گزارش تبریزبیدار از پروژه های نیمه تمام شهر(2)؛

حسرت ۱۰ ساله برای مرکز تجارت جهانی فرش / در انتظار تصمیم هیات عالی سرمایه گذاری

تبریزبیدار در بررسی موردی پروژه های راکد، این بار سراغ مرکز تجارت جهانی فرش رفته است.

سرویس شهری تبریزبیدار/ پروژه های نیمه تمام و راکد از جمله چا.لش های مدیریت شهری در هر دوره ای است که از مدیران شهری به یکدیگر به ارث می‌رسد.

تبریزبیدار در بررسی موردی تعدادی از این پروژه ها، در سری دوم گزارش این بار سراغ پروژه مرکز تجارت جهانی فرش رفته است.

مرکز تجارت جهانی فرش تبریز یکی از مهم ترین پروژه های شهر تبریز در منطقه گلکار است که پروژه مشارکتی بخش خصوصی با شهرداری تبریز می باشد.

این پروژه مصوب شورای شهر دوره دوم است که عملیا.ت عمرانی آن از اواخر سال ۸۸ شروع شده اما بعد از گذشت حدود ۱۰ سال، فقط بتن ریزی طبقات انجام شده است.

این پروژه در زمینی به وسعت ۲۵ هزار متر مربع در بلوار گلکار واقع شده و امکانات و بخش های در نظر گرفته شده برای طرح شامل گالری های مختلف فروش، نمایشگاه فرش های دستباف، تابلو فرش ها در ۴ سالن مختلف، دفاتر اداری، سالن های نمایش و آمفی تئاتر، ۱۲۰ باب مغازه و دفتر تجاری برای شرکت های بین الملی فرش، بخش های خدماتی، تالار، رستوران و پارگینگ می باشد.

تبریز در سال ۲۰۱۸ میلادی به عنوان مرکز جهانی بافت فرش دستباف توسط شورای صنایع دستی جهانی انتخاب شده بود و صدها سال به عنوان مرکز فرش بافی در جهان شناخته شده ولی صنعت فرش تبریز با شهرت جهانی، مورد بی مهری مسئولین استان قرار گرفته است.

احد صادقی عضو شورای ششم شهر تبریز درباره پروژه مرکز تجارت جهانی فرش به تبریزبیدار می‌گوید: پرونده پروژه مرکز تجارت جهانی فرش در هیات عالی سرمایه گذاری شهرداری تبریز در حال بررسی می باشد.

وی ادامه می‌دهد: هیات عالی سرمایه گذاری در حال بررسی می باشد و اگر کارفرما می خواهد پروژه را ادامه دهد، بیاید و پروژه را از راکدی را در بیاورد و اگر نه قرارداد با کارفرما فسخ شود.

رضا خلیلی مدیر عامل سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری تبریز درباره این پروژه به تبریزبیدار می گوید: این پروژه برخی مشکلات حقوقی دارد که در تلاش هستیم هر چه زودتر حل شود تا از حالت راکدی در بیاید.

با وجود اینکه تاکید همیشگی یعقوب هوشیار شهردار تبریز بر تکمیل و سازماندهی پروژه های راکد و نیمه تمام بوده، ولی با گذشت ۱۱ ماه از حضور وی در بلدیه هنوز تغییری در این پروژه ایجاد نشده است.

امیدواریم با تکمیل و سازماندهی هرچه زودتر مرکز تجارت جهانی فرش دوباره صنعت فرش تبریز جانی دوباره بگیرد.

 

 

برای اطلاع از جزئیات، فیلم زیر را ببینید:

 

 

 

 

 

گزارش از محسن فرجی و الینا ابراهیمی
عکس: حسین قلی زاده

انتهای پیام/▫️

 

 

در همین باره بخوانید:

 

میدان فهمیده و تلنباری از پروژه های مشارکتی راکد / پاسکاری سرمایه گذار و شهرداری

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *