مدیر کل هواشناسی آذربایجان شرقی:

پدیده “ال نینو” در آذربایجان شرقی تاثیر نابه هنجاری نخواهد داشت

مدیر کل هواشناسی آذربایجان شرقی گفت: در زمستان سال جاری با وقوع پدیده النینو در آذربایجان شرقی شاهد تاثیرات نا بهنجار که منجر به تبعات منفی شود، نخواهیم بود.

به گزارش تبریز بیدار، فرخ مطلبی فر در جمع خبرنگاران با بیان اینکه انتظار داریم تا آخر آذرماه امسال میزان بارندگی های استان در حد نرمال و کمی بیشتر و دما حداقل نیم درجه افزایش داشته باشد، اظهار کرد: حاصل تغییرات اقلیمی، استفاده بی رویه از مراتع، تغییر وضعیت زمین از کاهگل به آسفالت و ایزوگام و تغییر طول موج خورشید موجب افزایش دما می شود و طبیعتا افزایش شهرنشینی و گازهای گلخانه ای مانع دفع گرمای زمین و روند صعودی تر دما و نزولی بارش ها می شود.

وی در خصوص پدیده النینو گفت: در زمستان سال جاری با وقوع پدیده النینو(یکی از چرخه‌های مشهور آب و هوایی جهان است که هر ۲ تا ۷ سال یک‌بار باعث ایجاد ناهنجاری‌های بزرگی در آب و هوای سراسر سیاره زمین می‌شود از جمله این ناهنجاری‌ها می‌توان به سیلاب‌های ناگهانی، خشک‌سالی، قحطی و اپیدمی اشاره کرد) در آذربایجان شرقی شاهد تاثیرات نا بهنجار هوایی که منجر به تبعات منفی شود، نخواهیم بود.

وی بیان کرد: ال‌نینیو به طور ساده عبارت است از یک رخداد اقلیمی کلان که در اثر رها شدن انرژی انباشته در بزرگترین حوزه اقیانوسی جهان یعنی جنوب اقیانوس آرام رخ می‌دهد.نشانه اولیه آن هم تغییر جهت جریان آب‌های سرد و گرم و همچنین بادهای این منطقه است.


مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی در خصوص بارش های استان خاطرنشان کرد:  در سال زراعی جدید که از اول مهرماه شروع می شود میزان بارندگی ۲۳.۳ میلیمتر گزارش شده است که نسبت به سال زراعی قبل ۷۶ درصد کاهش و نسبت به مدت زراعی طولانی۷۸ درصد افزایش نشان می دهد.

وی با بیان اینکه میزان بارندگی در غرب استان کمتر از شرق استان بوده و بیشترین تغییرات مهرماه در جنوب شرق استان حاصل شده است، متذکر شد: دمای هوای استان ۱۶.۶ درجه است که ۱.۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل و در درازمدت ۰.۳ درصد افزایش نشان می دهد و در سال گذشته میزان بارندگی در سطح استان ۳۵۲ میلیمتر بود که در مقایسه با سال زراعی قبل ۴۱ درصد و نسبت به بلند مدت ۲۰ درصد افزایش داشته است.

مطلبی فر افزود: میزان بارندگی سال گذشته در شمال شرق استان بیشتر از سایر نقاط بوده و بیشترین تغییرات در سال زراعی قبل در میانه اتفاق افتاده است؛ ضمن اینکه میانگین دمای هوای استان نیز ۱۳.۱ سانتی گراد بود که نسبت به سال ماقبل ۰.۷ درصد افزایش داشته است.

وی گفت: آذربایجان شرقی در سال زراعی ۹۳-۹۴ با ترسالی مواجه بود و شهرستان های خداآفرین و کلیبر بیشترین میزان کاهش دما را داشته اند، هر قدر از شرق به غرب حرکت می کنیم کاهش دما بیشتر می شود.

ایجاد رگبار و سیلاب ها در زمستان امسال دور از انتظار نیست


وی با اشاره به اینکه با توجه به میزان پوشش گیاهی، ساخت و سازهای بی رویه و تغییر دمای محیط، بارندگی ها از برف به باران تغییر یافته، اعلام کرد: نسبت به دراز مدت با ۰.۵ درجه افزایش دما مواجه هستیم که در این وضعیت ایجاد رگبار و سیلاب ها در زمستان امسال دور از انتظار نیست.

مدیر کل هواشناسی آذربایجان شرقی  در خصوص اجرای برنامه ترویج هواشناسی کاربردی (تهک) با همکاری سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل هواشناسی استان، اظهار کرد:  تحلیل داده های هواشناسی بر اساس پارامترهای هواشناسی و از طریق برنامه SPI انجام می گیرد که ضرورت تجهیز، نوسازی و تعمیر سنسورهای ایستگاه ها و گذز از هواشناسی سنتی به مدرن را می طلبد.

مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی آمادگی کامل را برای مقابله با پدیده النینو دارد/احتمال رخداد پدیده النینو در سطح کشور و افزایش بارش ها در زمستان جاری


مدیر کل بحران استانداری آذربایجان شرقی گفت:  با وقوع پدیده النینو در کشور، مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی برای مقابله با هر گونه رخدادهای نابهنجار در استان در زمستان امسال اعلام آمادگی می کند.

خلیل ساعی در نشست سازمان هواشناسی آذربایجان شرقی در جمع خبرنگاران گفت: بحث النینو به تاریخ دهم شهریور ماه توسط وزارت نیرو مطرح و لزوم آمادگی مدیریت بحران اعلام شد که باعث افزایش بارش ها و تغییر الگوی بارش ها از باران به برف می شود که بسیار خوشحال کننده است.

وی با بیان اینکه  آمادگی برای مواجه و مدیریت این پدیدیه در ۱۵ مهرماه به ادارات کل بحران ابلاغ شده تا با آمادگی نسبی به استقبال این پدیده برویم، بیان کرد: هفته گذشته یکی از دستورجلسات مدیرت بحران همین مقوله بود، اما مقداری تاثیرات آن در استان ضعیف پیش بینی می شود بهرحال آمادگی تمام دستگاه ها ضروری است و ما آمادگی لازم برای برخورد با پدیده و مواجهه با تبعات آن را داریم.

وی تاکید کرد: هنگام النینو که هر ۳ تا ۷ سال رخ می دهد گرمای غیرعادی آب های سطحی اقیانوس آرام در شرق منطقه مداری بخشی از نوسانات جنوبی را فرا می گیرد و هنگامی اتفاق می افتد که بادهای تجارتی ضعیف شده باشد.

مدیر کل بحران استانداری آذربایجان شرقی  با بیان اینکه نتایج آماری دوره ۲۸ ساله نشان می دهد که میانگین بارش استان در دورههای لانینا کمتر از دوره های نرمال و النینو است، متذکر شد: برای زمستان امسال انتظار می رود که بارش نرمال با گرایش جزئی به کمتر از نرمال برسد و دمای هوا نیز در نیمه دوم زمستان تا ۱.۵ درجه بیش از نرمال پیش بینی شده است.

وی اعلام کرد: به نظر می رسد پدیده النینو تاثیر چندانی در استان ما نخواهد داشت که نیاز به آمادگی خاصی باشد اما بهرحال ما بر اساس وظیفه و رعایت اصل احتیاط اعلام آمادگی کامل می کنیم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.