: صابر عیسی پور

تنظیم : الهه مهدوی