استاندار آذربایجان‌شرقی:

انتخاب تبریز به عنوان شهر جهانی فرش یک حرکت ارزشمند فرهنگی است

استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: انتخاب تبریز به عنوان شهر جهانی فرش یک حرکت ارزشمند فرهنگی است.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از فارس، اسماعیل جبارزاده ظهر امروز در بازدید از ششمین جشنواره سراسری صنایع دستی در تبریز، از جهانی شدن فرش تبریز به عنوان یک اقدام مهم و شاخص فرهنگی یاد کرد و اظهار داشت: خوشبختانه پس از بررسی‌های مختلف، سازمان جهانی یونسکو، شهر تبریز را به عنوان شهر جهانی فرش معرفی کرد.

وی با بیان اینکه این مهم با یک پروسه طولانی همراه بود گفت: صنعت فرش، با فرهنگ و هنر ایران و بخصوص آذربایجان عجین شده است که انتخاب تبریز به عنوان شهر جهانی فرش می‌تواند نقش مهمی در افزایش شناساندن فرهنگ و هنر ایرانی به تمامی کشورهای دنیا داشته باشد.

جبارزاده با تقدیر از زحمات مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان ابراز کرد: این انتخاب جهانی، مزیت‌های ارزشمندی برای کشور و استان به همراه خواهد داشت به خصوص بعد از رفع تحریم‌ها، خیل عظیم گردشگران از تمام کشورهای جهان به ایران و استان ما سفر می‌کنند.

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه تلاش برای افزایش صادرات غیرنفتی کشور یکی از مهم‌ترین تاکیدات مقام معظم رهبری است، گفت: این مهم، یکی از اصلی‌ترین اولویت و اهداف دولت تدبیر و امید است که رونق و افزایش صادرات فرش به کشورهای دیگر، بیش از پیش در این زمینه موثر و نقش‌آفرین خواهد بود.

جبارزاده یادآور شد: نمایشگاه صنایع‌دستی تبریز می‌تواند با کمک به ایجاد بازارهای جدید برای صنایع‌دستی، گامی برای رونق هرچه بیشتر اقتصادی این بخش مهم از اشتغال کشور بردارد.

استاندار آذربایجان‌شرقی در بازدید از ششمین نمایشگاه سراسری صنایع‌دستی تبریز یک قطعه ورنی اعلا به عنوان صنایع دستی ویژه استان آذربایجان‌شرقی به سعید شیرکوند، معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور اهدا کرد.

 اسماعیل جبارزاده در چهارمین روز برگزاری ششمین نمایشگاه صنایع دستی تبریز، به همراه معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور در این نمایشگاه حضور یافته و با هنرمندان صنایع‌دستی کشور دیدار کردند.

استاندار آذربایجان‌شرقی در این دیدار، با اشاره به ثبت جهانی تبریز به عنوان پایتخت جهانی فرش، از ورنی، سفال، حکاکی روی نقره و منبت چوب به عنوان دیگر نشان سرمایه‌های صنایع‌دستی یاد کرده و یک قطعه ورنی اعلا به رسم یادبود به دکتر سعید شیرکوند اهدا کرد.

برگزاری کارگاه ابریشم‌بافی در نمایشگاه صنایع‌دستی تبریز


درحاشیه برگزاری ششمین نمایشگاه سراسری صنایع‌دستی در تبریز، کارگاه ابریشم‌بافی توسط هنرمند اسکویی برگزار شد.

 در این کارگاه، نحوه تبدیل پیله ابریشم به نخ، نخ به بوبین و بوبین به چله به بازدید‌کنندگان نشان داده شد. این کارگاه که قرار است تا پایان نمایشگاه ادامه داشته باشد ، توسط هنرمند با سابقه رشته ابریشم‌بافی میرابوالحسن شجاعی اسکندانی برگزار می‌شود.

اجرای زنده ابریشم‌بافی در ششمین نمایشگاه سراسری صنایع‌دستی تبریز، تاکنون تعداد بسیار زیادی از بازدیدکنندگان را به خود جذب کرده است.

پارچه‌های ابریشمی الوان با طرح‌های ساده، راه راه، چهارخانه و هندسی یکی از دستبافته‌های ظریف ایران است که با رنگ‌های گیاهی و معدنی توسط دستگاه‌های نساجی تولید می‌شود. بافت پارچه‌های ابریشمی دارای سه مرحله چله‌کشی، آماده‌سازی دار و بافت است.

در گذشته‌های نه چندان دور، شیوه تولید این کارگاه‌ها به شیوه کاملا سنتی و با استفاده از دستگاه‌های چوبی دستی بود اما در سال‌های اخیر، به دلیل ظهور دستگاه‌های مکانیزه، شیوه تولید سنتی تا حد زیادی از بین رفته زیرا از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه نیست.

تولیدات کنونی کارگاه‌های ابریشم‌بافی، پارچه‌های ابریشمی در ابعاد مختلف، انواع روسری، انواع دستمال، انواع چادرشب و انواع نوار است.

ماهانه در حدود ۱۰۰ هزار قواره پارچه ابریشم در ابعاد ۱۱۰ در ۱۱۰، ۱۲۰ در ۱۲۰ ، ۱۵۰ در ۱۵۰، ۱۶۰ در ۱۶۰ و ۱۷۰ در ۱۷۰ در کشور تولید می‌شود که حجم تولیدات ابریشم در داخل معادل با ۲۰ درصد نیاز کشورمان است.

صنایع‌دستی، عضو جدانشدنی صنعت گردشگری است

اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری آذربایجان‌شرقی با حضور در ششمین نمایشگاه سراسری صنایع‌دستی تبریز از غرفه‌های مختلف بازدید کردند.

مهسا کاردان، بازرس این انجمن با اشاره به نقش مهم صنایع‌دستی در صنعت گردشگری خاطرنشان کرد: صنایع دستی هر منطقه به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری همواره مورد توجه بوده و ایران نیز از نظر هنرهای سنتی و صنایع‌دستی، جایگاه مهمی در منطقه دارد.

امیر حق‌شناس نیز با اشاره به اهمیت تبلیغات، گفت: با تبلیغ بیشتر در اماکنی که گردشگران مراجعه می‌کنند مانند هتل‌ها و موزه‌ها، می‌توان تعداد بیشتری از مردم را با این رخداد فرهنگی ـ گردشگری آشنا کرد.

حق‌شناس افزود: فرصت‌هایی مانند ششمین نمایشگاه سراسری صنایع‌دستی تبریز را برای معرفی هرچه بیشتر صنایع‌دستی بومی آذربایجان شرقی به عنوان یکی از مؤلفه‌ها و شاخص‌های گردشگری این منطقه نباید از دست داد.

وی با تاکید بر اهمیت روش‌های علمی در انجام هر کاری گفت: برای افزایش بازده نمایشگاه‌ها، باید تجربیات نمایشگاه‌های قبلی به صورت علمی تجزیه و تحلیل شوند، تا هر سال شاهد برگزاری نمایشگاه‌هایی با کیفیت بیشتر باشیم.

نمایشگاه بین‌المللی صنایع‌دستی جاده ابریشم دوشنبه هفته گذشته با حضور بیش از ۳۰۰ هنرمند صنایع‌دستی از اقصی‌نقاط کشور گشایش یافت.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.