آیت الله مجتهد شبستری:

واردات گوشت مورد نیاز مردم از خارج مایه تأسف است

نماینده ولی فیه در آذربایجان شرقی گفت: دامداری در ایران باید ترویج یابد چرا که باعث تاسف است که گوشت مورد نیاز مردم از خارج کشور وارد شود و این شایسته کشوری که در عرصه های علمی به خود کفایی رسیده است، نیست و باید فکری کرد و آسیب شناسی کرد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز؛ آیت الله محسن مجتهد شبستری ظهر امروز در دیدار با مسئولان دامپزشکی استان آذربایجان شرقی با تبریک هفته دامپزشکی و تسلیت جان باختن فاجعه منا، اظهار داشتند: فاجعه منا مصیبت بسیار بزرگی بود که متوجه جهان اسلام شد و امیدواریم این فاجعه مقدمه ای برا خروج حرمین شریفین از اشغال رژیم آل سعود باشد.

ایشان، افزودند: قسمتی از مواد غذایی از قبیل گوشت و لبنیات و همچنین پوشاک مردم از طریق حیوانات حلال گوشت تهیه می شود و سلامت همه این مسائل در گرو سازمان دامپزشکی است.

نماینده ولی فیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه در دین اسلام سه نوع حق متوجه انسان است، گفتند: رعایت حقوق برادری از جمله این سه حق است که باید رعایت گردد و مرز جغرافیایی نمی شناسد. رعایت حقوق انسان ها نیز دومین حق متوجه بر تمام انسان ها است که باید رعایت گردد.

ایشان، با بیان اینکه رعایت حقوق حیوانات سومین حقی است که در اسلام متوجه انسان ها است، افزودند: تمام مسلمانان نه تنها در قبال هم نوعان خود، بلکه در قبال حیوانات نیز مسئولیت دارند و در تمام کتب فقهی آمده است که کسی که چهارپایی را در خانه اش نگه می دارد باید آب و غذای آن حیوان را تامین کند و اگر نکند مرتکب خلاف شرع شده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری، خاطرنشان کردند: انسان در برابر فواید مختلفی که از طریق حیوانات به بشر می رسد، مسئولیت هایی دارد و باید سلامت و آب و غذای آن را تامین کند و تشکیل سزمان دامپزشکی به خاطر رعایت حقوق حیوانات و تامین سلامت آن ها بود که مورد تاکید اسلام است.

ایشان، تاکید کردند: دامداری در ایران باید ترویج یابد چرا که باعث تاسف است که گوشت مورد نیاز مردم از خارج کشور وارد شود و این شایسته کشوری که در عرصه های علمی به خود کفایی رسیده است، نیست و باید فکری کرد و آسیب شناسی کرد.

حضرت آیت الله مجتهد شبستری، افزودند: تولید دام در کشور باید به مرحله ای برسد که هیچ گونه نیازی به واردات گوشت و مرغ از خارج نباشد. باید به خود کفایی برسیم.

ایشان، با بیان این که ذبح شرعی از مسلمات شرع اسلام بوده و از اهمیت بالایی برخوردار است، گفتند: اگر در خصوص حیوانی شک کنیم که ذبح شرعی صورت گرفته است یا نه، اصل بر عدم حلیت آن حیوان بوده و استفاده از آن حرام است.

رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع)، افزودند: ذبح حیوان با آلت حدید(چاقوی متداول)  و بردن نام خداوند متعال از ضروریات ذبح اسلامی است که باید رعایت شود.

ایشان، اشاره کردند: غذای حلال در کشور های اسلامی و حتی در کشور های غیر اسلامی مورد استقبال و توجه مردم قرار میگیرد و در پلاکارد ها و مغازه های خود غذای حلال را درج می کنند.

 آیت الله مجتهد شبستری با بیان اینکه بعضا گفته می شود که در کشتارگاه ها موارد ذبح شرعی رعایت نمی شود، گفتند: با رسانه ها مصاحبه کنید و به اطلاع مردم شریف برسانید که ذبح شرعی حیوانات در کشتارگاه ها با حضور ناظر انجام می گیرد تا آرامش خیال مردم فراهم شود.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.