یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ ۱۵:۰۳:۱۳ شناسه :۱۰۸۲۳۸۹

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان در پاسخ به تبریزبیدار؛

قانون، تنها مصلحت موجود در احراز صلاحیت هاست

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات آذربایجان‌شرقی گفت: ملاک تایید صلاحیت ها، مر قانون است .

به گزارش تبریزبیدار، صمد عزیزی ظهر امروز در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار ما  در خصوص تخلفات انتخابات ۱۴۰۰ اظهار داشت: در اسفند ماه ۹۹ ستاد پیشگیری از جرایم و تخلفات در استان به ریاست دادگستری تشکیل و جلسات مستمر برگزار شد.

وی افزود: خوشبختانه در مقایسه با دوره‌های قبل شاهد کمترین تخلفات بودیم و سیاست کلی هم پیشگیری از تخلفات بود.

رییس دفتر بازرسی و نظارت بر انتخابات آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: تذکرات به دستگاه‌ها اثربخشی خوبی در پیشگیری از تخلفات داشت و  سیاست ستاد پیشگیری هم جلوگیری از وقوع تخلف بود.

مصلحت سنجی

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار تبریزبیدار در خصوص مصلحت‌سنجی شورای نگهبان در احراز صلاحیت ها گفت: بر اساس اعلام سخنگوی شورای نگهبان ملاک تایید صلاحیت ها،  مر قانون است.

وی در ادامه گفت: احراز صلاحیت ها طبق اصل ۱۱۵ قانون اساسی و قوانین عادی بررسی شده و در نهایت به رای گذاشته و تصمیم بر اساس رای اکثریت است.

عزیزی با اعلام اینکه ۲۶ تیر  یادآور تأسیس نهاد مهم شورای نگهبان می باشد، گفت: در طول ۴۱ سال گذشته شورای نگهبان  در دفاع از مردم سالاری دینی، مردمی بودن و مردمی ماندن، کارنامه درخشان و قابل دفاع دارد.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان افزود: تحریم اعضای شورای نگهبان توسط آمریکا، سند افتخار برای شورای نگهبان محسوب می شود.

وی با اعلام اینکه شورای نگهبان ناظر بر انتخابات شوراهای شهر و روستا نیست، افزود: به هیچ عنوان  شورای نگهبان، در انتخابات شهر و روستا دخالت ندارد.

انتخابات ریاست جمهوری

رئیس دفتر بازرسی و نظارت بر انتخابات استان  در مورد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: مردم اگر به شورای نگهبان اعتماد نداشتند شاهد انتخابات پرشور نبودیم.

عزیزی گفت: علی رغم مشکلات معیشتی، شرایط کرونایی و  هجمه رسانه های بیگانه علیه انتخابات،  مردم در انتخابات شرکت کردند و این نشان داد مردم به نظام اسلامی اعتماد دارند.

وی  در خصوص نرخ مشارکت مردم استان نیز گفت: میزان مشارکت در استان آذربایجان شرقی ۴۴ درصد بود که نسبت به انتخابات مجلس سال ۹۸ شاهد رشد مشارکت بودیم.

وی اعلام کرد: در استان آذربایجان شرقی آقای رئیسی ۶۷ درصد، آقای همتی ۱۵/۳۳ درصد،  محسن رضایی، ۱۳/۵۷ ، قاضی زاده، ۴/۳۷ درصد  آرای مردم را کسب کردند.

عزیزی در پایان گفت: بالاترین نرخ مشارکت در استان شامل ورزقان ۹۷/۷۲ درصد رتبه دوم اسکو  با ۹۰/۷  درصد و رتبه سوم شهرستان هوراند با ۸۷/۵ درصد و کمترین  نرخ مشارکت در  تبریز با ۲۹ درصد بوده است.

انتهای پیام/