چطور بفهمیم عسل، خالص است یا نه؟

عفت رئیسی سرحدی» مدیر عامل اتحادیه زنبورداران کشور است. خانمی ۵۶ ساله که همراه همسر و دو فرزندش دغدغه سر و سامان دادن اوضاع زنبورداران را دارد. عضویت در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی کشور و نیز عضویت در انجمن ملی زنان کارآفرین و رئیس هیأت مدیره جمعیت زنان تعاونگر و کارآفرین کشور، تنها بخشی از افتخارات ایشان است.

به گزارش تبریز بیدار   عفت رئیسی سرحدی» مدیر عامل اتحادیه زنبورداران کشور است. خانمی ۵۶ ساله که همراه همسر و دو فرزندش دغدغه سر و سامان دادن اوضاع زنبورداران را دارد. عضویت در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی کشور و نیز عضویت در انجمن ملی زنان کارآفرین و رئیس هیأت مدیره جمعیت زنان تعاونگر و کارآفرین کشور، تنها بخشی از افتخارات ایشان است.

 
گفت‌وگوی ما با این بانوی سختکوش درباره یک موضوع مهم یعنی «عسل شناسی» شکل گرفت و به زندگی شخصی وی کشیده شد. لطفاً بخوانید:
 خانم رئیسی! از کجا بفهمیم یک عسل خالص است یا نه؟
قبلاً نشان استاندارد برای عسل اجباری بود، اما اکنون این نشان از اجباری به تشویقی تبدیل شده که خود زمینه تولید عسل‌هایی بی‌کیفیت در کشور است. اتفاقاً در خراسان به‌خاطر زیارتی بودن و توریستی بودن، عسل نامرغوب بسیاری عرضه می‌شود. من، مهم‌ترین مرجع برای تشخیص عسل خالص را آزمایشگاه می‌دانم. عسل خوب باید دارای عطر خوب، ویسکوزیته یا گرانروی و سنگینی و طعم و مزه عسل را داشته باشد و بهترین راه تشخیص این موارد، آزمایشگاه است؛ البته راه‌های ساده‌تری هم وجود دارد که مفید است؛ هر چند نمی تواند معیار قضاوت صد درصدی باشد. مثلاً اگر یک قاشق عسل را در آب سرد بزنیم، چنانچه حل شد عسل تقلبی و در غیر این صورت نشانه خالص‌بودن عسل است. عمل کریستاله شدن یا شکرک زدن عسل نشانه خالص بودن آن است، درواقع عسلی که هیچ وقت شکرک نزد، حتماً تقلبی است.
 قیمت یک کیلو عسل خالص امروز چقدر است؟
قیمت تمام شده یک کیلو عسل مرغوب  47 هزار تومان و فروش منطقی آن مبلغ ۶۰هزار تومان است. اما گاه دیده شده که برخی افراد سودجو یک کیلو عسل خالص را تا ۴۰۰هزار تومان هم به فروش رسانده اند که اصلاً درست و منطقی نیست.
 چند نوع عسل داریم؟ خواص درمانی عسل‌ها با هم متفاوت است؟
خوشبختانه در کشوری زندگی می‌کنیم که به خاطر گیاهان دارویی بسیار می‌تواند شهد و عسل‌های شفابخشی به مردم بدهد.
عسل‌های مختلف با خواص درمانی مختلفی داریم مثل: عسل شوید که پایین آورنده چربى و کلسترول LDL خون، تسکین درد مفاصل، مدر، ضد استفراغ، کند کننده ضربان قلب، ضد چربى خون و ضد نفخ است.
عسل یونجه که برای افزایش حافظه، تقویت دید چشم، تقویت‌کننده اعصاب مفید است، ضمن اینکه ملین و خون ساز هم هست.
عسل چهل‌گیاه که تقویت‌کننده اعصاب، تقویت‌کننده قلب، ضد التهاب، ضدنفخ است و باعث طراوت و درخشندگی پوست  می‌شود و به هضم غذا کمک می‌کند. عسل گونگر نیز آرام‌بخش درد مفاصل، تقویت‌کننده اعصاب، ضد انگل‌های دستگاه گوارشی و ضد پوکی استخوان است. عسل آویشن هم آرام‌بخش، مفید برای تشنج عضلات، درمان بیماری‌های عفونی روده، درمان‌کننده زخم معده، صرع، ضدسرفه، ضدقارچ، ضدنفخ و مقوی معده است. از عسل خارشتر برای جلوگیری از بیماری‌های پروستات، دفع سنگ کلیه، رفع صفرا، ضد سیاه‌سرفه، و تب و لرز استفاده می‌کنند. عسل بهارنارنج نیز آرام‌بخش بوده و تقویت‌کننده اعصاب، تقویت‌کننده قلب و ضد بی‌خوابی است.
عسل کنار نیز برای جلوگیری از ریزش مو، درخشندگی پوست، درمان بیماری‌های عفونی روده، ضد انگل‌های دستگاه گوارشی سودمند است و  ضمن دفع سموم از کبد، مناسب افراد دیابتی است.
 خوردن عسل با موم خواص بیشتری دارد یا عسل صاف و بدون موم؟
از آنجا که موم‌ها منشأ آلودگی‌های ناشی از تجمع سموم آفت‌کش‌هاست و داروهایی که بعضاً به زنبورها می‌دهند در موم رسوخ می‌کند، توصیه اکید این است که مردم عسل با موم نخرند و به هیچ عنوان عسل با موم استفاده نکنند.
 غیر از انواع عسل، زنبور چه نفعی برای ما دارد؟
ژل رویال، گرد گل و موم که خواص بی شماری دارند، از دیگر محصولات برگرفته از زنبور است. ژل ‌رویال سبب افزایش طول عمر می‌شود و از پیر شدن بافت‌ها جلوگیری می‌کند.
دیگر اینکه دارای خاصیت ضد‌میکروبی و ضدقارچی است و پیشگیری کننده تمام بیماری‌های عفونی می‌باشد.
گرده گل که غذای پروتئینی زنبور عسل بوده و تأمین‌کننده اصلی چربی و پروتئین مورد نیاز زنبوران است؛ برای انسان هم خواص بی شماری مثل تنظیم فشار خون،تنظیم‌کننده کار روده،رفع کم‌خونی دارد.
 زنبور عسل را یکی از حافظان محیط زیست و زنبورداران را محیط بانان بی‌نام و نشان نامیده‌اند. چرا؟
زنبور عسل با گرده‌افشانی و تأثیرگذاری روی بهره‌وری گیاهان، تا ۴۵ درصد روی تأمین امنیت غذایی تأثیرگذار است. در سال‌های گذشته به‌دلیل سم‌پاشی بی‌رویه‌ای که در مزارع کشور انجام شده است، بسیاری از سنجاقک‌ها و پروانه‌هایی که در گرده‌افشانی گیاهان نقش داشتند، از بین رفته‌اند؛ بنابراین در این شرایط صنعت زنبورداری نقش ویژه‌ای در گرده‌افشانی دارد.در حال حاضر در کشور ۷۵ هزار نفر زنبوردار وجود دارد که بدون کوچک‌ترین توقعی در حفظ محیط زیست و کمک به تجدیدپذیری طبیعت مؤثرند. آلبرت انیشتین یک بار گفته بود «اگر زنبوران از بین بروند بشر در مدت چهار سال مجبور به ترک زندگی می شود».
 چه شد که شما به این حشره و آن هم از نوع نیشدارش علاقه مند شدید؟
علاقه من به زنبور بعد از ازدواجم و در سال ۱۳۶۴ شکل گرفت. قبل از آن، به خاطر شغل پدرم که از نیروهای صنعت نفت بودند در منطقه گچساران زندگی می‌کردم و شناخت و تجربه‌ای در این زمینه نداشتم. پس از ازدواج، از آنجایی که همسرم در خانواده‌ای عشایری و کشاورز رشد پیدا کرده بود، وارد این شغل شدم؛ البته تفکرات همسرم و احترامی که عشایر برای خانم‌ها قایل هست، در این کار بسیار کمک حالم بود.
در آن زمان همراه همسرم به روستاهای بندرعباس و کردستان می‌رفتم و با سختی‌های زیاد و کمبود امکانات بسیار به خاطر شرایط جنگ در آن سال‌ها، تجربه کسب می‌کردم. کمک‌های اولیه، آموزش نهضت سوادآموزی، کمک به بهداشت روستا و حتی کمک به وضع حمل مادران باردار روستا از کارهایی بود که در آن شرایط مجبور به انجام بودم و از آن مهم‌تر همسر و فرزند داری و در کنار آن آموختن نکته‌های زنبورداری بود که در آن شرایط سخت و دشوار فراگرفتم.
آنجا بود که کاملاً حس کردم کار تولید چقدر سخت است و عشایر و روستایی‌ها چه سختی‌هایی  متحمل می‌شوند و کار آن‌ها با پشت میز نشینی و زندگی شهری تفاوت بسیاری دارد. زنبورداران به خاطر شرایط جوی و نگهداری از زنبورها پراکنش زیادی دارند.
با شروع پاییز، زنبورها آماده زمستان‌گذرانی می‌شوند و زنبوردارها کندوها را به قشلاق مانند بوشهر، سیستان و بلوچستان، خوزستان، جنوب کرمان می‌برند؛ البته زنبورعسل در زمستان آنچنان کاری ندارد و در حال آماده شدن برای ورود به فصل بهار است. در بهار و تابستان هم که ییلاقات و کوهپایه‌های سرسبز، مناسب زنبورهاست. زنبوردارها همیشه بین این مناطق، در رفت و آمد هستند.

منبع: قدس

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.