شنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ ۰۹:۵۴:۳۷ شناسه :۱۰۷۶۲۷۰

در گفتگو با تبریزبیدار مطرح شد؛

محرومیت مقبره الشعرا از اعتبارات تبریز ۲۰۱۸

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت: برای احیای این یادمان مقبره الشعرا ۳۰ میلیارد تومان در ستاد استانی و کشوری رویداد تبریز ۲۰۱۸ تصویب شد اما در نهایت این رقم حذف شد.

محمد محمدپور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در گفتگو با تبریزبیدار در خصوص آخرین وضعیت مقبره الشعرای تبریز گفت: ردیف بودجه مستقل برای اجرای طرح های عمرانی و بنای یادمان این مجموعه در سال  ۹۸ لحاظ شده که از محل اعتبارت ملی تخصیص می‌یابد.

وی با بیان اینکه این ردیف بودجه  چند سال پیش حذف شده بود، افزود: در موافقت‌نامه اخیر  ۹.۸ میلیارد تومان اعتبار  لحاظ شده که البته از مقدار تخصیص آن اطلاع کامل نداریم، ولی تلاش می‌کنیم تخصیص آن کامل شود.

محمدپور ادامه داد: طرح ساماندهی مقبره الشعرای تبریز در دو بخش ادامه می یابد و بنای یادمان  توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آسیب زدایی و تکمیل می شود و بخش دیگر یعنی یادمان مقبره  توسط شهرداری تبریز اقدام می شود.

مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان با بیان اینکه طرح ساماندهی مقبره الشعرا در سال ۹۳ به شهرداری تبریز واگذار شد، گفت: شهرداری برای سالجاری پنج میلیارد تومان اعتبار برای این طرح لحاظ کرده که نسبت به نیاز پروژه رقم بسیار پایینی است.

وی ادامه داد: بر اساس اعلام شهرداری تبریز در مجموع از سال ۹۳ تاکنون ۱۸ تا ۲۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح ساماندهی مقبره الشعرای تبریز  هزینه شده است و بر اساس برآورد سال ۹۷ جهت انجام طرح های عمرانی و تجهیز این مجموعه حدود ۶۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان در پاسخ به این سوال که متولی اصلی احیای این یادمان تاریخی کیست، گفت: مدیریت اجرای طرح سامان دهی مقبره الشعرای تبریز به صورت هیات امنایی انجام می شود و استاندار بعنوان رئیس هیات امنا و معاون عمرانی استانداری، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، شهرداری، رییس شورای اسلامی شهر تبریز،  میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اداره کل اوقاف و امور خیریه و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی و فرمانداری شهرستان تبریز دیگر اعضای هیات امنا را تشکیل می دهند  

وی در خصوص دستاوردهای رویداد بین المللی تبریز 2018 در احیای مقبره الشعرا گفت: برای احیای این یادمان فاخر فرهنگی و تاریخی ۳۰ میلیارد تومان در ستاد استانی و کشوری رویداد تبریز ۲۰۱۸ تصویب شد اما در نهایت این رقم حذف و این مجموعه تاریخی فرهنگی از اعتبارات این رویداد بین المللی محروم شد.