پنج شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ ۱۸:۳۸:۱۸ شناسه :۱۰۸۲۸۲۵

پاسخ دهقان نژاد به سوالات مردم در تحریریه تبریزبیدار:

بخاطر حمایت از منجم پشیمان نیستم / تفرقه دو روح الله هرگز!

عضو شورای شهر تبریز با حضور در تحریریه سایت خبری تبریزبیدار، پاسخگوی بخشی از سوالات مردم شد.

سرویس اجتماعی تبریز بیدار / چندی قبل روح الله دهقان نژاد عضو شورای ششم شهر تبریز میهمان تحریریه تبریزبیدار بود تا در گفتگوی دو و نیم ساعته پاسخگوی سوالاتی شود که پیش تر از سوی مخاطبان این سایت خبری به ما ارسال شده بود.

بدلیل محدودیت زمانی تعدای از سوالات مهم را با رئیس کمیسیون نظارت و ارزیابی شورای ششم تبریز مطرح کردیم که مشروح آن در ذیل می آید:


بخاطر حمایت از منجم پشیمان نیستم

تبریزبیدار: در زمان انتخاب شهردار چرا از آقای حمید منجم حمایت کردید؟

دهقان نژاد: درمورد انتخاب شهردار و اتفاقات و نحوه برخوردی که در جلسه انتخاب شهردار صورت گرفت حرفی های برای گفتن دارم و به مردم قول می دهم این بحث را در موقعیت مناسب مفصل توضیح خواهم داد.

هر یک از اعضای شورا از یک کاندیدا حمایت می کردند و بنده هم از آقای منجم حمایت کردم و اگر زمان دوباره به عقب برگردد در بررسی کاندیدا های موجود دوباره به آقای منجم رای می دادم و از ایشان حمایت می کردم و از انتخابم پشیمان نیستم.


افراد تک بعدی مرا متهم به عدم تعامل کردند

تبریزبیدار: در جلسه انتخاب شهردار گفتید اگر من صد باشم، بقیه صفر هستند؛ منظورتان از این حرف چه بود؟

دهقان نژاد: روز انتخاب شهردار بحث تعامل و ارتباط پیش آمد.  می توانم ادعا کنم که حداقل در بین اعضای شورا پر ارتباط ترین و پر تعامل ترین نفر که با تمامی اقشار جامعه ارتباط پیدا کرده بنده هستم. و بنده را متهم به عدم تعامل کردند در حالی که خودشان در ارتباط تک بعدی هستند. منظورم این بود که در بحث تعامل بیشتر از سایر همکاران فعال هستم.

Image title

از حقوق نجومی 250 میلیونی تا دستمزد 2 میلیونی

تبریزبیدار: یکی از پرتکرارترین سوالات مردم در مورد حقوق های نجومی در شهرداری است، در این باره توضیح بفرمایید؟

دهقان نژاد: چند معاون و مشاور شهرداری 250 میلیون تومان حقوق دارند و مدرک هم دارم و به شهردار هم اعلام کردم که باید به بحث حقوق های نجومی وارد شوید.  من از مربیان و کارگرانی که 20 سال سابقه خدمت دارند و  2 میلیون حقوق می گیرند، خجالت می کشم.

حقوق نجومی برای شخص داده نمی شود بلکه برای پست داده می شود و باید ساختار اصلاح شود و همه به حق خود برسند. 


برای رانندگان استیجاری باید راهکار قانونی پیدا کنیم

تبریزبیدار: رانندگان استیجاری نسبت به عدم بهره مندی از مزایا گلایه دارند. مشکل کار کجاست؟

دهقان نژاد: قرارداد رانندگان استیجاری از لحاظ قانونی درست بود، قراردادهای شهرداری با خودروها می باشد نه شخص خود رانندگان؛ برای همین نتوانستیم آنها را تبدیل وضعیت کنیم. با توجه به اینکه هزینه خودروها زیاد شده، شورا  20 درصد حقوق آنها را افزایش داد و بحث بیمه آنها را پیگیر بودیم و تا سقف 650 هزارتومان بیمه رانندگان استیجاری پرداخت می شود و برای سایر مزایا باید راهکار های قانونی  پیدا کنیم.

Image title


6 میلیون 800 هزار دریافتی از شورا 

تبریزبیدار: مردم دوست دارند بدانند اعضای شورا چقدر حقوق و مزایا دریافت می کنند؟

دهقان نژاد: تابحال فقط یک حقوق دریافت کرده ایم که 6 میلیون و 800 هزار تومان بوده و در آیین کار نوشته شده برای هر ساعت 70 هزار تومان دریافت می کنیم و اطلاعی ندارم با چه چارچوبی پرداخت می شود و برایم هم مهم نیست. در 4 کمسیون حضور دارم اما برای آنها هیچ حق جلسه ای دریافت نکرده ام و فقط برای کمسیون ماده 100 حق جلسه پرداخت می شود که آن هم برای صدور حکم است نه صرف حضور در جلسه.


کمیسیون ماده 100  بهانه ای برای تخلف

تبریزبیدار: مردم در مورد کمیسیون ماده 100 سوال دارند که شهرداری چرا مردم را وادار به تخلف می کند تا در این کمیسیون با اخذ پول مجوز بدهد؟ 

دهقان نژاد: انصافا حرف درستی است. لایحه اصلاح ماده 100 در دست دولت بوده و قرار است به صحن مجلس بیاید و اگر تصویب شد قرار است ماده صد حذف شود و این مشکلات سامان یابد.


مراجعه حضوری ارباب رجوع عامل ایجاد رشوه و رانت

تبریزبیدار: سوال شده که رانت و رشوه چه زمانی از شهرداری ریشه کن می شود؟

دهقان نژاد: تا زمانی که همه چیز هوشمند نشود یعنی متصدی، اپراتور و مراجعه کننده رو در رو شوند، مفسده ایجاد می شود. سیستم هوشمند یکی از شعار های انتخاباتی من بود و الان هم روی حرفم محکم هستم و امیدوارم با کمک اعضای شورا بتوانیم با راه اندازی سیستم هوشمند، فساد در شهرداری را به حداقل برسانیم.


تفرقه دو روح الله هرگز!

تبریزبیدار: پرسیدند که شما در شورای شهر کمک حال روح الله رشیدی نیستید، در این مورد توضیح دهید؟

دهقان نژاد: در جلسات شورا با آقای رشیدی کنار هم می نشینیم و بعضی از نفرات از همکاری من و آقای رشیدی حساب می برند و هر لحظه کنار هم هستیم. اتفاقا آقای رشیدی هم از طرح من در مورد نیروی انسانی دفاع کردند. ما چندین سال با هم آشنا هستیم و تفرقه دو روح الله هرگز رخ نمی دهد.

بستگانم را وارد شهرداری نکرده و نمی کنم

تبریزبیدار: گفته می شود قرار است آقای دهقان نژاد نزدیکان و دوستان خود را به شهرداری بیاورد. این حرف چقدر صحت دارد؟

دهقان نژاد: هر وقت من از نزدیکان و دوستان خود وارد شهرداری کردم، اعلام کنند. در حالی که لایحه لغو قرارداد افراد سببی و نسبی را بنده مطرح کرده و به صحن شورا آوردم. اما هر عضو شورا می تواند 3 نفر به دفتر خود بیاورد که این یک عرف می باشد و بنده هم به دفتر خود نفر آورده ام.


سوت زنی با دلیل و بدون برداشت شخصی

تبریزبیدار: در یکی از جلسات علنی شورای شهر طرح سوت زنی مطرح شد، اگر این طرح پیش برود آیا امنیت شغلی سوت زن ها حفظ خواهد شد؟

دهقان نژاد: من به عنوان رئیس کمسیون تحقیق و نظارت می گویم اگر سوت زنی با ادله و منطق و بدون برداشت شخصی باشد، تضمین می دهم جایگاه حقوقی افراد به خطر نیفتد.


Image title


شهرسازان چه چیزی تحویل شورای ششم دادند؟

تبریزبیدار: بعد ازگذشت سه ماه از شورا، عملکرد خود و همکارانتان را چطور ارزیابی می کنید؟

دهقان نژاد: در انتخابات به مردم تحمیل می کردند که شورا جای افراد معمار و شهر ساز است، اگر بر این باور باشیم که شهر برای انسان می باشد شورای شهر هم به فرد فرهنگی، هنری، متخصص عمران و حقوق نیازمند  می باشد. تا بحال که شهر در دست شهر سازها بوده چه چیزی تحویل داده اند؟ چون می دانستند این دوره از شورا مردم به فکر رای می دهند نه مدرک. بهترین جواب برای این افراد عملکرد چهار ساله شورای ششم خواهد بود.


گفتگو از صابر عیسی پور

تنظیم: الهه مهدوی


انتهای پیام/