یادداشتی از محسن هادی؛

راهی متفاوت با مردم؛ از قوم گرایان آذربایجان تا اپوزسیون اصلاحطلب

نکته ماجرا برایم آن بود که این جماعت خود را فعالان حرکت ملی آذربایجان میخوانند در حالی که با ملت خود، در دو جهت متفاوت هستند.

به گزارش تبریز بیدار محسن هادی از فعالین فرهنگی تبریز در یادداشتی نوشت: 

  سال پیش یکی از فعالان سیاسی آذربایجانی در آمریکا مرحوم شد، مجلس ختم او شکل خاصی داشت، بسیار متفاوت از آنچه که مردم آذربایجان در مرگ عزیزانشان رفتار میکنند. 


تفاوت که چه عرض کنم، در تضاد کامل با مناسک ترحیم آذری ها بود؛ داشتند میرقصیدند، غمگین بودند، ولی با لباس های شیک وشاد، مردها کت و شلوار و زنها دکلته، می رقصیدند. انتخاب خودشان بود، واقعا به خودشان مربوط است، همانطور که به خود من مربوط بود که در مرگ مادر بزرگم سیاه پوشیدم و شیون کردم و داخل قبرش شدم، آیت الکرسی خواندم و زیر صورتش تربت کربلا گذاشتم . نکته ماجرا برایم آن بود که این جماعت خود را فعالان حرکت ملی آذربایجان میخوانند در حالی که با ملت خود، در دو جهت متفاوت هستند، سبک زندگی شان دو چیز کاملا متفاوت است؛ و کیست که نداند تفاوت در سبک زندگی، تفاوت در ارزش ها و افکار و دغدغه ها هم هست!


حالا توجهم را رفتار برخی از اپوزسیون جلب میکند که روز عاشورا، تاسوعا یا یکی دو روز اینور و آنور، کنسرت موسیقی می گذارند یا استند آپ کمدی برگزار میکنند! خوب و بدش منظور این متن نیست، گناه و ثوابش هم، خودشان میدانند، اما اینکه میزان شکاف بین خود و کثیر مردم ایران را نمی بینند برایم جای تامل دارد؛ اینها در جامعه خود نیستند، حتی وقتی داخل ایران بودند، در جامعه نبودند! موفق نخواهند شد، دست کم با روش های مدنی نخواهند توانست به تغییر مورد نظرشان برسند.


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.