مدیر کل بحران آذربایجان شرقی:

دریاچه ارومیه تا سال ۱۴۰۲ احیا می‌شود

مدیر کل بحران آذربایجان شرقی گفت: پیش‌بینی شده تا سال ۱۴۰۲ دریاچه ارومیه احیا شود و تراز اکولوژیک حاصل شده و آرتمیا بتواند به زندگی در این دریاچه ادامه دهد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از فارس، خلیل ساعی ظهر امروز در نشست خبری با اشاره به عملکرد مدیریت بحران در زمینه دریاچه ارومیه  اظهار داشت: از سال ۹۳ در این مورد آغاز به کار شده و ۸۸ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد که ۴۲ میلیارد تومان آن تخصیص یافت و اقداماتی در استان آغاز شد که شرکت آب و فاضلاب از جمله این شرکت‌ها بود.

وی افزود: در سال ۹۴ نیز یک‌هزار و ۹۲۶ میلیارد تومان برای احیای دریاچه ارومیه برای ۳ استان اعتبار در نظر گرفته شده که سهم استان آذربایجان‌شرقی ۴۱۶ میلیارد تومان است که در قالب ۲۶ پروژه انجام می‌شود.

ساعی اضافه کرد: ۱۶۵ میلیارد تومان ابلاغ اعتبار شده که سهم شرکت آب و فاضلاب ۱۳۵ میلیارد تومان است که بحث انتقال پساب‌ها بسیار مهم است و نیز تلاش می‌شود تا در زمینه منابع آبی نیز تاکید بر صرفه‌جویی و استفاده از روش های نوین است که  صرفه‌جویی ۴۰ درصدی در منابع آبی در کشاورزی دنبال می‌شود.

انتقال ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب از زاب به دریاچه ارومیه تا۹۸

وی گفت: در زمینه انتقال آب زاب نیز اقداماتی انجام شده که تا سال ۱۳۹۸ حدود ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب نیز از این محل به دریاچه وارد شود.

مدیرکل بحران آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه اکثر پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی، شرقی و کردستان است، گفت: اعتبارات نیز بر اساس تعداد پروژه‌ها در نظر گرفته شده و در زمینه برنامه تدوین آموزش و اطلاع رسانی نیز در استان‌های مربوطه اقدام می‌شود.

ساعی بیان کرد: اقدامات آموزشی و اطلاع رسانی در حال انجام است و اعتباراتی در نظر گرفته شده و از بخش‌هایی که قادر به آموزش و اطلاع رسانی هستند اقدام می‌شود.

وی تاکید کرد: در امر آموزش از توان رسانه‌ها نیز استفاده می‌شود و تمرکز خاصی نیز بر آموزش روستائیان و کشاورزان داریم تا صرفه‌جویی لازم در منابع آبی استان صورت گیرد.

ساعی مشکل و بحران آب در استان و کشور را جدی دانست و گفت: بدون اطلاع رسانی کافی در جراید و رسانه‌ها نخواهیم توانست موفقیت کامل را به دست آوریم.

اعطای کمک‌های بلاعوض به کشاورزان برای استفاده از آبیاری قطره‌ای

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه احیای دریاچه ارومیه دغدغه کشوری است و اگر افرادی مانند دکتر کلانتری مباحث تندی مطرح می‌کنند بنا به دغدغه‌ای است که در این مسئولان وجود دارد و هر چند که آذربایجان‌شرقی در نابودی دریاچه ارومیه بیشترین مشکل را متحمل می‌شود اما در سطح ملی نیز تبعات عدم احیای دریاچه ارومیه وجود دارد.

وی با اشاره به اعطای کمک‌های بلاعوض به کشاورزان برای استفاده از آبیاری قطره‌ای گفت: در این زمینه برخی موانع بخشنامه‌ای وجود دارد که کوچک بودن زمین‌های کشاورزی از جمله این موارد است که تلاش می‌شود اقدامات لازم صورت گیرد و زمین‌های کوچک‌تر هم کمک‌های بلاعوض بگیرند.

مدیرکل بحران آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: در بررسی‌هایی که توسط شرکت‌های خارجی در زمینه احیای دریاچه ارومیه صورت گرفته پیش‌بینی شده که تا سال ۱۴۰۲ احیای دریاچه ارومیه رخ دهد و تراز اکولوژیک حاصل شده و آرتمیا بتواند به زندگی در این دریاچه ادامه دهد.

ساعی اضافه کرد: در این سال ۱۴.۵ میلیارد متر مکعب آب در دریاچه ارومیه وجود خواهد داشت.

وی گفت: امسال کاهش سطح آب در دریاچه ارومیه حدود ۷ سانتی‌متر بوده که این موضوع با افزایش دما همراه بوده و این در حالی است که سالانه در سال‌های گذشته کاهش تراز آب در این دریاچه حدود ۴۰ سانتی‌متر بود.

لایروبی‌ها ۶۵ کیلومتر از ۸۰ کیلومتر کانال‌های منتهی به دریاچه ارومیه

ساعی با اشاره به لایروبی‌های انجام شده در کانال‌های منتهی به دریاچه ارومیه گفت: حدود ۶۵ کیلومتر از ۸۰ کیلومتر مقرر شده لایروبی شده و کمترین بارش‌ها نیز به دریاچه منتقل می‌شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.