چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ ۰۸:۰۹:۴۳ شناسه :۱۰۸۲۵۷۵

تبریزبیدار گزارش می دهد؛

خطر پنهان در کمین بافت فرسوده تبریز / کابوس ایمنی در کوچه‌های تنگ

ساکنان بافت‌های فرسوده تبریز با التهاب زیر سقف خانه‌های خود می‌روند و همچنان منتظر رفع مشکلات خود هستند.

سرویس شهری تبریز بیدار / یکی از مهم‌ترین حوزه‌های شهری که درسال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته، بافت‌های فرسوده است که در همه شهرهای کشور محله‌هایی را با این ویژگی می‌توان یافت که نیاز به نوسازی دارد.

به‌نظر می‌رسد یکی از حوزه‌هایی که عملکرد مدیران شهری درآن به‌دقت مورد سنجش افکارعمومی قرار می‌گیرد، موفقیت در اجرای طرح‌های بهسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری است؛ موضوعی که بررسی‌ها نشان می‌دهد در سال های گذشته تبریز تحول چشمگیری دراین حوزه به‌وجود نیامده و بافت‌های فرسوده همچنان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های موجود در حوزه زیست‌شهری است.


Image title

این‌درحالی‌است که کم‌توجهی چندساله به این محله‌ها، به بروز مشکلات بسیاری دراین حوزه انجامیده؛ دامنه فرسودگی برخی از این محله‌ها به‌گونه‌ای است که با وقوع یک زلزله متوسط، وقوع فاجعه دور از انتظار نیست. بافت‌های فرسوده نوعی بیماری در ساختار مناطق شهری محسوب می‌شوند که عوامل زیادی در گسترش آنها دخیل‌اند.

اگرچه بافت‌های فرسوده اکنون به‌عنوان یک معضل شهری مطرح می‌شوند، اما در حقیقت پتانسیل بالقوه‌ای به‌شمار می‌روند که می‌توان با برنامه‌ریزی مناسب، آنها را به یک فرصت تبدیل کرد؛ بافت‌هایی که زمانی مرکز تمرکز جمعیت و اقتصاد بوده‌اند، می‌روند تا به نقاط کم‌بازده و بی‌بازده اقتصادی در شهر تبدیل شوند. 

Image title

تبریز با دارا بودن حدود ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار بافت فرسوده، دومین شهر کشور از نظر مساحت بافت فرسوده است که نیمی از این‌گونه بافت‌ها در منطقه ۴ تبریز و نیمی دیگر در مناطق ۳، ۸ و ۱۰ قرار گرفته‌ است.

وجود حجم گسترده بافت فرسوده در تبریز سبب شده مدیریت شهری در این مناطق با دشواری‌های زیادی روبه‌رو شود. بر اساس آمارهای موجود در ۵ سال گذشته حداقل ۲۵ مسیر گشایی برای امکان تسهیل رفت‌وآمد خودروها به بافت فرسوده، در این مناطق درنظر گرفته شده بود که تاکنون کمتر از ۵ مسیرگشایی انجام شده و به‌دلیل کمبود منابع شهرداری در تملک خیابان‌های جدید، مسیرگشایی‌ها به‌جایی نرسیده‌است.

یکی از مشکلات جدی ساکنان بافت فرسوده تبریز، نبود امکان توسعه فاضلاب است و در بیشتر این مناطق چاه‌های جذبی وجود دارد که گاه سبب ورود فاضلاب به خانه‌های مردم می‌شود. این درحالی‌است که کابوس امداد رسانی به خانه‌های ۲۰ متری در کوچه‌های تنگ یک متری در مواقع بحران مانند زلزله یا آتش‌سوزی، همیشه نگران کننده‌است. 

انتهای پیام/