این یک تخیل نیست؛

دانشمندان موفق به اتصال چند مغز به یکدیگر و ساخت یک ابر مغز قدرتمند شدند !

بله عنوان مطلب را درست خوانده‌اید ! موضوعی که شاید اگر تا همین چند ساعت پیش هم به ما می گفتند انتظار داشتیم آن را در فیلم های علمی تخیلی ببینیم .

به گزارش تبریز بیدار، بله عنوان مطلب را درست خوانده‌اید ! موضوعی که شاید اگر تا همین چند ساعت پیش هم به ما می گفتند انتظار داشتیم آن را در فیلم های علمی تخیلی ببینیم ، اکنون در دنیای واقعی به حقیقت مبدل شده است.بر اساس گزارشی که در نشریه‌ی Nature منتشر شده است ، دانشمندان موفق به اتصال چند مغز به یکدیگر و ساخت یک ابر مغز طبیعی قدرتمند شده‌اند !

دکتر میگوئل نیکوللیس (Miguel Nicolelis) مدیر این پروژه ، به همراه عده‌ای از دانشمندان توانسته‌اند با موفقیت تعدادی مغز را به هم متصل کنند و بازده‌ای بالاتر از یک مغز از آن‌ها بگیرند.

نیکوللیس در مصاحبه ای با روزنامه‌ی گاردین گفته است:

ما ابرمغزی (Superbrain) ساخته‌ایم که می‌تواند یک دست مصنوعی را تکان دهد.

با اینکه چنین آزمایشی هنوز روی مغز انسان انجام نشده است، اما نتایج فعلی بسیار راضی‌کننده بوده‌اند. در یکی از آزمایش‌ها، محققان مغز سه میمون را که در اتاق‌هایی جدا از هم قرار داشتند به هم وصل کردند و از آن‌ها خواستند تا یک دست مجازی که روی صفحه‌ی مقابل‌شان است را تکان دهند. نرم‌افزاری که در مقابل آن‌ها بود، فقط در صورتی کار می‌کرد که هر سه مغز به‌طور هم‌زمان تصمیم به تکان دادن دست مقابل‌شان می‌گرفتند.

پس از آن، محققان نرم‌افزار را طوری تنظیم کردند که هر کدام از میمون‌ها فقط می‌توانستند دستی که در صفحه‌ی مقابل‌شان بود را با فکر کردن در یک بعد تکان دهند. با این حال، باز هم میمون‌ها توانستند دست را تکان دهند.

نیکوللیس در این باره می‌گوید :

آن‌ها مغزهای‌شان را با هم هماهنگ می‌کنند و با این کار، یک ابرمغز می‌سازند؛ یک ساختار که از سه مغز تشکیل شده است.

در آزمایشی دیگر، مغز چهار موش را به یکدیگر و به یک کامپیوتر وصل کردند. هر بار که موش‌ها به همراه یکدیگر فکری می‌کردند، آن‌ها تشویق می‌شدند. پس از ده بار آزمایش، موش‌ها به نقطه‌ای رسیده بودند که ۶۱ درصد مواقع به‌طور یکسان به یک چیز فکر می‌کردند.

همانطور که گفتیم ، این آزمایش هنوز بر روی مغز انسان صورت نگرفته اما هیچکس نمی داند در صورت موفقیت این آزمایش بر روی مغز انسان و ساخت یک خودآگاه جمعی ، بشر به چه دانش و قدرتی دست خواهد یافت و چه مسائل و مشکلات بزرگی را حل خواهد کرد.

منبع : digitaltrends

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *