کوتاه از زندگی وزیر شعار؛

چه کسی برای اولین بار در انقلاب تکبیر گفت+ عکس

او تنها عضو کابینه خودش بود. «وزیر شعار» نه پستش قانونی بود و نه از مجلس رأی اعتماد گرفته بود. اما برای بسیاری حیاتی بود و تائیدش را از امام خمینی (ره) در ازای شعارها و ابتکاراتش گرفته بود.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از مشرق، محمود مرتضایی‌فر بنیانگذار تکبیر بعد از انقلاب بود و «الله اکبر»های او در بدو ورود امام خمینی (ره) در خاطره‌های انقلابیون ماندگار شد. وی بعدها به واسطه حضورش در تریبون نماز جمعه به «وزیر شعار» معروف شد.

او تنها عضو کابینه خودش بود. «وزیر شعار» نه پستش قانونی بود و نه از مجلس رأی اعتماد گرفته بود. اما برای بسیاری حیاتی بود و تائیدش را از امام خمینی (ره) در ازای شعارها و ابتکاراتش گرفته بود. در گفتگویی که از ایشان در خصوص چگونگی گرفتن این لقب سؤال شده بود، بیان داشتند که: «آیت‌الله توسلی یک بار مرا دیدند و فرمودند: آقای مرتضایی‌فر خبر داری که وزیر شعار شده‌ای؟ با تعجب پرسیدم چطور؟ گفتند: دیروز امام از حاج احمد آقا حال شما را پرسیدند که حاج احمد آقا فرمودند وزیر شعار را می‌فرمائید. که امام خندیدند و از آنجا بود که این موضوع سراسری شد و به خاطر نفس گرم امام (ره) بدون این که کسی تبلیغ کند، همه جا به من وزیر شعار می‌گویند».

بنیانگذار تکبیر در انقلاب اسلامی چه کسی است

وی از کودکی به مجری‌گری علاقه داشت. هنگامی که کلاس چهارم بود به خاطر علاقه و استعدادش، مسئولان مدرسه او را برای قرائت قرآن در صف انتخاب کردند. او قرائت قرآن را نزد آقای شریفی آموخت. سپس در مجالسی که در مسجد هدایت و لاله‌زار تشکیل می‌شد، پیش از سخنرانی آیت‌الله طالقانی و مطهری و برخی دیگر از بزرگان، آیاتی از قرآن را تلاوت می‌کرد و گاه اداره جلسه را به عهده می‌گرفت. 

مرتضائی‌فر به واسطه نزدیکی مغازه‌اش به مسجد هدایت با آیت‌الله طالقانی آشنا شد. ۱ و از آنجایی که وی یکی از بهترین قاریان زمانه خویش بود، در برنامه‌های‌ مختلف قرآن تلاوت می‌‌نمود و همچنین از سوی آیت‌الله طالقانی نیز دعوت به همکاری شد تا آنجا که این امر زمینه‌ساز حضور وی به عنوان مجری در نماز جمعه گردید.

بنیانگذار تکبیر در انقلاب اسلامی چه کسی است

به هنگام شنیدن بازگشت امام خمینی به ایران از سوی کمیته استقبال امام از او برای اجرا و شعارها دعوت شد. و زمانی که صحبت‌های امام (ره) به اینجا رسید که: «من تو دهن این دولت می‌زنم. من به پشتیبانی این ملت دولت تعیین می‌کنم» او جهت تایید سخنان امام (ره)، برای نخستین بار تکبیر گفت و سنت دست زدن در سخنرانیها را به تکبیر گفتن تغییر داد و از همان جا چهره‌ای ماندگار شد.

برخی به واسطه اینکه وی همیشه درجایگاه مکبر می‌ایستاد و اذان و اقامه را با صدای او می‌شنیدند او را «بلال انقلاب اسلامی» معرفی می‌کردند و در مراسمی که به مناسبت تجلیل از وی برگزار گردید اسدالله بادامچیان ضمن معرفی وی به عنوان «بلال انقلاب» افزود : «آقای مرتضایی‌فر شعار را که حماسه‌ای و حماسه آفرین است به صورت یک هنر ارائه داد، به نحوی که در مراسم مذهبی برخی کشورها مجریان از محتوای شعارها و حرکات وی استفاده می‌کردند. این موضوع نشان می‌دهد تا چه میزان هنر و هنرآفرینی تاثیرگذار است».

بنیانگذار تکبیر در انقلاب اسلامی چه کسی است

یکی از هنرهای مرتضائی‌فر بداهه‌گویی بود. در هر شرایطی، بدون برنامه‌ریزی می‌توانست شعار بگوید، شاید بتوان هیهات من الذله، مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل، مرگ بر ضد ولایت فقیه، مرگ بر منافقین و کفار را به عنوان معروف‌ترین شعارهای او بیان کرد. او از کسانی بود که سالهای متمادی مردم سراسر ایران دعای قنوت نماز عید فطر خود را با او همصدا ‌شدند.

آشناترین شعار مرتضایی‌فر برای مردم ایران «الله اکبر» است که در ساعت ۹ شب ۲۱ بهمن، شب سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، هر سال از تلویزیون پخش می‌شود و مردم را به سردادن شعار به روی پشت‌بامها دعوت می‌کند.

او با حضور پرشور خود در سنگرهای دفاع از آرمانهای نظام اسلامی تا مرداد ۱۳۸۶ که همزمان با بیست و هفتمین سالروز اقامه اولین نماز جمعه تهران بود، تریبون تکبیرگویی نماز جمعه را به نسل جوان سپرد و در اواخر دهه ۱۳۸۰ از فعالیت کناره‌گیری کرد. ۲

بنیانگذار تکبیر در انقلاب اسلامی چه کسی است

مستند «وزیر شعار» ساخته علیرضا محمودزاده در سومین دوره جشنواره عمار به نمایش در آمد. این مستند به فعالیت‌های انقلابی آقای مرتضایی‌فر از زبان خود ایشان، خانواده و دوستانش می‌پردازد.

مرتضایی‌فر در ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲، در سن ۷۸ سالگی، در تهران از دنیا رفت و در بهشت زهرا آرام گرفت.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

۱. آیت‌الله سید محمود طالقانی، ج ۲، [تدوین مرکز بررسی اسناد تاریخی وزارت اطلاعات]، ([تهران]: وزارت اطلاعات، مرکز بررسی اسناد تاریخی)، ص ۳۴۶.
۲ . «از اینجا بود که تکبیر گفتن باب شد؛ گفت وگو با حاج محمود مرتضائی‌فر»، پاسدار اسلام، ۳۷۴ (بهمن ۱۳۹۱): ۱۸-۲۲.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.