تردید در تحقق اهداف یک صندوق

درحالی وزیر راه پیش‌بینی کرد طی یکسال ۱۰۰ هزار نفر در صندوق پس‌انداز یکم ثبت‌نام کنند که آمار افتتاح حساب در این حساب در ۲ ماه اخیر حکایت از آن دارد که با روند فعلی نمی‌توان به هدف افتتاح حساب ۱۰۰ هزاری تا خرداد آینده امیدوار بود.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تسنیم، روابط عمومی بانک مسکن ۱۳ مردادماه امسال (۴۷ روز کاری پس از افتتاح رسمی حساب صندوق پس انداز یکم) گزارشی را در خصوص آخرین آمار سپرده‌گذاری در صندوق پس‌انداز یکم منتشر کرد. در این گزارش بر شکستن رکود ۱۰ هزار فقره سپرده‌گذاری در این صندوق تاکید و آماری ارائه شده بود.

این در حالی بود که مقایسه این آمار با اظهارات وزیر راه و شهرسازی -که در ادامه می‌آید- نشان دهنده کاهش سپرده‌گذاری در صندوق پس‌انداز یکم بود، آن هم یک کاهش حدود ۱۱ درصدی.

به فاصله هشت روز پس از گزارش اول، روابط عمومی بانک مسکن دیروز گزارش دیگری را روی سایت این بانک بارگذاری کرد. در این گزارش میزان افتتاح حساب در صندوق پس‌انداز یکم تا پایان روز ۱۹ مرداد ماه ۱۱ هزار و ۳۳۴ فقره اعلام شد.

بر اساس این گزارش میزان سپرده‌گذاری تا پایان روز ۱۹ مردادماه (دوشنبه گذشته) در مقایسه با پایان تیرماه امسال ۳۹.۸ درصد رشد داشته است.

در این گزارش آمده است؛ «با گذشت نزدیک به دوماه از آغاز افتتاح حساب صندوق پس انداز مسکن یکم بانک مسکن در شعب این بانک، تعداد این حساب در پایان روز ۱۹مرداد ماه به ۱۱۳۳۴ فقره و مبلغ ۲۰۵۸/۳ میلیاردریال رسید که نسبت به پایان تیرماه سال جاری ۳۹/۸ درصد رشد داشته است. بر اساس این گزارش سهم شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۲۷۵۷فقره به مبلغ ۳۴۱/۷ میلیارد ریال و سهم شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت تعداد ۵۸۸۰ فقره به مبلغ ۱۰۵۱/۵ میلیاردر ریال بوده است. متقاضیان تهرانی نیز تعداد ۲۶۹۷فقره حساب صندوق پس انداز مسکن یکم به مبلغ ۶۶۵/۱ میلیارد ریال را در شعب بانک مسکن در تهران افتتاح کردند.»

این در حالی است که آخوندی ۹ مرداد امسال پیش‌بینی کرد با روند فعلی تا یک سال آینده یکصدهزار نفر برای استفاده از تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم سپرده‌گذاری کنند.

وی با بیان این‌که از روز افتتاح حساب تاکنون یعنی در ۱۸ روز کاری چهار هزار و ۳۸۸ نفر در صندوق پس‌انداز مسکن یکم سپرده‌گذاری کرده‌اند، گفته بود: تاکنون بیش از ۷۸ میلیارد تومان در صندوق پس‌انداز مسکن یکم سپرده‌گذاری شده است.

وی با بیان این‌که ظرف ۱۸ روز کاری روزانه حدود ۲۵۰ نفر برای دریافت وام در صندوق مذکور سپرده‌گذاری کرده‌اند، بیان کرد: این یک رشد فزآینده است و با همین روند تعداد سپرده‌گذاران در صندوق پس‌انداز مسکن یکم تا یک سال آینده به حدود ۱۰۰هزار نفر افزایش خواهد یافت.

با حسابی سرانگشتی متوجه خواهیم شد که در زمان اعلام شده از سوی وزیر راه و شهرسازی، ۱۰۰ هزار نفر در صندوق پس‌انداز یکم بانک مسکن افتتاح حساب نخواهند کرد و در خوشبیانه‌ترین حالت ممکن یکسال و نیم طول خواهد کشید تا این میزان سپرده‌گذاری در صندوق مذکور انجام شود.

البته چنانچه رکود دامنه‌دار بازار مسکن در سال آینده نیز تداوم داشته باشد خیلی نمی‌توان به استقبال مردم از صندوق پس‌انداز یکم امیدوار بود، صندوقی که انبوه‌سازان مسکن انتقادات فراوانی نسبت به آن داشته و آنرا در راستای افزایش ساخت‌وساز مسکن در کشور ارزیابی نمی‌کنند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *