در نشست شورای گفت و گو مطرح شد:

پایش آنلاین صورت حساب مودیان مالیاتی/ قانون گریزی جالب بانک تجارت

یکی از مواد قانون جدید که باید مردم بدانند این است که تمام صورت حساب مودیان مالیاتی به صورت آنلاین در اختیار سازمان مالیاتی قرار می گیرد.

به گزارش تبریز بیدار، چهاردهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان آذربایجان شرقی به ریاست دکتر جبار زاده و با حضور اعضاء رسمی شورا صبح امروز در محل اتاق بازرگانی تبریز تشکیل گردید.


در ابتدای این جلسه مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان گزارشی ازمشکلات صدور مجوزهای سرمایه گذاری در سیستم پنجره واحد مرتبط با منطقه ویژه اقتصادی بستان آباد که دارای مصوبه هیئت دولت می باشد، ارائه نمود و در انتهای این بخش در جهت حمایت از سرمایه گذاری شهرستان بستان آباد در دو فاز ۶۰ هکتاری و ۴۰ هکتاری زمین مورد نظر(منطقه ویژه اقتصادی ) با نظر موافق جهاد کشاورزی مصوب گردید.


در ادامه بررسی پیشنهاد اتحادیه تولید کنندگان فرش دستبافت ایران مرتبط با قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده(لزوم درج فرش دستبافت در فهرست کالاهای معاف از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده)در دستور جلسه قرار گرفت که این امر با موافقت ضمنی فتحی پور رئیس کمیسییون صنایع مجلس مواجه گشت و وی قول داد در کمیسیون صنایع مجلس به این موضوع رسیدگی کند.


در خصوص پیشنهاد انجمن پیمانکاران عمرانی مبنی بر تشکیل کمیته ای برای بررسی توجیه پذیری پروژه های عمرانی ناتمام نیز استاندار گفت: با توجه به اینکه اتمام این پروژه ها موجب رونق اقتصادی و توسعه استان خواهد شد ما قبلا تصمیم گیری در مورد پروژه های نیمه تمام را از طریق کمیته برنامه ریزی شهرستان ، شورای برنامه ریزی استان، پیگیری می کردیم و تشکیل کمیته جدید بوروکراسی را افزایش می دهد.

جبارزاده افزود: ما اصلا قصد نداریم از اعتبارات دولتی برای اتمام پروژه های نیمه تمام استفاده کنیم و این پروژه ها باید در طول زمان به بخش خصوصی واگذار شود.


درادامه این بحث مسئولان انجمن پیمانکاران با بیان مشکلات پیمانکاران خواستار مصوب شدن قانونی برای حمایت از پیمانکاران شد که یکی از مسئولان اداره مالیات گفت: ما حداکثر تعامل لازم را با پیمانکاران داریم.


این مسئول اداره مالیات تصریح کرد: از سال آینده باید اصناف خود را آماده قوانین جدید مالیاتی که باعث شفافیت بیشتر مالی می شود کنند، در گذشته اگر جرم مالی صورت می گرفت با جریمه آن را حل می کردند ولی در قانون جدید این تخلفات کیفری محسوب می شود و باید در دادسرای ویژه مالیاتی که قرار است تشکیل شود مطرح و حل شود.


وی افزود: یکی از مواد قانون جدید که باید مردم بدانند این است که تمام صورت حساب مودیان مالیاتی به صورت آنلاین در اختیار سازمان مالیاتی قرار می گیرد.


همچنین در انتهای جلسه موضوع مسدود نمودن ۵ درصد تسهیلات اعطایی در بانک تجارت مورد بررسی قرارگرفت که این امر خلاف بخشنامه بانک مرکزی و در نتیجه خلاف قانون تشخیص داده شد که قرار شد نامه ای از طرف شورای گفتگوی استان به وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی و کمیسیون اقتصادی مجلس به عنوان نهاد نظارتی جهت پی گیری ارسال شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.